Meno MARKO HIETALA je už roky pre všetkých z nás určite najsilnejšie späté s kapelou Nightwish. Mnohí ho poznajú ale aj z kapiel ako Tarot či Northern Kings. Tento známy a obľúbený spevák a basový gitarista pred pár dňami oznámil, že u Nuclear Blast vydá svoj prvý sólový album Pyre Of The Black Heart v angličtine. Vydanie tohto diela je naplánované na 24. január 2020.

 

Samotný Marko opisuje štýl svojej sólovky ako hard prog, ale aby si fanúšikovia vedeli lepšie predstaviť, o čo pôjde, vypustil už do sveta aj prvý singel s názvom Stones.

 

„Povedzme to takto. Nightwish je bez pochýb mojou hlavnou kapelou. A práve vďaka príjmom prichádzajúcim z toho smeru som tento raz nemusel byť príliš komerčne uvedomelý... Myslím tým, že keď som prichádzal s materiálom na sólovú nahrávku, mohol som robiť čokoľvek bez obmedzení. Takže ak som mal nejaký cieľ, tak to bolo práve nemať hranice. Práve naopak, chcel som pripraviť nepredvídateľný, spontánny, dobrodružný, divoký a intímny sólový album. A teraz, keď si ho aj sám pustím, s rukou na srdci môžem povedať, že som, alebo skôr, že my sme, uspeli... Táto nahrávka je poriadne rôznorodou hudobnou jazdnou na horskej dráhe, ktorá vezme dychtivých poslucháčov do sveta silných emócii a hlbokých citov,“ komentuje Marko zámer, s ktorým tvoril sólovú dosku.

 

Jedným dychom ale pripomína: „Aj keď to je určite môj sólový album, nezložil som všetok materiál úplne sám. Ešte počas tvorivého procesu som posielal všetky nápady svojim dlhoročným kolaborantom, gitaristovi Tuomasovi Wäinöläovi a klávesákovi Vilimu Ollilaovi. A tí prišli s ďalšími skvelými obohateniami a aranžmánmi. Bubeník Anssi Nykänen, ktorý je doslova čarodejník za svojím setom, doplnil line-up ako nikto iný.“

 

Krátko po vydaní albumu sa Marko chystá aj na svoje sólové turné. „Začne vo februári. Nevieme sa dočkať, kedy sa vydáme na cesty. Bude úžasné hrať sólové skladby pre všetkých tých multinárodných priateľov mojej muziky. Vrelo odporúčam, aby ste si prišli počas turné Tour Of The Black Heart pozrieť moju kapelu, pretože to bude moje prvé a na dlhú dobu aj posledné európske sólové turné. A možno aj celkovo.“


spustiť videospustiť video