Kapelu Ewelin sme si predstavili v rozhovore, v ktorom chalani konštatovali, že „image vyznieva smiešne, ak nie je podporovaný myšlienkou“. V rozhovore trojlístok sľuboval aj debutové CD a tento sľub splnili hmatateľne i počuteľne.

Pri pohľade na fotografie v booklete - popíjajúcich hudobníkov - by sme teda smelo mohli naznačovať, že pôjde o klon českého Alkeholu  Ale o klon nejde. Ide o inú muziku. Na Slovensku by som ich mohol čiastočne prirovnať k žilinským AYA, prípadne k rockovej polohe kapely TEAM po roku 2000. Ewelin prichádzajú s albumom, ktorý zaujme hlavne jasným ťahom na bránku, čo sa týka melódií. Nechajme teda kapelu, nech nám vysvetlí, ako album dostal svoj názov. 


Prečo sa album volá Audiopilot a kto vymyslel tento názov?

Názov vznikol po klasickom brainstormingu formou chatu na sociálnej sieti. Radi takto spolu komunikujeme medzi sebou a nakoniec sa nám podarilo dohodnúť sa na "prvej zvukovej stope" alebo niečo v tomto duchu. Vznik albumu a celé nahrávanie bolo turbulentné, tak sa nám to slovíčko "pilot" veľmi hodilo do konceptu. Povedal by som, že sme k tomu názvu nemali žiadne výhrady a rýchlo sme to uzavreli!

Toto poprockové dielo štartuje melodickou peckou Umlčať ma skús. Od úvodných tónov jasne počuť, že sa jedná o vyzretých hudobníkov, ktorí síce neprišli na scénu s ničím extra originálnym, ale priniesli hudobné nápady a umenie napísať piesne so silnými melódiami. A to už naozaj nie je každodenný jav. V úvodnej skladbe určite zaujmú aj gitarové delay vyhrávky, dodávajúce songu tú správnu hitovosť. Niekedy je však menej viac a v piesni Poslednýkrát je v refréne až príliš zložitá basgitara, trochu tým zaniká ústredná melódia. Pritom práve basová gitara je v hudbe Ewelin na slušnej úrovni, je akýmsi hnacím motorom ich rytmických piesní. Príkladom sú výborné a pritom jednoduché basové vyhrávky v Smutný mím. Skladba Nevinná po stránke aranžov príjemne evokuje už spomínaný TEAM, je však zároveň Ewelinovským originálom.
Poďme sa teraz pozrieť na zvukovú stránku debutu.


V akom štúdiu ste album nahrávali?

Pesničky "Sám" a "Za Tebou" sme nahrávali v HStudiu u Mareka Viršíka zo Slížov, kde nám robil zvuk Sanchez (Bijouterrier). Toto nahrávanie sme vyhrali ako špeciálnu cenu poroty ešte v marci 2014 na FAMAT-e v Žiline. Už v tej dobe sme nahrávali ďalších 5 songov u Jimiho Cimbalu (Call Me Steve, Metropolis), v štúdiách Randal Group Production. Keďže sme medzi koncertovaním v lete našli čas a boli sme pri chuti, vrátili sme sa k Sanchezovi spraviť ešte jednu pesničku s názvom "Kým sa stretneme". 

spustiť videospustiť video

Kto je autorom hudby a textov?

Väčšinu textov napísal gitarista a spevák Laci. Posledná vec na albume s názvom Čarodejka je z pera Janka Miľovčíka, ktorému aj touto cestou chceme poďakovať. Určite to nie je od neho posledný text, ktorý sa dočká zhudobnenia z našej strany.

V textoch sa kapela príliš neodkláňa od typickej témy pre poprock – vzťahy. Túto tému Ewelin lovia z jedného kotla, v ktorom je hlavnou ingredienciou láska, podliata alkoholom. V jednej skladbe pridajú trochu viac cukru, v inej trochu viac korenia, čo je fajn, ale odklon aj k iným témam by v ich prípade rozhodne nebol na škodu. Čo je plus, Ewelin sa vyvarovali lacným textovým klišé o láske, hoci ojedinele s ním koketujú – „...posledné zbohom ti dám...“. Nedá sa ubrániť dojmu, že texty trochu zaostávajú za hudbou, na ktorej si kapela dala skutočne záležať.

Na albumoch zvykne byť približne 10 - 14 skladieb, prečo ste sa rozhodli len pre 8?

Ako som spomenul, to nahrávanie bolo spontánne a trošku turbulentné. Sprevádzali ho rôzne drobné až nečakané ťažkosti, udalosti. Na chvíľu sa nám dokonca celý stratil a museli sme začať, dá sa povedať, od začiatku. A keďže sme ho nahrávali na dvoch miestach, v dvoch štúdiách, sami sme nevedeli, ako to celé dopadne. Dnes sme preto veľmi radi, že tých 8 pesničiek sa podarilo po tak dlhej dobe dostať do finálnej podoby a či ich je 8-10-14 nás, pravdupovediac, už trápilo najmenej. Radšej dáme na druhý album, ktorý máme už v hlavách o 5 pesničiek viac. 
Audiopilot však už ostane verný svojmu menu!

FB profil: https://www.facebook.com/ewelinband