Druhý deň festivalu LOUD FARM FEST nám 24. augusta priniesol na Duchonku rovnako pestrú paletu kapiel. V hlavách organizátorov skrsol geniálny nápad, že program začne až o tretej poobede. Vďaka tomu sme sa mohli poriadne vyspať, zbehnúť sa posilniť, ísť na výlet do okolia, okúpať sa do neďalekého jazera alebo si len pokecať so známymi bez toho, aby sme mali výčitky, že zameškáme niektorú kapelu.

 

Poobede to celé odštartovala MORNA. Mal som možnosť vidieť ich už viac ako päťkrát. V tom, aké je to vždy dobré a namakané, už na mňa začínajú pôsobiť dosť jednotvárne.

 

Pokračovali sme ďalšími slovenskými bandami TYPHOID a po nich BRUTE, pričom druhí zmienení prišli potvrdiť formu z Gothoomu. Predviedli poriadny masaker, ale, žiaľ, je veľký rozdiel, či je na festivale niečo okolo 200 alebo 2000 ľudí, takže aj kotol bol omnoho skromnejší. Po nich sa spustil riadny lejak, takže program sa asi na hodinu prerušil.

 

Po pauze spôsobenej počasím nastúpili na rad ABYSS ABOVE. Tí patrili k najmladším kapelám festivalu, no napriek tomu to bolo príjemné prekvapenie a len sa mi potvrdili fámy, čo som už o nich začul.


Kapela Gutalax si dokáže skoro vždy ukrojiť poriadny kus pozornosti fanúšikov a ostatné kapely majú čo robiť, aby sa im dorovnali. Druhý deň sa s nimi podarilo minimálne remízovať hneď dvom bandám, a to BRUTAL SPINCTHER a SERRABULHO. Tí urobili na pódiu aj pod ním poriadnu žúrku a potom si zavolali ľudí aj na pódium. Znovu prišlo na nafukovacích vtákov a záchodové kefy za výdatného krochkania i kvíkania.

 

K čiernemu kovu sme sa dostali s kapelou MARTYRIUM. Táto banda z Malty si v poslednom čase prešla riadnym hromobitím, a tak sme na pozícii vokalistky mohli vidieť Mikaelu Attard. Tá prišla do kapely minulý rok. Nejednému chlapovi na festivale sa z nej zvýšil tlak. Tu by som len dodal, že keď sa vám speváčka páči a silou-mocou ju musíte mať natočenú na mobile, skúste svoj záznam obmedziť tak na 30 sekúnd a nie natáčať celý set. Pre ostatných, ktorí si prišli užiť vystúpenie hlavne na vlastné oči je to viac ako otravné.


Do úplne iných vôd mimo metalu sme sa dostali s českou formáciou SODOMA GOMORA. Na úvod ich DJ predviedol svoje sólo. Z môjho pohľadu to na metalovom festivale bolo totálne nevhodné a od veci. Túto kontroverznú rapovú úderku rešpektuje pre ich texty množstvo metalistov, ale tiež nie každému musia sadnúť. Ich vystúpenie obchádzala aj nepríjemnosť s výpadkom elektriny, pravdepodobne spôsobeným búrkou. Takže chvíľku sme aj boli v napätí, či sa bude pokračovať alebo sa niekto podujme na unplugged. Našťastie, za chvíľu sa všetko podarilo dať do poriadku a fičalo sa ďalej. 

 

Pre mňa prišlo pohladenie na duši po mimožánrovom úlete v podobe STORTREGN. Živelný agresívny death metal bolo v tom momente presne to pravé. Ich leader Romain Negro sa, žiaľ, nemohol zúčastniť festivalu, tak namiesto neho prišla veľmi príjemná náhrada. Ak by som mal hodnotiť výkony ženských vokálov na festivale, táto to rozhodne vyhrá.

 

Riadne energickú bodku za festivalom urobili STÍNY PLAMENŮ. Tí zaodeli svoje vodohospodárske texty do temných melódii čierneho kovu. Pokiaľ sa ste sa však nezapočúvali do textov, išlo o veľmi verné blaphemické vystúpenie vrátane warpaintov a ostatných doplnkov. Prezrádzali ich len gumáčiky s vlastným emblémom.

 

To už bol koniec celého festu. Nám neostalo nič iné, len sa na druhý deň zbaliť a, samozrejme, poďakovať za zatiaľ najvydarenejší ročník Farmy.