Po masovejších festivaloch ako Gothoom či Masters Of Rock prichádzajú na rad aj tie menšie s rodinnou atmosférou, kde stretnete známych, nemusíte stáť v rade, pod stageom nemáte problém sa predrať až dopredu a po koncerte si môžete s kapelou dať pivo či porobiť fotky. Jedným z nich je zatiaľ rozbiehajúci sa Loud Farm Fest. Jeho druhého pokračovania sme sa dočkali v posledný júlový víkend, 27. - 28. júla.

 

Festu predchádzala nepriaznivá udalosť, keďže hlavného organizátora pár dní pred začiatkom museli hospitalizovať. Našťastie, na prípravy to nemalo žiadny vplyv, dokonca aj on sa zaťal, a tak ste ho tam mohli stretnúť. Takže všetko sa uskutočnilo tak, ako malo byť, okrem štvorice zrušených kapiel Frozen Blood, 0n0, Hypnotic a Serabulho. Napriek tomu sa nedalo sťažovať na nedostatok kapiel a hracie časy boli napratané až-až.

 

Pozrime sa na prvý deň. Areál je situovaný pod lyžiarskym strediskom v Skilande na Starej Myjave. Celkovo je priestorovo dosť štedrý a určite by sa tam vošlo aj niečo cez 300 až 400 ľudí. Zatiaľ sa návštevnosť pohybuje na necelej polovici. Väčšina návštevníkov tu stanuje, ale miesta je tu habadej aj pre tých, ktorí by dali prednosť bývaniu v chatke vzdialenej cca 5 minút pešo, takže v prípade potreby vás nezasiahne ani ruch festivalu. Čo sa týka jedla, to je také typicky festivalové plus jeden druh polievky. Počul som, že budúci rok by to mohlo byť pestrejšie, čo určite uvítam.

 

My sme sa na festivale zjavili počas zvučenia prvej kapely. Už pri príchode na nás mávali ruky známych či už fanúšikov, alebo kapiel. Po jednom pive sme sa spoločne vybrali pod pódium, kde akurát začínali hrať BLOODY REDEMPTION. Tí vyzerali, akoby si na pódium odbehli rovno z pláže a iba v žabkách odohrali svoj set. Naposledy som ich mal možnosť vidieť ako predskokanov Suffocation a poviem vám, že na začiatok to bol veľmi príjemný úvod celého podujatia. Jediným karambolom bola štrajkujúca Majova basa.

 

Ďalšou kapelou boli MODERN AGE DYING, ktorí mali smolu, že sa práve rozpršalo. Ale aj tak mám dojem, že veľa ľudí sa na nich nechystalo. V každom prípade, nepodali nijako zlý, ale ani prevratný výkon.

 

Nástupom tejto kapely sa výkon na pódiu zvýšil minimálne o jeden level hore. Za to, čo BANE predviedli, ich pokojne môžem titulovať ako prekvapenie celého festivalu. Srbská úderka má v kapele aj jedného Slováka, a tak časť príhovorov sme si prekvapivo vypočuli v rodnej reči. Keby nepršalo, rozhodne by mali viac ľudí pod pódiom, takto ich sledovalo len pár statočných a ostatní len spoza prístreškov. Čo mi pripomína, že by nebolo zlé, keby na budúci rok pribudli slnečníky. Tie by určite poslúžili ako pri slnku, tak aj pri daždi. 

 

Keď konečne prestalo pršať, ľudí vylákalo von z úkrytov (chápte ako bufet, prípadne altánky naokolo) dánske tornádo IMPALERS. Ako na všetkých iných vystúpeniach, ktoré štvorica už stihla absolvovať na našom území, aj tentokrát chalani dali do šou všetko, ba dokonca ešte aj viac, hlavne s efektom striekajúcej vody z mláky na pódiu vytvorenej silným dažďom, a dokázali k sebe pred pódium pritiahnuť slušný dav. Prítomných zničili poriadnou thrashovicou a viacerých, samozrejme, tých, čo pred tým o nich nevedeli, milo prekvapili, prípadne zanechali v nemom úžase. Nepochybne si získali množstvo nových fanúšikov. Z reakcií publika bolo jasné, že nikto nechcel, aby ich set skončil tak rýchlo, no sotva sme sa nazdali a už museli opustiť pódium pre ďalšieho interpreta. Viacerí ale v medzipriestore, počas ktorého sa chystala na rad ďalšia kapela, využili, že si s nimi vypili a hodili pár slov či spoločných fotiek.

 

Vo vyššom leveli sme pokračovali rovnako aj s kapelou NERVOCHAOS. S tými sme si užili ešte poriadnu dávku smrtiaceho kovu. Toto vraždiace komando prišlo až z Brazílie a určitú južanskú temperamentnosť a živelnosť im rozhodne nemožno uprieť. V spojení s chytľavou hudbou to bolo niečo, čo rozhodne patrilo k vrcholom večera.

 

S asi hodinovým omeškaním sme sa dočkali headlinera. Kapela NOCTEM pochádza zo Španielska a ich šou je aj náležite temperamentná, ale aj náležite blackmetalovo temná. Má to riadnu šťavu. Nechýbajú war painty, vlkolačí zjav vokalistu či oblievanie sa umelou krvou, ktorej bolo na pódiu neúrekom. Tí, čo boli v prvom rade, boli od nej zmáčaní ešte aj na druhý deň. Ja som ich naposledy videl pred dvomi rokmi pri ich spoločnom koncerte s Nargaroth. Vtedy to bol kratší set predskakujúcej kapely. Dnes sme si ich mohli užiť do sýtosti. Dojem z ich vystúpenia kazili akurát len dve indivíduá, ktoré si pomýlili správne správanie fanúšika s clonením ostatným, pchaním mobilných telefónov rovno do ksichtu kapele či skákaním hlavičiek rovno do odposluchov. Hold, na každom takomto podujatí sa nájde niekto podobný. Popri výbornej šou to bola len malá nepríjemnosť a všetci si náležite užili hlavných vystupujúcich.

 

Záver večera dotvorili AIN, trojica nazghulov a jedného šamana s war paintami a kozími lebkami na krku z Nitry,  ktorí zakončili to, čo naplno rozbehli Noctem. O tejto kapele som počul dosť veľa z jednej aj druhej strany. Nedávno ma na nich upozornil známy, čo ich aj napriek tomu, že sú začínajúcou kapelou, vychválil do výšin, s čím môžem iba súhlasiť. Pre mňa to bolo výborné zakončenie celého viacžánrového dňa, ktorý vyvrcholil nádielkou čierneho kovu.