Po prvom úspešnom dni sme sa plynule po pár hodinách spánku presunuli do druhého dňa. Sobotňajší program, napriek tomu, že večer predtým posledná kapela dohrala niekedy okolo druhej ráno, začal pomerne skoro už okolo desiatej hodiny, a tak veľká časť publika sa rozhodla šetriť sily a sledovať program posediačky alebo pospávala a šetrila sa na večer.

 

Rannú šichtu si odmakali kapely CIRCULAR SAW, ktorí dostali pochvalu od fanúšikov, HROBAR, COLDBLOODED FISH, MURDER INC. a VENDETA. Niečo po druhej hodine sa k slovu dostali HYPNOTIC, mladí bratislavskí thrasheri. Tí milo prekvapili svojím výkonom a zároveň sa dočkali aj circle pitu. Ten rozbehol ich basák Dominik, ktorí si potom zabehal aj s fanúšikmi.

 

Žiadny fest sa neobíde bez poriadneho grindu, kvíkania v rytme rýchlych bicích, ideálne so žiadnym alebo úplne infantilným textom. Prvou kapelou tohto žánru bol práve GAZDASGRIND. Po nich na rezkú nôtu zahrali ACHSAR, levickí metalisti, ktorí svoj metal obohatili o folk a pagan prvky. A tým nemyslím len kilt ich gitaristu. Dokopy to dáva skvelý výsledok na nahrávkach, ale aj na pódiu, čo, samozrejme, nájde vždy odozvu aj pod pódiom. Ešte som ich zle hrať nevidel a tak tomu bolo aj dnes.

 

Po nich nasledovali českí hostia NAHUM. Ostravskí deathmetalisti riadne prekvapili svojím výkonom, bolo mi však ľúto, že im to nebolo opätované aj pozornosťou fanúšikov. No veľa ľudí sa zničilo už v prvý večer a aj na druhý deň boli riadne pokapaní, tak sa radšej šetrili na headlinera. 

 

O niečo vyššiu pozornosť si vyslúžila druhá kapela, s ktorou sme si zaskákali a zakvíkali. Boli to brutal deathmetalisti a slamáci z Hlohovca CRANIOTOMY a ako to už na festoch býva, práve na tento žáner si ľudia chodia zaskákať. Síce toho mali pod pódiom poskromne, aj tak si vyslúžili jeden z najväčších pitov. Snažili sa postaviť čo najviac ľudí a rozprúdiť čo najväčšiu melu pod pódiom hoc aj svojou účasťou v kotli.

 

Ďalšou dnes už kultovou kapelou po Perversity sú nepochybne DYSANCHELY. Páni už majú pár rôčkov odohraté, a tak aj vystúpenie dokážu odohrať s úplnou ľahkosťou, nehovoriac o tom, že takmer vždy si vedia v spolupráci so zvukárom perfektne vyladiť zvuk.

 

Po nich pódium patrilo zahraničným hosťom z Chorvátska DEFIANT. Táto štvorica z Pozegy nám predviedla, ako sa hrá death/black metal v ich pohraničí s Bosnou a Hercegovinou spolu so srbskými deathmetalistami SACRAMENTAL BLOOD. Obe kapely predviedli dobrý výkon, ale čosi tomu chýbalo. Také to ,,niečo extra špeciálne", prečo by ste si mali konkrétnu kapelu zapamätať do budúcna.

 

Našťastie na to ,,niečo" sme nemuseli dlho čakať, pretože po nich už pódium patrilo UADE, Američanom, ktorých importný artikel bol náklad čierneho kovu. Kapela je v súčasnosti na svojom európskom turné s názvom Haunting Europe, takže uloviť ju pre tento festival sa ukázalo viac ako dobrý nápad. Formácia to vie výborne po hudobnej aj vizuálnej stránke. Atmosféru riadne okorenili, keď vybehli na pódium odetí ako štvorica nasghulov z Pána prsteňov. Kostýmy ideálne pasovali k ich temnej šou. Fanúšikovia sa v hojnom počte hrnuli pod pódium a snáď si ich okrem niekoľkých jedincov nenechal nikto ujsť. Kapela má momentálne na konte len jeden album Devoid Of Light s dĺžkou iba 33 minút. Preto mnohých prekvapilo, že napriek tomu, že ich set mal stanovených 60 minút, už po štyridsiatich minútach bolo po všetkom. Škoda, snáď sa nabudúce, keď budú mať bohatšiu tvorbu, dočkáme aj dlhšieho setu.

 

Ako na minuloročnom Gothoome, po headlineroch Rotting Christ, aj tu sa po hviezdach postavili na pódium DOOMAS. Pod pódiom zostalo ešte celkom dosť ľudí, ale postupne niektorí zvolili sledovanie setu posediačky. Predsa len to bola už druhá noc po sebe a mnohým už dochádzali sily. Od Novobančanov sme mali možnosť počuť v ich skrátenom sete skladby ako Liar, Forlorn a myslím, že tam bola aj La Muerte.

 

Pre tých, ktorí ešte vládali, sa na pódium postavili progresívni metalisti HOLOTROPIC. Zvlášť oceňujem Vladkov voľný štýl, akým sa preniesol ich skladbami. Ich set bol tiež skrátený, ale nič mu neubralo na kvalite napriek tomu, že hrali zhruba pre 15 ľudí. Asi o pol druhej bol koniec hudobnej časti festivalu. Samozrejme, pre niekoľkých jedincov zábava alebo balenie nástrojov a aparatúry pokračovali. A poslední vytrvalci opúšťali areál až v nedeľu za slzavého upršaného počasia.

 

Prvý a veríme, že nie posledný ročník festivalu dopadol na jednotku. Možno sa nenaplnil potrebný počet ľudí, ale povedzme si úprimne, že v našich podmienkach sa to undergroundovému festivalu takýchto rozmerov na prvýkrát podarí len zriedka. V každom prípade treba pochváliť výber kapiel, dokonca zahraničných a nie úplne neznámych ineterpretov, nechýbali legendy našej scény a hlavne tam bola žánrová pestrosť, takže ste nemali pocit, že po dni niektorý metalový žáner už nemôžete ani cítiť.

 

Trochu zbytočné, na prvý ročník a na to, že to je vyslovene malý rodinný fest pre 200 ľudí, sa mi zdalo množstvo kapiel. Občas mi to pripadalo prehustené, a preto sa s posunmi kapiel posúval koniec až niekde na druhú hodinu v noci. Nehovoriac o tom, že na druhý deň sa začínalo už o desiatej a opäť sa končilo o druhej. Stačilo by možno zavolať o tretinu menej kapiel, headlinera už v prvý deň a druhý deň stačí začínať až na obed. Inak to bol po všetkých stránkach výborný malý festík.