Leto je okrem času horúčav, potu, vody a festivalov aj časom relaxu. U mnohých ľudí, ale najmä u rockerov, sa relax automaticky spája s hudbou. A čo je krajšie, ako objavovať stále novú kvalitnú muziku, ktorá pohladí nielen na uchu, ale aj na duši? Práve preto prichádzame s letným seriálom plným odporúčaní albumov, ktorým by ste počas týchto teplých mesiacov mali určite dať šancu. A nebudeme vám radiť my, ale kapely našej slovenskej scény svojimi vlastnými slovami.

 

Po kapele Volume si svojich pár albumov vybrali aj členovia indie/artrockovej kapely THE RISING SIGN. Partia zo severu našej krajiny tiež poriadne zdôvodnila, prečo by ste mali dať na ich odporúčania a dať počas leta šancu vybraným albumom.


Interpol – Marauder

Adam: Prečo som pre vás vybral na leto zrovna album Marauder? Pretože Interpol s ich typicky jednoduchými gitarovými riffmi a spevom a lá Joy Division predstavujú pre mňa spojenie archetypu letných nocí a trpko-sladkej melanchólie, ktorú občas cíti každý z nás. Týmto albumom vo mne zas a znova Interpol prebudili chuť nechať sa unášať na vlnách zvuku, bez potreby premýšľať nad čímkoľvek iným. Z tohto albumu vám odporúčam najmä skladby The Rover, Flight Of Fancy a Stay In Touch.

spustiť videospustiť video

Thank You Scientist – Terraformer

Martin: Pomerne čerstvý album Terrafomer mám rád, pretože je veľmi rozmanitý. Máte chuť headbangovať? Chcete si oddýchnuť pri jazze či zabaviť sa pri funku? Alebo máte radi niečo náročnejšie a progresívnejšie? Na tomto albume to nájdete všetko. Navyše je zvukovo veľmi vydarený a plný chytľavých melódií. Preto je vhodný na leto tak ako aj na každé iné ročné obdobie. Existuje mnoho metalových kapiel, ktoré sa snažia zakomponovať do svojej hudby husle, saxofóny či trúbky, ale ani jedna ma neoslovila práve tak ako Thank You Scientist.

spustiť videospustiť video

Otava Yo – Жили-Были

Juraj: Keď počúvam túto muziku, začnú mi v celom tele rezonovať bunky radosťou z prenesenia energicko-informačného hudobného poľa pretkaného vnemom, že členovia kapely Otava Yo frčia na vysokej radosti a vzájomnej svornosti. Neženú sa za matériou, egom a ich texty nie sú plné negatívnych odkazov a nenávisti voči dnešnému svetu. Navyše je cítiť z tejto hudby napojenie na prastaré duchovenstvo Slovanstva, ktoré je v každom z nás. Po vypočutí albumu Жили-Были mám hneď lepší deň. Odporúčam vám však počúvať hlavne hudbu, pri ktorej budete mať lepší pocit, než ste mali predtým. Riaďte sa intuíciou a objavte v sebe cit, ktorý vám pomôže vybrať, čo máte počúvať.

spustiť videospustiť video

Me And That Man – Songs Of Love And Death

Michal: Keď Nergal vyrukoval s týmto projektom, šokoval ma v tom najpríjemnejšom slova zmysle. Bluesrockový, respektíve necrobluesový album s vplyvmi country, prerývaný prvkami Nergalovi vlastnej ponurosti si ma získal ihneď ako prišiel na pulty. Neviem si už asi ani predstaviť dlhé letné cesty autom pri iných skladbách ako sú On The Road či Nightride. Keď počúvate nezameniteľné hlasy Johna Portera a Nergala v piesňach ako Lies či One Day, ihneď máte chuť vyraziť niekam na výlet či rozpútať grilovačku s priateľmi. Muzika kapely Me And That Man je nenáročná, nevtieravá a zároveň príjemná a v mnohých ohľadoch dokonca veselá. So žiadnym iným albumom sa mi leto nespája tak silno ako je to pri Songs Of Love And Death.

spustiť videospustiť video

Linky:

FB kapely