Často idete na koncert s určitými očakávaniami. Najmä vtedy, ak je to koncert známeho interpreta, ktorého piesne znejú často v rádiu a poznajú ho ľudia aj mimo rockovej komunity. S takýmito očakávaniami sa 5. júna stretlo pár tisícok ľudí v NTC Aréne v Bratislave. Čakali, čo LENNY KRAVITZ predvedie. A on prekonal všetky očakávania.

 

Ešte ani spolovice nezaplnenú halu začala dostávať do varu kapela MF ROBOTS. No, teda, do varu... To za nich robilo už počasie a teplo v hale. Do nálady ich ale londýnska partia na čele s duom Jan Kincaid a Dawn Joseph určite dostala. Pri ich jazzovom funky sa nedalo len tak nehybne stáť, a tak sa všetci prítomní vlnili do zvukov tejto príjemnej muziky. A to mnoho z nich asi ani netušilo, že pred nimi spieva a tancuje speváčka, ktorá robila vokály mnohým legendám, medzi inými napríklad aj Rodovi Stewartovi či Phillovi Collinsovi. Časový plán bol ale neúprosný, preto Mf Robots vypratali pódium už po polhodinke.

 

Klasické úpravy scény, napĺňanie haly divákmi (ešte tak stovka navyše a bolo by plno do posledného miesta – a len tak pre zaujímavosť, medzi divákmi na tribúne sa objavila aj kapela IMT Smile) a tri minúty pred ôsmou zhasli svetlá. To je vždy neklamný znak toho, že šou začína. Za zvukov intra vystúpila na pódium celá kapela nasledovaná svojím spevákom. Ten sa postavil do zadnej časti scény pod obrovský oblúk, kde do tmy a dymu začal spievať skladbu, ktorá mala živú premiéru len pred pár dňami. We Can Get It All Together sa objaví na jeho pripravovanom albume.

 

Lennyho takmer celú prvú pieseň zahaľovala tma, kým cez saxofónové sólo nezišiel dole ku kapele. Vtedy mohla šou začať naberať na obrátkach. Novinka plynule prešla do už desaťročnej Bring It On. Poriadne radostné výskanie však prišlo už pri prvých tónoch tretej skladby. Fly Away poznajú naozaj všetci a Lenny si počas nej poriadne rozospieval publikum. Veď spoločne sa spieva lepšie.

 

Po takom svetovom hite však netreba poľaviť, a tak sa pokračovalo s ďalšou Grammy ovenčenou skladbou Dig In, ktorá plynule prešla do jeho najznámejšieho coveru American Woman. Tá obsahovala aj reggae vsuvku s melódiou Get Up Stand Up Boba Marleyho, počas ktorej na pódium pribudli dvaja saxofonisti a trubkár.

 

Potom už konečne prišlo aj na príhovor speváka publiku, kedy sa najskôr uistil, či rozumie jeho angličtine, pretože zatiaľ naším jazykom hovoriť nevie, a potom oznámil, že jeho nový album vyjde v septembri a chcel by z neho zahrať nasledujúcu pieseň Low. Podľa noviniek, ktoré na koncerte odzneli, to vyzerá tak, že na dosku s názvom Raise Vibration (ako sa volá aj celé turné) sa môžeme naozaj tešiť.

 

Išla pieseň za piesňou a z koncertu rýchlo ubúdalo. Poľavilo sa na tempe s klavírnym úvodom a skladbou It Ain’t Over ‘Til It’s Over, pokračovanie patrilo BelieveI Belong To You. A ľudia dokonale posadnutí a ovládaní Lennyho neskutočnou charizmou a sexepílom odspievali všetky skladby spolu s kapelou.

 

Rad prišiel aj na kúsky It’s Enough, ktorá tento večer patrila medzi novinky, či na romantickú Can’t Get You Off My Mind. Potom si ale americký spevák a gitarista povedal, že už bolo dosť pomalých balád a opäť tomu poriadne nakopol vrtuľu. Pri Where Are We Runnin‘? The Chamber sa priadne odviazal aj ten, kto mal na starosti svetelnú šou, ale aj celá kapela pri akejsi „jam vsuvke“, počas ktorej hviezdil najmä trubkár.

 

Zmena prišla, keď si Lenny prvý a jediný raz v tento večer sadol ku klavíru a vychutnali sme si I’ll Be Waiting. Po tejto piesni sa vrátil na svoje miesto v ľavej časti pódia, poďakoval a spustil posledný kúsok setu Again. A počas toho, ako sa zamýšľal, či nás ešte niekedy uvidí, zišiel z pódia rozlúčiť sa s davom, ktorý si jeho koncert prišiel pozrieť a ktorý mu „žral“ každý jeho pohyb, gesto, každý odspievaný tón. Vrátil sa na stage, predstavil celú kapelu, tá pomaly dohrávala pieseň a odišla.

 

Asi 5 tisíc ľudí (odhad podľa kapacity haly) si okamžite Lennyho a jeho kapelu privolávalo naspäť. NTC burácalo a Lenny si to po návrate na pódium očividne užíval. Ako prvý prídavok spustili Let Love Rule, počas ktorej nechal spievať svojich fanúšikov a on sa sám vybral medzi nich až na zadnú tribúnu. Dokonca si zobral na ruky malá dievčatko, ktoré objal a doprial jej tak zážitok na celý život.

 

Pri tom, ako všetci spoločne spievali „We got to let love rule“ a v hale sa hromadili tony energie, by si človek myslel, že lepší záver koncertu by už ani nemohol byť... No potom prišli prvé tóny Are You Gonna Go My Way a až to bol skutočný vrchol. Skákalo celé NTC vrátane ľudí na tribúnach. Nikto už nesedel, všetci sa bavili a užívali si posledné minúty s legendou. Veď tá pieseň má neskutočnú silu už pri počúvaní z prehrávača. Teraz si to vynásobte tisíckou a možno si budete vedieť predstaviť, aký ošiaľ to bol naživo.

 

Skladbu poriadne natiahli, ešte zasólovali, akoby sa im ani nechcelo odísť z pódia. Koniec ale prišiel. Lenny sa opäť všetkým poďakoval, rozlúčili sa, skromne poklonili a bol koniec.

 

Druhá návšteva Lennyho Kravitza na Slovensku dopadla na výbornú. Aj s hviezdičkou. Alebo skôr s hviezdou formátu, aký Lenny jednoznačne je, čo ukazoval každú sekundu celého koncertu.

 

Setlist: We Can Get It All Together, Bring It On, Fly Away, Dig In, American Woman, Low, It Ain’t Over ‘Til It’s Over, Believe, I Belong To You, It’s Enough, Can’t Get You Off My Mind, Where Are We Runnin‘?, The Chamber, I’ll Be Waiting, Again, Let Love Rule, Are You Gonna Go My Way