Poliaci VADER sa za svojich viac ako 35 rokov aktívnej existencie stali legendami. Svetovými pódiami ostrieľaná banda, ktorá predskakovala aj hviezdnej skupine Metallica, príde oprášiť zlatý fond diskografie.

Pamätáte si niekto časy okolo roku 1983, kedy VADER ešte hrali heavy/speed metal? Asi ťažko, to hrávali niekde po poľských zapadákovoch.

O tri-štyri roky neskôr sa však VADER reformovali a s novou zostavou svoj zvuk posunuli do deathmetalového charakteru s výrazným, často aj slayerovsky zafarbeným thrashovým riffingom, ktorý je pre nich dodnes signifikantný. Veľkou mierou tejto premene pomohol legendárny bubeník Docent († 2005), ktorý Poliakov nakopol do šialených temp a hnal ich prejav nástojčivo vpred.


spustiť videospustiť video

Zlomovým bolo video "The Darkest Age" často vysielané na vtedajšej, metalu ešte nevyhýbajúcej sa MTV, z debutu "The Ultimate Incarnation" (1992) vydaného u Earache. Video ich preslávilo celosvetovo takmer cez noc a následné, dodnes cenené albumy "De Profundis" alebo "Litany" (Metal Blade), sú neochvejne a právom zapísané v zlatom fonde extrémneho metalu. A týmto dvom doskám spolu s EP "The Art of War" sa už 35 rokov kvalitatívne preverovaní Poliaci prídu venovať aj do Bratislavy a Košíc.

VADER sú svetovými pódiami zocelení, počas svojich tisícov koncertov a turné hrali so všetkými možnými významnými interpretmi a ako sa zdá, šťastena v prípade neutíchajúcej popularity im je stále naklonená. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že sú zakotvení v prístave najväčšieho metalového giganta Nuclear Blast.

Vader na tomto turné jazdia s nemeckými thrashermi CHRONOSPHERE a ruskými modernistami FALLCIE s hlasom krásavice Valentiny Lavrinenko.

spustiť videospustiť video

spustiť videospustiť video

spustiť videospustiť video