Jedna z najlegendárnejších a najvplyvnejších kapiel rockovej histórie si nedá pokoja ani na prahu tretej dekády dvadsiateho prvého storočia. THE WHO už v januári poodhalili svoje plány natočiť nový album, prvý od roku 2006. Prvú ochutnávku z tejto platne mali návštevníci júlového koncertu na štadióne Wembley, kde im Pete Townshend a Roger Daltrey (pôvodní a v tejto chvíli jediní stáli členovia The Who) naservírovali pieseň Hero Ground Zero.

 

V týchto dňoch to už je oficiálne, prvým singlom platne s jednoduchým návzom Who sa stala skladba Ball And Chain. Nový kotúč môžete hľadať v obchodoch 22. novembra a ako sa na legendu patrí, s novým albumom prichádza aj turné naplánované na marec a apríl 2020. To však, žiaľ, zahŕňa iba Spojené kráľovstvo a jednu zastávku v Írsku.

 

K novinke sa spevák Daltrey vyjadril s patričnou hrdosťou: ,,Myslím, že sme nahrali náš najlepší materiál od čias Quadrophenia zo sedemdesiateho tretieho. Pete nestratil nič zo svojho umu, stále je to fantastický skladeteľ a naďalej je to ten novátor, akým vždy bol."

 

Townshend ho dopĺňa: ,,Na albume je s výnimkou dvoch skladieb materiál zložený za posledný rok. Nemá spoločnú tému, koncept ani príbeh. Iba zahrsť piesní, ktoré som spolu so svojím bratom Simonom napísal, aby som dodal Rogerovi trochu inšpirácie, výziev a záberu pre jeho nanovo oživený spev. Roger a ja sme z každého uhla pohľadu už starí muži, snažil som sa preto vyhnúť sa romantike a, pokiaľ to bolo možné, aj nostalgii. Nechcel som, aby sa niekto [pri počúvaní] cítil nepríjemne. Spomínanie je ale v pohode a niektoré songy reflektujú výbušný stav vecí v súčasnosti."

 

Pete načrtol aj spôsob, akým nový album vznikal: ,,V lete 2018 som začal v domácom štúdiu nahrávať nejaké demá, využívajúc širokú paletu starých aj nových nástrojov. Ako kapela sme sa pustili do nahrávania v marci 2019 a skončili v auguste, akurát včas na to, aby sa do výroby zadali vinyly - a možno aj nejaké kazety - a v novembri boli nachystané."

 

Spraviť si v marci alebo v apríli výlet na Britské ostrovy či do Írska môže byť teda dobrý nápad. O to viac, že The Who budú na svojich koncertoch doprevádzaní symfonickým orchestrom.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
loudersound.com
foto: ultimateclassicrock.com