Nie, rozhodne tu neje o marvelovských Strážcov galaxie, veď tí ešte legendami nie sú. My sme iba deň po epických Cavalerovcoch, 3. augusta, mali možnosť v bratislavskom MMC zažiť úplne iných, a to nemeckých kráľov power/speedmetalovej scény BLIND GUARDIAN.

 

Po príchode na miesto činu si každý nadšenec musel chtiac-nechtiac vystáť dlhý rad, ktorý sa začal tvoriť dlho pred otvorením. Už vtedy nás počasie nešetrilo a po chrbtoch nám stekali pramienky potu. To sme však nevedeli, že sa blížime k pekelným bránam. MMC nakoniec praskalo vo švíkoch a chvíľu po začiatku koncertu sa z neho stalo jedno veľké mravenisko, keďže každý prítomný fanúšik chodil hore-dolu, dnu a von, len aby dokázal nejako prežiť.

 

Tí, na ktorých sme všetci nedočkavo čakali, sa na pódium dostavili krátko po ôsmej. Ešte šťastie, že sme nemuseli najskôr absolvovať predohru s predskokanom, pretože žiadneho nemali. Rovno sa nám dostal hlavný chod, ktorý započal s The Ninth Wave z aktuálneho albumu Beyond The Red Mirror z roku 2015. Hneď po nej Hansi pozdravil v slovenčine všetkých prítomných, pričom neskôr rovnako v našom rodnom jazyku i ďakoval za výbornú podporu.

 

Zo spotených fanúšikov sálalo nadšenie, ktoré s nami všetkými zdieľala aj kapela. Na Hansim, Andrém, Marcusovi, Frederikovi, Michaelovi a Barendovi bolo vidno, že si užívajú perfektnú atmosféru, čo človeka dokázala strhnúť, hoci väčšina ľudí bola skôr statická, keďže bolo umenie hýbať sa v tom nenormálnom sparne.

 

Niektorí chytráci by mohli namietať, že podaktoré staršie skupiny už klesajú na kvalite, lebo jednoducho nestíhajú. Toto väčšinou býva hlavne prípadom hlasu spevákov. Ale Hansi pôsobil, akoby vek bol len číslo. Starých pánov zuby času šetrili, neohlodali ich až tak veľmi, a teda pôsobili takmer nezmenene. Jednoducho im nie je čo vytknúť. V správnych chvíľach prišlo prasknutie bičom v podobe ťahavých úderných screamov podporovaných nástrojovými sólami, kde bolo krásne vyvážené melodické znenie gitár Andrého Oldricha a Marcusa Siepena so zbesilým trýznením bicích Frederika Ehmkeho, pričom všetko krásne dopĺňali klávesy Michaela Schürena a basgitara Barenda Courboisa.

 

Metalom dláždenú cestu do Valhally sprevádzalo i niekoľko piesní vo verziách sprievodu akustických gitár bez akýchkoľvek iných nástrojov. Tie sa objavili ako pred prestávkou, ktorá prišla asi v polovici koncertu, tak aj po nej. Prvou z nich bola A Past And Future Secret, pričom na druhú The Bard´s Song (In The Forest), inšpirovanú dielami spisovateľa J. R. R. Tolkiena, prišla od Hansiho k publiku výzva, aby sme spievali s ním. Neviem, ako to bolo v prípade ostatných v MMC, ale napriek horúčave mi v tom momente nabehli na koži zimomriavky. Vo vzduchu praskali emócie krásneho a jemného spojenia medzi spevákom a všetkými prítomnými ľuďmi. Stačilo zatvoriť oči a odohrával sa pred vami príbeh Barda Beedla. Bol to veľmi elektrizujúci pocit, no zároveň i úžasná ukážka práce s obrovským davom.

 

Celá akcia bola nabitá energiou. Setlist štrnástich základných skladieb s ďalšími štyrmi bonusovými, ktorý bol prierezom celej doterajšej kariéry zoskupenia, priniesol piesne z takmer každého albumu. Samozrejme, nemohli chýbať notoricky známe skladby, ako sú Mirror Mirror či Valhalla, pričom práve prvá zmienená skladba bola vrcholom celého fantastického večera. Je len škoda, že sa im tam niekde nevpratala aj A Voice In The Dark, lebo tá určite mnohým chýbala. Rozhodne by bola príjemným doplnkom k už tak epickému zážitku.

 

Blind Guardian mali síce plánované hrať dve a pol hodiny, no nikto sa nemôže čudovať, že skončili o čosi skôr, než bolo pôvodne plánované, lebo teplo bolo neznesiteľné pre nás, čo sme nestáli pod reflektormi, nieto ešte pre nich. Každý z nás by isto prijal, keby hrali do rána, ale treba na nich brať ohľad. Istotone každý prítomný aj tak odchádzal nadšený a spokojný. Strážcovia predviedli niečo úžasné a pokiaľ ste si túto lahôdku nechali utiecť, potom môžete plakať v kúte a ľutovať, lebo do roku 2020 už nebudete mať šancu dostať sa na nich.

 

Setlist: The Ninth Wave, Welcome To Dying, Nightfall, Fly, Prophecies, Imaginations From The Other Side, I'm Alive, A Past And The Future Secrecy, The Script For My Requiem, Mordred's Song, Born In A Mourning Hall, Bright Eyes, Another Holy War, And The Story Ends, Sacred Worlds, Valhalla, Bard's Song (In The Forest), Mirror Mirror