Nebyť tragickej udalosti, ktorá 19. februára 1980 významne zasiahla do histórie AC/DC, mohla byť v týchto dňoch v Austrálii niekoľkodňová parádna párty. 9. júla 2016 by sa totiž  dožil významného životného jubilea 70 rokov spevák tejto kapely Bon Scott. My môžeme len špekulovať, akým smerom by sa AC/DC hudobne a textovo uberalo, koncertovalo alebo či by ešte fungovalo, nebyť tej osudnej londýnskej noci.

  

Bon, rodák z mesta Forfar v Škótsku, vlastným menom Ronald Belford Scott, sa v roku 1952 ako šesťročný presťahoval s rodinou do Austrálie. Udialo sa tak v rámci hromadného presídľovania Britov do Austrálie. V tom čase sa tým istým smerom vybrala aj rodina nejakých Youngovcov a takto, človek by povedal, že nenápadne a bez náležitých súvislostí, sa dávno pred vznikom AC/DC začala písať história legendy – jednej z najväčších. 


spustiť videospustiť video

Už pred príchodom do kapely, ktorá ho preslávila, mal Bon v životopise zápisy hodné rockovej hviezdy. Ako pätnásťročný bol zatvorený v polepšovni za krádež auta. Neskôr, už ako dospelý, po dopravnej nehode na motorke pod vplyvom alkoholu bol tri dni v kóme. Utrpel zlomeninu kľúčnej kosti, sánky a prišiel o väčšinu zubov. Do AC/DC sa Bon dostal v roku 1974. Oficiálne to bola jeho piata kapela a nahradil v nej pôvodného speváka Davea Evansa. Počas šesťročného Bonovho pôsobenia v AC/DC stihla skupina vydať sedem zásadných albumov, na ktorých sa Bon podieľal ako hlavný textár: High Voltage (AUS 1975), T.N.T. (AUS 1976), High Voltage (INT 1976), Dirty Deeds Done Dirt Cheap (1976), Let There Be Rock (1977), Powerage (1978) a Highway To Hell (1979). Album High Voltage bol nahraný v austrálskej aj medzinárodnej verzii, T.N.T. len v austrálskej. Práve v texte titulnej skladby posledného albumu Highway To Hell akoby predpovedal svoj koniec. „Hej, satan, odkrútil som si svoje / V rockovej kapele / Hej, mama, pozri sa na mňa / Idem do krajiny zasľúbenej / Som na diaľnici do pekla...“ Ako oficiálna príčina smrti sa udáva akútna otrava alkoholom, hoci neoficiálne sa často spomína udusenie zvratkami.

  

Okrem spevu Scott ovládal aj hru na gajdy (tie na albumoch T.N.T. a High Voltage (INT) aj použil), bicie a flautu. V roku 2003 bol spolu s celou skupinou uvedený do Rock n' rollovej siene slávy.

  

Bon, prajeme ti tam do rockového neba všetko najlepšie. A štrngni si aj so svojím rovesníkom Lemmym. 

spustiť videospustiť video