V pondelkový večer, 25. septembra, sa bratislavský klub MMC opäť otriasal tvrdou muzikou. Tento raz tisícový klub vypredali kapely JINJER a ARCH ENEMY. Ak ste boli pri tom, netreba vám asi nič hovoriť, ale pokiaľ nie, prevedieme vás celým dianím od začiatku až dokonca.

 

Už pred piatou boli miesta pred klubom a dokonca aj schody vedúce do klubu zaplnené nadšencami, ktorí sa chceli dostať dnu medzi prvými a získať tak najlepšie miesta s najkvalitnejším výhľadom. Vypredaný koncert predsa netreba podceniť. Výsadu najlepších miest ale mali hlavne tí jedinci, ktorí si priplatili za Meet & Greet balíček. Nakoniec však v klube nebola až taká tlačenica, akoby si človek predstavil, keď sa povie „vypredaná šou“ a „tisícové publikum“. S dýchateľnosťou vzduchu to už ale bolo horšie, a to hlavne v prvých radoch, kde sa to neobišlo bez omdlievania. Bohužiaľ.

 

Veľkým prekvapením tohto večera bola predkapela. Groove/progmetalová formácia zo susednej Ukrajiny na čele so živelnou Tatianou to odpálili vo veľkom štýle. Poriadnou porciou tvrdej muziky strhli títo muzikanti už pri prvej skladbe celé MMC na svoju stranu. Najviac očí a sŕdc si ale určite získala spomínaná speváčka. Tá dodávala celému vystúpeniu pôvab, energiu a aj značnú dávku teatrálnosti. Dalo by sa povedať, že trojica pánov popri nej dokonca miestami zanikala. A to bol skutočne názor viacerých prítomných, dokonca i dám. Doslova sa miestami ozývali ohlasy, že takejto speváčky je v kapele škoda.

 

Tak či onak, toto vystúpenie dalo ľuďom to, čo vždy chcú. Obrovský audiovizuálny zážitok. Hudobne možno táto kapela naozaj nepatrí medzi tie najoriginálnejšie, najprogresívnejšie ani najzaujímavejšie, no opäť to zachránila práve frontwoman svojím spevom. Growl striedala s hovoreným slovom či plným čistým vokálom s veľkým prehľadom, a tak jej všetci určite odpustili, že medzi skladbami toho zase až tak veľa nenahovorila. Osobne by som si túto kapelu veľmi rád pozrel naživo opäť a vypočul si aj prídavok, ktorý si publikum svorne vytlieskalo, ale Jinjer naň už, bohužiaľ, nemali čas.

 

V tomto bode treba veľmi pochváliť organizáciu celej šou. Vopred zverejnený rozpis toho, kedy ktorá kapela bude začínať a končiť bol totiž splnený doslova na minútu presne. Prítomní si teda počkali po skončení prvej kapely polhodinku a dočkali sa toho, prečo väčšina z nich v tento večer do klubu zavítala. Velikáni melodického death metalu Arch Enemy si ako „hecovačku“ pre divákov vybrali skladbu od ikonických hardrockerov AC/DC. Svetlá zhasli a z reproduktorov revalo Thunderstruck. V prvých sekundách, kedy zúčastnení svorne kričali s nahrávkou notoricky známe „Thunder!“ by sa dalo napätie krájať. No keď si osadenstvo pod pódiom uvedomilo, že skladba asi fakt odznie celá, prvotné nadšenie akosi opadlo. Prečkali sme teda posledné sekundy tejto skladby a konečne to prišlo.

 

Intro Set Fire To The Night z nového albumu WIll To Power sa stalo aj skutočným introm koncertu Arch Enemy a kapela vyšla na pódium za obrovských ovácií. Strhla sa absolútna metalová smršť, ktorá trvala hodinu a pol. Kapela tlačila do masy ľudí azda ešte viac než hudbou, neopísateľnou energiou, ktorá sršala z ich vystúpenia. Celý koncert prebiehal úplne prirodzene a spontánne. Kapela ukázala hlavne to, že všetci členovia sú absolútne rovnocenní, kvalitní hudobníci, bez ktorých by to už nebolo ono. Speváčka Alissa navyše ukázala, ako skvele vie pracovať s publikum, ktoré hltalo každé jedno jej slovo a poslúchlo každý jeden jej povel od „Jump!“ cez „Sing!“ až po „Bang your head!“. Okrem toho povedala prítomným aj veľa pekných slov a silných myšlienok, na ktoré nadväzovali následne odohraté skladby. Celková atmosféra tohto koncertu bola neskutočná  a energia, ktorú kapela vyslala k svojim fanúšikom a tí jej ju tisícnásobne oplatili, bola neopísateľná. Kto nebol, môže veru ľutovať. Avšak pôvabná modrovláska dala svojmu publiku prísľub, že sa čoskoro Arch Enemy na Slovensko vrátia.

 

Setlist: The World Is Yours, Ravenous, Stolen Life, War Eternal, My Apocalypse, Blood In The Water, You Will Know My Name, The Race, The Eagle Flies Alone, As the Pages Burn, Burning Angel, No Gods, No Masters, Dead Bury Their Dead, We Will Rise, Avalanche, Snow Bound, Nemesis, Fields Of Desolation

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sľúbili sme, že vás poinformujeme o celom dianí od začiatku do konca. A slovo treba dodržať. Preto ako čerešničku na torte zakončíme článok pre tento raz úplným úvodom, teda tým, ako prebiehalo Meet & Greet. To bolo naplánované na 17:45, a tak prítomní VIP účastníci o šiestej nervózne prešľapovali pred dverami. Kapela totiž ešte večerala. Ale napokon to prišlo. Jeden zo štábu kapely prišiel vyzdvihnúť nedočkavcov a voviedol ich priamo do klubu. Nasledovali organizačné pokyny, medzi ktorými padla aj informácia, že po skončení stretnutia s kapelou už fanúšikovia nemusia klub opustiť, a tak budú tie najlukratívnejšie miesta na koncerte patriť práve im. A tiež to, že po skončení koncertu si každý z prítomných môže vyzdvihnúť setlist podpísaný celou kapelou. Po pokynoch si prítomní mali možnosť prednostne zakúpiť čokoľvek z merchu oboch kapiel a potom to už prišlo.

 

Podľa našich informácií doposiaľ najväčšia skupina VIP účastníkov na tomto turné sa stretla so svojimi idolmi. Kapela sa so svojimi obdivovateľmi fotila, rozprávala, podpisovala najrôznejšie predmety od VIP visačky cez plagáty, CD, LP až po kusy odevu. Všetci členovia boli skutočne prívetiví a ľudskí a bolo vidieť, že si každého svojho fanúšika úprimne vážia. A čo viac si môže fanúšik priať? Podať si ruku s Michaelom Amottom, objať Alissu White-Gluz? To je predsa zážitok do konca života.