Pražská Eden Aréna zažila v stredu 19. júna šou, akú asi už dávno nie. Hviezdna zostava a zásadné míľniky v histórii rockových legiend. Aj takto by sa dalo opísať to, prečo mnohí z nás prišli práve v tento deň na toto miesto. Nečudo, že aj počasie sa rozhodlo celej akcii dopriať. Búrka sa Prahou prehnala ešte pred začatím koncertu. Čerstvý vzduch osviežený dažďom, obloha mierne pod mrakom, ale stále príjemná teplota. Ideálne podmienky k šou trvajúcej dokopy zhruba päť a pol hodiny.

 

Ako prví pár minút po pol piatej vyšli na obrovské pódium páni, ktorých nemôžeme označiť inak, než za českú legendu či azda najvýraznejšiu superkapelu. BSP ukázali divákom, že ešte nepatria do starého železa a stále si vedia podmaniť publikum svojím zádumčivým, ale aj živelným blues rockom.

 

I keď počas ich takmer hodinového vystúpenia zazneli rôzne skladby a priestory štadiónu sa ešte len zapĺňali, atmosféra bola už vtedy skvelá. Hlas Kamila Střihavku akoby ani nestarol. Tri vokalistky a zvyšok kapely tento pocit ešte zintenzívňovali. Zlatým klincom vystúpenia tejto formácie bola, samozrejme, pieseň Země vzdálená. BSP sa rozhodli zaradiť ju na úplný záver svojho setu. A bol to dobrý ťah. Rozospievali tak štadión a pódium skvele zahriali kapelám, ktoré mali prísť po nich.

 

O šiestej už z pódia znela ďalšia bluesrocková nádielka. Svoje päťdesiate narodeniny prišli aj do Prahy osláviť ZZ TOP. Rockeri s jedným z najoriginálnejších imidžov a zároveň jedni z najväčších elegánov na rockovej scéne. Bolo očarujúce sledovať Billyho a Dustyho, ako si to na pódiu užívajú so sebe vlastnou nonšalantnosťou.

 

Od ZZ Top sa neočakáva, že rozbijú pódium. No i napriek tomu sú ich koncerty nezabudnuteľné. Prehliadka tých najrôznejších typov a tvarov gitár, medzi ktorými nájdete napríklad i chlpaté či slidey farebne zladené s konkrétnou gitarou. Billy navyše prítomných pobavil nápisom pivo, ktorý mal nalepený zo zadnej strany svojej gitary.

 

V setliste oslavujúcom polstoročnicu kapely nechýbali ich najväčšie hity ako Gimme All Your Lovin‘, Beer Drinkers & Hell Raisers či Sharp Dressed Man. Svojimi bluesovými riffmi roztancovali čoraz širšie publikum. Po ováciách publika sa bradatí páni vrátili na pódium v iných sakách a zahrali fanúšikom ešte La GrangeTush, pri ktorých si už Billy zapálil cigaru. Keď im ale ani to nestačilo, vrátilo sa texaské trio na pódium ešte raz a ponúkli publiku skladbu Jailhouse Rock kráľa rock n' rollu Elvisa vo svojom prevedení.

 

Neviem, či to bolo tým, kde som stál, ale zvuk sa mi ešte ani pri ZZ Top nezdal úplne top. Billyho spev bol dosť nevýrazný a gitary miestami v stenách štadiónu nepríjemne rezonovali. Napriek tomu bolo neopísateľné vidieť pánov z kapely ZZ Top a ich bluesrockovú pohodu v priamom prenose.

 

ZZ Top setlist: Got Me Under Pressure, I Thank You, Waitin' For The Bus, Jesus Just Left Chicago, Gimme All Your Lovin', Pearl Necklace, I'm Bad, I'm Nationwide, I Gotsta Get Paid, My Head's in Mississippi, Sixteen Tons, Beer Drinkers & Hell Raisers, Just Got Paid, Sharp Dressed Man, Legs, La Grange, Tush, Jailhouse Rock

 

Hlavnou hviezdou večera, ktorá sa prišla rozlúčiť so svojimi fanúšikmi na svojom poslednom turné, bola kapela KISS. Predtým, než plachta s logom kapely padla, po bokoch pódia vybuchli ohňostroje a zo stropu sa členovia kapely na troch plošinách zniesli na pódium, zaznel hlas hovoriaci: ,,Chceli ste to najlepšie, dostanete to najlepšie!" A toto heslo kapela dodržala do detailu. Už sme spomenuli ohne a ohňostroje. Pridajte k tomu oheň, lasery a projekciu v pozadí i na strope. A to bola iba kvapka v mori.

 

Pomaľovaní páni v ikonických kostýmoch odpálili svoju šou na obrovskom pódiu vo veľkom štýle. No i tak prvých šesť skladieb prebiehalo viac-menej v priamočiarom štýle. Skladby nasledovali jedna po druhej. Kapela komunikovala a spievala s fanúšikmi. Ale potom sa začali na pódiu diať čoraz zaujímavejšie veci. Tie, ktoré fanúšikovia Kiss čakali, ale i tie, ktoré nečkal nikto.

 

Pri skladbe War Machine sa na pódiu objavila grafika s rytinou loga kapely na stene jaskyne. V závere skladby prišiel Gene Simmons na pódium so svojím horiacim mečom a predviedol svoje obvyklé chrlenie ohňa, po ktorom meč zabodol do podlahy pódia. Nasledujúcu Lick It Up zas ozvláštnili o vsuvku zo skladby Won’t Get Fooled Again od The Who.

 

Počas sóla bicích plošina vzniesla Erica Singera do výšky. Podobne sa vzniesol po svojom basovom sóle a pľutí krvi do výšky aj Gene Simmons. Svoje ničivé gitarové sólo predviedol aj Tommy Thayer. Na obrazovke za ním vybuchovalo počas sóla jedno ufo za druhým. Najväčším prekvapením bolo pre viacerých asi to, keď Paul Stanley doslova preletel ponad hlavy divákov a piesne Love GunI Was Made For Lovin‘ You odohral a odspieval na malom pódiu postavenom uprostred publika.

 

Ako prídavky kapela zvolila tri skladby. Začali baladou Beth, ktorú Eric Singer odspieval a odohral na klavíri za sprievodu nasamplovaného orchestra. Potom nasledovali rockové hymny Crazy Crazy Nights, počas ktorej lietali davom čierne a biele balóny s logom a siluetami masiek jednotlivých členov Kiss, a Rock And Roll All Nite, cez ktorú celý štadión zaplavili konfety a členovia kapely sa opäť vzniesli do výšky na plošinách. V publiku to vrelo a celý ošiaľ vyvrcholil tým, že Paul rozbil na pódiu svoju gitaru.

 

Hudba kapely Kiss je inšpiratívna a ich masky sú ikonické. To všetko tu bude ešte dekády. Avšak ich pódiová šou končí. Kiss nie sú iba skvelí muzikanti, Kiss sú úžasní herci. Niekedy som mal síce pocit, že kapela hrá svoje pódiové divadlo viac na kamery než na divákov, no i tak bol obrovský zážitok pozerať sa na nich. Každý pohyb i gesto. Všetko premyslené a zaradené do monštruóznej produkcie, akú som na vlastné oči ešte nevidel. Ak sa takouto šou plnou najrôznejších efektov a hlavne hereckých a muzikantských výkonov skutočne Kiss lúčia so svojou koncertnou kariérou a so svojimi fanúšikmi, môžeme byť vďační, že sme mali možnosť byť jej súčasťou. Je to určite to najveľkolepejšie predstavenie, aké rocková kapela kedy pre svojich fanúšikov pripravila.

 

KISS setlist: Detroit Rock City, Shout It Out Loud, Deuce, Say Yeah, I Love It Loud, Heaven's On Fire, War Machine, Lick It Up, Calling Dr. Love, 100,000 Years, Cold Gin, God Of Thunder, Psycho Circus, Let Me Go, Rock 'N' Roll, Love Gun, I Was Made For Lovin' You, Black Diamond, Beth, Crazy Crazy Nights, Rock And Roll All Nite