Už to vidím,ako kohorta všehoznalých blbov zbystrí pozornosť pri termíne „progrock“ a ako obvykle sa prepne na intelektuálny mód, aby s helpingom svojej sofistikovanej percepcie a kolosálnej kognivity heuristicky evalvovala a megakriticky nadhodnotila priemerný, síce charakteristický, ale povrchný opus, silne pripomínajúci nepodarené progfónie maloletého veľkáka Kerry Livgrena a maláka Steve Walsha predtým, než si s pomocou prsnatej učiteľky hudobnej výchovy na základke nadrvili do gebule postupy sedemdesiatkového progrocku. Bohužiaľ, ani Kerry, ani Steve a dokonca ani huslista Robby Steinhardt na tomto opuse nefigurujú, lebo Kansas je už len o duu pôvodných členov a to, gitaristovi Rich Williamsovi a škopkárovi Phil Ehartovi a ich omladenej doprovodnej suite s dvomi už známymi staronovými spoluhráčmi, basákom Billy Greerom a violinistom Davidom Ragsdaleom.

Technicky aj aranžérsky, samozrejme, patrične vypiplané, nosné melódie príjemne laškujú, ale inak tento opus nemá ponúknuť vôbec nič viac. Nosnými skladateľmi sa stali gitarista Zak Rizvi a klávesák Tom Brislin, ktorí s Kansas začal hrať a tvoriť len v poslednej dobe, teda po odchode Kerry Livgrena, a sú striedavo samostatne podpísaní pod všetkými deviatimi kompozíciami, čo je prekvapivé a len to potvrdzuje akúsi bezmocnosť ostatných členov. Tí sa zmohli len na dokonalú sterilnú inštrumentáciu, ktorá sa od prvej titulky vezie prakticky na jednej vlne.Prvá „The Absence Of Presence“ vo svojich ôsmich minútach predvádza pekné úvodné klavírne intro, následne signifikantný sound podporený slákmi mohutné, kvázi orchestrálne časti a chytľavým tempom striedané sterilnými vokálnymi linkami, ktoré síce dokumentujú skladateľskú zdatnosť spomenutej dvojice, ale v žiadnom prípade to nie je typický Kansas. Od začiatku je táto doska konverzačnou prestrelkou narážok a konfrontácií, až sa z nej nakoniec vykľuje jemné drama, síce precízne nahraté, skvelo zahraté, ale relatívne nudné. Zbytočne neriskujú, pohybujú sa na bezpečnej pôde, ktorá dovoľuje len minimálne progresívne prvky a dokonca využívajú dramatický trik z predchádzajúcej dosky, s ktorou tento album spája absencia výraznejšieho hitu. Na strane druhej, modernosť je len ťažko identifikovať a zachytiť. Nasledujúca kompozícia „Throwing Mountains“, kde sa držia v celku klasickej tematickej práce, logickej, s viacerými harmonickými motívmi s rafinovanou osciláciou medzi naliehavým vokálom, gitarovou linkou, výraznými klávesovými plochami a silenými slákmi. Od začiatku táto skladba zvukovo graduje, ale výrazovo vädne a následne po mnohých zmenách a uvoľnenejších pasážach sa prepadá do neurčitej, pomalšej, ale vybudenej „Jets Overhead“, strádajúcej drobný naozajstný vrchol, ktorý by zvýraznil túto neskutočnú kompozičnú úchylnosť. Rúcajú sa v nej klasické pesničkové postupy, sú tu opakujúce sa tie isté pasáže, aj keď v závere naliehavé a vypäté, až človek podvedome zatúži po repríze krásnych častí z úvodnej progrofónie. Zmysel trochu napráva dvojminútová inštrumentálna medzihra „Propulsion 1“. „Memories Down The Line“ je taká nemastná-neslaná balada, ale veľmi príjemne počúvajúca, a to hlavne vďaka klavírnym doprovodom trochu obtiahnutých od nejakých popíkovských spolkov. Posledné štyri kompozície splývajú do jednej proggérskej guče prekypujúcej ľahkou inštrumentálnou nadpriemernosťou, ale kompozičnou ľahostajnosťou. Nie sú síce v ničom prevratné, ale sú dostatočne zaujímavé a zomknuté. Táto štvorica naozaj poteší všetkých proggérskych fans a to ich retro skvelo poslúžilo a s eleganciou a dôvtipom padlo na úrodnú pôdu.

spustiť videospustiť video

The Absence Of Presence je nenáročná záležitosť na proggérske odreagovanie sa. Žiadna smršť niečoho originálneho nehrozí. Dá sa u toho slušne vypnúť mozog a pobaviť sa. Chce to len ignorovať skutočnosť, že sa to nikde neposúva a všetko tu už v drobných obmenách bolo.

Moje hodnotenie:

Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 1Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 2Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 3Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 4Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 5Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 6Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 7Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 8Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 9Kansas progujú v neprítomnosti (recenzia) - 10