Gitarista JOEL HOEKSTRA je známy svojou pracovnou vyťaženosťou. Hráva s Trans-Siberian Orchestra, Cher, nahráva vlastné albumy, ale čo je najdôležitejšie, od roku 2014 je gitaristom v legendárnej kapele WHITESNAKE. Keďže nedávno vydali nový album a o pár dní s ním zavítajú aj na Slovensko (5. júla do Serede), boli to dosť dobré dôvody na to, aby sme si Joelom trochu pokecali.

 

Gratulujem k novému albumu Flesh & Blood. Aké máš z neho pocity? Tiež si myslíš, že je to najlepší album od Whitesnake, ako sa vyjadril David Coverdale?

Radšej by som to neporovnával s ostatnými. Necháme fanúšikov, nech sa rozhodnú. Ale myslím si, že je to album, ktorý je ovplyvnený každou érou Whitesnake a som nadšený, že môžem byť jeho súčasťou.

 

Kto prišiel s názvom albumu a prečo sa volá práve Flesh & Blood?

Je to Davidovo meno. Na 100%. A prečo s tým prišiel? Na to neviem odpovedať.

 

Tento názov mi pripomína seriál Game Of Thrones, kde má jeden z rodov podobné motto (Fire & Blood). Pozeral si tento seriál?

Nepozeral.

 

Nevadí, tak naspät k Flesh & Blood. Je to úderný a jednoduchý názov. Myslíš, že súčasná rocková hudba potrebuje viac jednoduchosti?

Neviem, to je veľmi široká otázka. Myslím, že by ľudia mali robiť, čo chcú robiť. Čokoľvek ich robí šťastnými. Čokoľvek chcú hrať.

 

Toto je prvý album Whitesnake, na ktorom si sa podieľal ako skladateľ. Ako vyzeral proces skladania piesní s Davidom?

Je to skvelé. David a ja spolu veľmi dobre vychádzame. Pracuje veľmi rýchlo a veľmi inštinktívne. Takže sa len snažíš byť mentálne na vlne s tým, čo hovorí a na nápadoch skladieb. A nakoniec sme si užili veľa zábavy.

 

Ktorá z týchto nových skladieb funguje najlepšie so živým publikom?

Vyzerá to tak, že v Európe fungujú lepšie tvrdšie piesne, ktoré hráme. Možno Hey you (You Make Me Rock) alebo Trouble Is Your Middle Name sa chytili asi najlepšie naživo, ale neviem, je to mix. Nie je to rovnaké na každej šou.

 

Trouble Is The Middle Name je moja obľúbená z tohto albumu.

Oh, super. Ďakujem.


spustiť videospustiť video

Keď si bol malý, hral si na klavír a čelo. Vieš si predstaviť, že by si napísal pre Whitesnake napríklad rockovú baladu, kde by si hral na čelo? Mohlo by to byť zaujímavé.

Nie, pretože už nehrám. Nehral som od detstva. A ani ako dieťa som nebol taký dobrý. Začal som s hudbou veľmi mladý. Pomohlo mi to nakopnúť, keď som prešiel na gitaru. Ale už neviem hrať na čelo.

 

Súčasťou Whitesnake si 5 rokov. Aké roky to pre teba boli? Ako by si popísal svoju prácu v kapele?

Je ťažké to zhrnúť. Užívam si to. 2 štúdiové albumy, živý album a nespočetne skvelých vystúpení. A stále pokračujeme. Takže sa mám skvele.

 

Ako si sa vlastne dostal do Whitesnake? Len si zavolal Davidovi, že: „Čau, chcem hrať v tvojej kapele“?

V prvom rade: Chcel som sa dostať na konkurz, keď som zistil, že potrebujú nového gitaristu. Poslal som nejaké videá a myslím, že Reb Beach ich prešiel. A najskôr sa mi David neozýval. Tak som rozmýšľal: Koho poznám, kto by mi zariadil konkurz? Spomenul som si na môjho kamaráta Phila Carsona, ktorý manažuje Foreigner. Phil kontaktoval Davida a v podstate mi dohodol konkurz. A od vtedy išli veci veľmi dobre.

 

Na ktorú skladbu od Whitesnake si sa najviac tešil, že si ju zahráš naživo?

Nemám vybratú jednu. Mám šťastie, že som toho súčasťou. Som rád, že som súčasť kapely.

 

V týchto dňoch ste na európskej časti turné. Ako to zatiaľ prebieha? Nedávno ste hrali v našom susedstve – v Česku a Maďarsku.

Skvele, davy veľmi dobre reagovali. Zbožňujem európske publiká.

 

 

Sú lepšie ako americké?

Rozdielne.

 

Rozdielne v čom...?

Oh, bože. Je úžasné hrať pre obrovské festivalové publiká tu v Európe a vidieť tú výšku entuziazmu, ktorú ľudia pri kapelách majú. Zdajú sa byť trochu viac nadšení, keď sú kapely v ich okolí.

 

Čo ste si pripravili budúci týždeň pre Slovensko? Na čo sa môžeme tešiť?

Samozrejme, budete počuť mix hitov a nejaké nové skladby z Flesh & Blood. Uvidíte kapelu hrať nadupanú šou a užívať si to.

 

Budete mať na Slovensku voľný deň? Pôjdete sa niekde prejsť po meste?

Určite sa pôjdem prejsť a objavovať. Vždy to robím.

 

Hrávaš turné aj s Trans-Siberian Orchestra a Cher. Čo robí toto turné Whitesnake výnimočným oproti turné TSO a Cher?

Myslím, že každý koncert, ktorý hráš, má svoje pozitíva a negatíva. Kľúčom je sústrediť sa na pozitíva. To je dôvod, prečo to robíš a čo ťa udrží šťastným. A dá ti to dobrú kariéru.

 

Je pre teba výhodou nebyť na chvíľu rockový gitarista a hrať popové skladby so Cher? Alebo to berieš len ako povinnosť a tešíš sa na návrat medzi rockerov?

Myslím, že niektoré koncertné prvky z Whitesnake a Trans-Siberian Orchestra si požičiavam aj na koncert Cher, keď vystúpim na pódium. Takže sa oplatí byť rockovým muzikantom. Tiež je pekné hrať koncerty Cher, pretože hrám množstvo iných štýlov hudby a na tomto koncerte sa dostanem k hraniu tých množstva štýlov, a to je zábava.

 

Si známy tým, že si spolupracoval s množstvom muzikantov. S kým sa pracovalo najlepšie?

Rock je moja prvá láska. Vyrastal som ako rocker, ale užívam si všetko. Študoval som klasiku a jazz a počas života som hral každý druh koncertu, ktorý si vieš predstaviť. Takže všeobecne milujem hudbu, ale rock vždy bude moja pravá láska.

 

Okrem Whitesnake, TSO , Cher a ďalších si stihol vydať aj pár sólových albumov. Viem, že teraz robíš na novom albume s Vinnym Appiceom. Kto ešte bude na tomto albume?  

To je môj rockový bočný projekt Joel Hoerstra’s 13. Prvý album bol Vinny Appice na bicích, Tony Franklin na base, Derek Sherinian na klávesoch a Russell Allen a Jeff Scott Soto si rozdelili vokály. Pravdepodobne bude rovnaký line-up aj na chystanom albume. Momentálne čakám, kým Russell nahrá svoje vokálne časti.

 

Hral si tiež v broadwayskom muzikáli Rock Of Ages a mal si malú rolu aj v jeho filmovej adaptácii. Originálny muzikál som nevidela, ale film som videla párkrát a celkom sa mi páčil. Ale kritici majú opačný názor. Myslíš, že to bola zlá adaptácia?

Film bol hrozný. Myslím, že živé šou boli zábava. Pretože si to dokázalo zo seba urobiť srandu, na pódiu boli sexi tanečnice a kapela. Celý čas ste ich mohli vidieť hrať. Vtipy boli oplzlé. Snažili sa to do filmu „upratať“, aby ho mohli vidieť aj deti. Takže vtipy už neboli vtipné, už si to nerobilo srandu samo zo seba. Myslím, že sa z toho stalo „celebritné karaoke“. Bol som fanúšikom filmu, ale živé šou sú o dosť väčšia zábava.

 

A moja posledná otázka... Ako gitarista si začínal tým, že si zbožňoval ako svoj idol Angusa Younga z AC/DC. Som si istá, že aj ty si idolom pre mnohých mladých gitaristov. Čo by si chcel, aby sa od teba naučili? Aký typ idolu pre nich chceš byť?

Dúfam, že pozitívny. Aby išli v živote správnym smerom. Myslím, že je to všetko o tvrdej práci a čo vložíš, dostaneš späť. Takže snažím sa naučiť ľudí koncept tvrdej práce na dosiahnutie svojich snov, cieľov. O tom to všetko v súčasnosti je. A, dúfam, inšpirujem ľudí , aby boli dobrými osobami, správali sa k ľuďom pekne. Čo dáš svetu, dostaneš naspäť.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: FB interpreta