Taliani RHAPSODY OF FIRE nám servírujú v týchto dňoch nový dlhohrajúci album. Alexa Staropoliho opustili aj posledné zvyšky jeho niekdajšej hordy, a tak bol nútený si vyskladať novú kapelu. Zostava sa odprezentovala už v roku 2017, keď znova nahrali skladby z raného obdobia Rhapsody a kolekciu vydali pod menom Legendary Years. Tento rok sa nám bohatieri hlásia s úplne novučičkou doskou The Eighth Mountain.

 

Už zo zvyku som čakal obrovské, majestátne a epické intro. Až také majestátne zas nebolo. Zlovestný úvod s názvom Abyss Of Pain netrvá ani celú minútu, no skvostne navodí temnú atmosféru. V nasledujúcej Seven Heroic Deeds hrdinovia tasia všetky zbrane a naložia poriadny heavymetalový náklad. Postupy a melódie, ktoré sú už dlho poznávacím znamením Rhapsody Of Fire, vybuchujú všade okolo ako granáty. Alex a jeho partička stavili na istotu. Vedia v čom tkvie ich sila a namiesto experimentov ponúkajú fanúšikom osvedčenú zmes orchestrov a gitár.

 

Album šľape v pomerne celkom vysokom tempe. Pesničky odsýpajú jedna za druhou bez zbytočných pretiahnutých či zložitejších pasáží. Výnimkami v minutáži sú trocha komplexnejšia March Against The Tyrant a posledná Tales Of A Hero´s Fate. Hudba ma baví a Alexov zmysel pre atmosféru je v tomto prípade obrovskou výhodou. Jediná skladba, ktorú som nejako nevedel spracovať, je presladená balada The Wind, The Rain And The Moon.


Noví členovia sa etablovali na výbornú a ukazujú, že výber muzikantov sa naozaj podaril, no zmena frontmana je skutočne citeľná. Spevák Giacomo Voli nemá až takú charizmatickú farbu hlasu ako Fabio Lione, no narábať s hlasom vie obdivuhodne a jeho prejav je zrozumiteľnejší. Gitarista Roby De Micheli má dosť podobnú techniku ako Luca Turilli a niekedy je na nerozoznanie od svojho predchodcu. Na novinke dostal o poznanie viac priestoru a je to hneď aj cítiť.

 

Úderné, intenzívne a heavy. To je nové Rhapsody Of Fire. Po dvoch radovkách nám opäť prinášajú koncepčný album a podľa outra, ktoré ešte stihol nahovoriť zosnulý Christopher Lee, je dosť možné, že sa dočkáme aj pokračovania.

 

The Eighth Mountain nesklamal. Je pravda, že kapela sa z miesta až tak nepohla. Na druhú stranu niekedy je predsa len lepšia stávka na istotu, ako byť za každú cenu originálny. Alex a jeho horda ešte stále držia vlajku symfonického power metalu čertovsky vysoko. Za mňa palec hore.


Moje hodnotenie:

Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 1Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 2Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 3Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 4Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 5Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 6Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 7Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 8Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 9Je novinka od Rhapsody Of Fire experiment alebo stávka na istotu? - 10

spustiť videospustiť video