Prvé demo vydali v roku 2012, no ich dlhohrajúceho debutového albumu sme sa dočkali až prednedávnom. Na scénu vystúpili vo veľkom štýle s drtivou hudbou a rovno si vyslúžili víťazstvo v semifinálovom kole Wacken Metal Battle. O skúsenostiach zo súťaže, chystanej koncertnej podpore albumu, ale aj o mnohom ďalšom sme sa porozprávali s členmi kapely IRIA.

 

Prednedávnom ste vydali svoj debutový štúdiový album Pagan Terror. Aké sú zatiaľ ohlasy fanúšikov a kritikov?

Orfeus: Ohlasy boli lepšie, než sme očakávali.

Zeus: Veľmi nás potešila odozva, ktorú zatiaľ dostávame.

 

Vaše demo Slovanský Žrec naznačovalo pohanské zameranie kapely a tiež slovenské texty, i keď aj na tomto albume zneli aj anglické texty. Prečo ste zakotvili pri angličtine? Naplánovali ste zaradiť na Pagan Terror aj nejakú skladbu v materinčine?

Nihil: Keďže na tento album sme písali až na dve výnimky texty ja a Zeus, bolo pre nás prirodzenejšie písať v angličtine. Osobne si myslím, že slovenčina sa do black metalu hodí, no jednoduchšie sa mi pracuje s anglickým jazykom. Dať tomu istú formu a zmysel, nech to neznie jednoducho a obyčajne po slovensky, je náročné.

Zeus: Súhlasím s Nihilom. Je oveľa jednoduchšie písať v angličtine. Ja slovenské texty nemám rád. Výnimkou je napríklad Ramchat. Anglické texty sú údernejšie a perfektné sa dá vyhrať so všelijakými slovnými spojeniami.

 

Spomínané pohanstvo sa črtá aj v názve vašej novinky. Naproti tomu singel Höllen Marsch zas zaváňa vojenčinou. Akými témami sa teda najčastejšie a najradšej v textoch zaoberáte?

Zeus: Témy textov na debute sú rôznorodé. Každá skladba má svoju vlastnú myšlienku či príbeh. Zatiaľ čo Höllen Marsch je vojenčina, tak napríklad My Spirit Of Omega je viac filozofickejšia skladba. Text je o konci sveta, kedy nam už ani najvyššia moc nebude vedieť pomôcť.

 

K spomínanej Höllen Marsch ste natočili aj videoklip. Kde sa natáčal? Aká to bola pre vás skúsenosť?

Nihil: Cieľom bolo natočiť video rýchlo a nízkorozpočtovo, preto sme zvolili priestory našej skúšobne. Upravili sme ich ale tak, aby to nebolo viditeľné. Čo sa týka réžie a strihu, pre mňa to prvá skúsenosť nebola, keďže som už natáčal videá pre kapely Gloom a THXM. Celkovo sme si to užili a s výsledkom sme spokojní.


spustiť videospustiť video

Chystáte klipy aj k nejakým ďalším skladbám z albumu?

Nihil: Radi by sme ešte vydali klip ku skladbe My Spirit Of Omega. Video by malo už byť zložitejšie, tak uvidíme, kedy sa nám podarí nazbierať čas, priestory a rozpočet.

 

Hrali ste od začiatku black/death alebo sa váš štýl vyformoval z niečoho iného?

Orfeus: Slovanský Žrec bol trochu reznutý aj pagan metalom, avšak black metal to prevážil, keďže ho najviac počúvam.

 

Aké hlavné zmeny a posuny sa udiali vo vašej tvorbe a fungovaní kapely medzi vydaním dema Slovanský Žrec a nahrávkou Pagan Terror?

Orfeus: Prišla nová krv, ktorá doniesla novú energiu. Hudobná podstata kapely zostala vďaka mne zachovaná, ale noví členovia priniesli aj iný prístup k hraniu a tvorbe skladieb.

 

Nedávno ste sa zúčastnili súťaže Wacken Metal Battle, kde ste skončili v semifinále prví. Aký to bol pocit? Čo vám toto vystúpenie dalo?

Nihil: Keď nás v semifinále vyhlásili ako víťazov, boli sme všetci v šoku, lebo sme to nečakali. Popravde, nečakali sme ani, že sa do semifinále dostaneme. Dosť nás to nakoplo ďalej na sebe makať. Vedeli sme, že výhra ešte nič neznamená, lebo konkurencia bola obrovská, no mali sme malú nádej, že možno by sa mohol úspech vo finále zopakovať.

Doom: Bol to pre nás obrovský impulz a zároveň zadosťučinenie, že naša snaha v skúšobni sa pretavila na úspech na pódiu.

 

Verím, že to bola skvelá skúsenosť. Boli ste sklamaní výsledkom finálového večera?

Nihil: Sklamanie bolo veľké, lebo sme cítili, že máme na viac, no vystúpenie nám veľmi nevyšlo. Isto v tom veľkú rolu hralo aj premotivovanie a snaha sa ukázať v čo najlepšom svetle. Po tom, čo porota vysvetlila dôvody, prečo vyhrala práve kapela April Weeps, mi bolo jasné, že na prvom mieste by sme aj tak neskončili. Možno kebyže zahráme lepšie, skončili by sme o miesto vyššie, ale v konečnom dôsledku by to nič nezmenilo. Dôležité pre nás je, že sme sa ukázali, predali nejaké CD-čka a dali o sebe vedieť.

Zeus: Za seba poviem, že som bol celkom sklamaný. Ja som držal veľmi prsty Košičanom a kamarátom All The Fury, ktorí odohrali fakt super koncert, lenže nejakým spôsobom sa im nepodarilo dostať aspoň do top 3.

Orfeus: Mal som o umiestnení vo finále úplne inú predstavu a čakal som aj väčšiu účasť. Pri malom počte ľudí sa nehrá veľmi dobre. No zároveň klobúk dolu pred ľuďmi, ktorí prišli a podporili nás, lebo vytvorili super atmosféru.

 

Od vydania albumu ešte neprešla dlhá doba. Chystáte sa ho pokrstiť?

Nihil: Antikrst nášho CD chystáme na jeseň v Prešove, ale zatiaľ nevieme ani kedy, kde a kto tam s nami vystúpi.

 

Prichádza sezóna letných festivalov. Vystúpite na nejakých doma či v zahraničí?

Zeus: Bol v pláne Wacken Open Air, ale nevyšlo to.

 

Na záver by som sa rád opýtal, či chystáte nejakú klubovú šnúru na podporu vašej novinky. Kde vás budeme môcť najbližšie vidieť a počuť?

Nihil: Okrem antikrstu nášho CD na jeseň v Prešove chystáme aj mini turné s kamošmi z prešovskej deathcoreovej úderky Abyss Above. Všetko info budeme priebežne zverejňovať na našich FB a Instagram profiloch.