Každoročne zvykne byť jeseň nabitá či už novou koncertnou sezónou, alebo bohatou nádielkou hudobných noviniek. Fínski melodici INSOMNIUM tiež nezaháľali a po troch rokoch prichádzajú s novinkou Heart Like A Grave, ktorá vyjde prostredníctvom vydavateľstva Century Media Records 4. októbra.

 

Ako nám už prezradil gitarista Markus Vanhala v rozhovore pred posledným koncertom v Bratislave, novinka sa nesie v celkom inom duchu než jej predchodca Winter’s Gate. Ten bol totiž koncepčnou nahrávkou a skladal sa z jedinej výpravnej štyridsaťminútovej skladby. Na novom albume nám už melodická päťka ponúkne klasický formát.

 

Zo zatiaľ dvoch zverejnených singlov (rovnomennom Heart Like a Grave a Valediction) je však zrejmé, že nové skladby budú oveľa rôznorodejšie a bohatšie než predošlé nahrávky. Svoje určite urobila aj skutočnosť, že v kapele sa na skladaní podieľajú až štyria členovia.

 

Na albume sa ponárame hlboko do srdca fínskej melanchólie. Inšpirovali nás tie najpochmúrnejšie a najsmutnejšie piesne, básne a príbehy, ktoré skutočne zachytávajú podstatu severskej clivoty. Miesta, kde mráz pustoší úrodu a zakráda sa do duše, leto končí skôr, ako vôbec začne, ženy odchádzajú, na Štedrý deň umrie malý brat v snehu a zlaté dni mladosti sú navždy preč.


Novinku sprevádzajú aj personálne zmeny v skupine, vzhľadom na zaneprázdnenosť Villeho Frimana, ktorý nedokázal skĺbiť kariéru prednášajúceho na Univerzite v Yorku s neustálym koncertovaním. Keďže sa skupine na predchádzajúcich turné osvedčila spolupráca s Janim Liimatainenom, bol tento gitarista jasnou voľbou. Jani sa tak oficiálne stal tretím gitaristom zostavy.

 

Insomnium v novembri vyrážajú na rozsiahle európske turné spoločne s THE BLACK DAHLIA MURDER a STAM1NA, v rámci ktorého sa ukážu aj u našich susedov v Českej republike a zahrajú v zlínskom klube Masters Of Rock Café 23. novembra.

 

Zoznam skladieb albumu Heart Like A Grave:

  1. Wail Of The North
  2. Valediction
  3. Neverlast
  4. Pale Morning Star
  5. And Bells They Toll
  6. The Offering
  7. Mute Is My Sorrow
  8. Twilight Trails
  9. Heart Like A Grave
  10. Karelia

spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
blabbermouth.net