Obrovské temné sídlo s chladne pôsobiacou architektúrou v našom susedstve však nie je tým jediným, čo robí mne a mojej rodine zo života peklo. Už Hórovo oko v neogotickom štíte dáva podnet k obavám, že majitelia objektu sú najskôr vrchní predstavitelia spolku Iluminátov, ktorého učenie stvoril Adam Weishaupt z Ingolsthatu, aby získal vplyv medzi šľachtou a učencami. A práve čudní obyvatelia, ktorých život nie je ani zďaleka takou prechádzkou ružovou záhradou, akoby sa zdalo, sú práve to, čo vyvoláva v človeku znepokojenie a strach. A dávajú to značne cítiť... Skoro každú noc sa zo všetkých stavebných otvorov začne valiť agresívna muzička, pri ktorej sa v každom tmavom kúte zjavujú všelijaké metalové prízraky z rokov minulých, ale aj súčasných.

Deväť krutých žalmov ako deväť brán do Ríše tieňov sa dralo von, do tmavými tieňmi oplývajúcej zanedbanej obrovskej záhrady. A v tom mi to došlo, že táto tlupa z provincie Drenthe je vlastne najviac stráženým tajomstvom agresívneho undergroundu, sú ako „svätý grál načernalého smrteľného kovu“.


Klasická heavymetalová strednotempová predohra prvej „Illuminati“ po troch štvrtinách minúty prechádza do pekelného pomalšieho riffu s dvojkopákovým rytmom a hrdelným škrekom vyvolávajúcom myšlienky osvietenstva učenia, ktoré sú v refréne podpreté symfonickou atmosférou. Príde aj na klasické smrteľné zrýchlenie s hromovými výkrikmi a s dôstojnými do prasknutia napätými vyhrávkami, vedúcimi do konečného zatratenia. Táto kompozícia, skoro päť minút trvajúca, je skôr tradicionalistická, aspoň čo sa týka postupov a harmónii, ale zároveň aj do istej miery moderná, hlavne celkovou prekomponovanou výstavbou, ktorá niekedy znemožňuje identifikovať, či ide o black metal, klasický deathík, či kovový progres.

spustiť videospustiť video

Po trochu zamotanom závere sa táto úvodná bomba prehupne do „true“ black metalovej sypanice „Broken Halo“ s atmosférickým úvodom a prekrásnym gitarovým sólom. Trochu to pripomína nórskych satyrov, ktorí poskakujú po belostnom snehu tmavej záhrady. Hudba sa tu prudko láme ako štrkový chodníček tiahnuci sa k tmavému lesu, ktorý bez výrazných inštrumentálnych úsekov, ale s jednoznačným hulákajúcim refrénom, prechádza do úmorného repetitívneho intra ďalšej „Book Of Lies“, ktoré po šesťdesiatich sekundách vrcholí v klasicky heavymetalovo riffujúcej úvahe nad knihou lží, aby pred pekne vystavanou sólovou linkou zase rozbesnel mohutný víchor, roznášajúci akordy po celom okolí. Na podobných hudobných tempách sa začal na nádvorí vznášať Duch Pána pekiel v hrmotnom tempe a mne sa zazdalo, že počujem akýsi zbor mníchov vyvolávajúcich „Spirit Of Beelzebub“. Inštrumentálna geniálnosť v strede prechádza do úplne inej témy a satanský žalm trochu predčasne končí.

spustiť videospustiť video

Obradné brejky a tvrdé akordy vedú podhubie Satana, ktoré o človeka zavadí v jedinečnej oduševnelosti a riffovacej úprimnosti. Áno „Satan Spawn“ je to, čomu sa hovorí dotknúť sa nesmrteľnej jednoduchosti. Výborná pecka medzi odhnívajúce oči a červami vyžrané ušné lalôčiky. Príkre kontrasty aj jednotlivé súvislosti sú rovnovážne zastúpené a hudba sa neuroticky chveje. Má to úplne klasické metalové tendencie a hlavou mi myká ako pri nejakej thrashovinke. Toto nie je žiadny black, ale načernalý death'n'roll. Som načisto bezmocný a úporne sa snažím vymaniť sa z pazúrov nadvlády tohto geniálneho opusu. Nedá sa... pokračuje to šesťminútovou „Gabriel“, ktorá je asi vrcholom, ďalej sa ísť naozaj nedá... sú tu len pospájané úsečné drobné motívy do strednotempového drtiča s duchovnou výživou vlastnej agresie s načernalými slohami a jemnými zbormi. V dvoch tretinách je vskutku zaujímavé sólo kombinované s ťažkou riffujúcou doomovou náladou. Neuveriteľné... dokonca aj mužný vokál gitaristu Henri Sattlera je zrozumiteľný a emotívny, fakt vynikajúce... a ten odľahčený záver plynúci do fade-outu ako pokojný potôčik... fantastické.


Hórova očná buľva (Eye of Horus) sa rozžiari v strednom tempe v priamych odsekávaných veršoch a podporných zborových vokáloch, ktoré sa nesú do blízkej osady a nepracujúci osadníci od strachu okamžite vracajú sociálne dávky na blízku poštu. Viečko padne na unavenú božskú zreničku a úľava v podobe nevýraznej drobnôstke „Dominus Muscarum“ netrvá dlho, a tak po tejto chrámovej medzihre prichádza samotné peklo „Blood Moon Eclipse“, viažuce na seba všetky tie nehanebné duše odvrhnuté nebom, idúc oproti svojmu nezvratnému osudu. S touto štvoricou nie je všetko v poriadku, to je zrejmé, ale odhaľovanie ich skutočných úmyslov bude trvať ešte dlhšie a pravdepodobne viacero opakovaných počúvaní. Tento kúsok je celý v duchu moderného prog/black/death metalu, geniálnosť s perfektným striedaním rýchlych a strednotempových nálad s prízrakom vynikajúcich inštrumentálnych pasáží a psychopatických sól. Vyvoláva vo mne subjektívnu „headbangeromániu“ a pri krátkom sóle už ležím pod krvavým mesiacom, svietiacim tmavou červeňou čiernej nálady so smrteľným štekotom. To už bežím do susediaceho domu a v duchu sa modlím, aby to nebol len sen. Nebol... V mysli sa pomaly vybavuje, tých hrôzostrašných necelých štyridsať minút, trvajúca strašidelná scéna s dramatickými momentmi aj s miestami plnými nenávisti, zachycujúc veľmi niterne, kruto a absurdne okamžiky sektového opojenia, dialóg duše s anjelom smrti a prechod z reálneho sveta do pekelného omámenia.


Nedá sa úplne poukázať, čím sa dali „black/deatheri“ God Enthroned z Holandska inšpirovať, či to bola filmová snímka „Angels & Demons“ od Rona Howarda, alebo starší mysteriózny thriller „The Ninth Gate“ od Romana Polanského, alebo snáď faktografické publikácie kontroverzného Henry Makowa?... neviem, ale v každom prípade najnovší materiál tohto metalového kvartetu je zatiaľ to najlepšie, čo v tomto roku vyšlo na čierno-smrteľnej scéne.

Moje hodnotenie:

Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 1Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 2Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 3Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 4Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 5Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 6Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 7Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 8Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 9Iluminátske tendencie God Dethroned (recenzia) - 10