Takmer presne po roku bola legenda GUNS N‘ ROSES opäť na dosah aj pre nás, Slovákov. V pondelok 9. júla tento svetový fenomén navštívil našich poľských susedov. Tri a pol hodiny trvajúca šou sa odohrala na Sliezskom štadióne v meste Chorzów. V jeho okolí sa zhromažďovali ľudia už od skorých popoludňajších hodín a atmosféra plná očakávania a radosti, ktorá vládla medzi nadšenými fanúšikmi, by sa dala krájať.

 

Šesť vstupov na štadión bolo prerozdelených podľa typu zakúpených lístkov. A aj napriek tomu bol vstup naplánovaný až na pol piatu (pokiaľ ste si nepriplatili za skorší vstup do sektora pod pódiom), personál poľského organizátora páskoval fanúšikov dve hodiny vopred. To zabezpečilo veľmi rýchly a plynulý presun do priestoru štadióna, keď prišiel čas.

 

Počasie všetkým prialo a napriek predpovedi sľubujúcej prehánky a búrky nebol na nebi takmer ani mráčik. Slnko pražilo na hlavy najskalnejších fanúšikov skutočne hodiny a aj preto sa o čosi ťažšie znášala skutočnosť, že občerstvenie v priestoroch konania koncertu v podobe koly a piva bolo mierne zanedbané a rady k vysnívanému zvlaženiu pier boli veľmi dlhé.

 

O šiestej doslova vybehol na pódium mladý energický hudobník TYLER BRYANT so svojou kapelou THE SHAKEDOWN. Kvarteto z amerického Nashvilleu v Tennessee odštartovala veľkolepý večer naozaj úctyhodne. Rocková muzika s prvkami bluesu a glamu v podaní mladých hudobníkov preniesla prítomných v čase až do zlatej éry tohto žánru. Tyler Bryant & The Shakedown boli na úvod veľmi milým prekvapením. Bohužiaľ, priestor pod pódiom bol ešte stále veľmi riedko zaplnený a o tribúnach ani nehovorím. Kruhový pôdorys štadiónu a takmer prázdne tribúny veľmi ochudobnili inak skvelý zvuk tejto kapely, ktorý sa odrážal a dunel jedna radosť. V každom prípade vrelo odporúčam túto kapelu si vyhľadať a vypočuť a pri najbližšej možnosti si ich živelný rock užiť aj naživo.

 

Po vystúpení mladíkov bolo pódium nachystané pre druhú kapelu za rekordných zhruba desať minút. Priznám sa, že nikdy predtým som ospevovaných dánskych heavymetalistov VOLBEAT nepočul. Pri pohľade na logo kapely ovité reťazami, ktoré skrývalo aparát kapely na pódiu, veľkú lebku na zadnej obrazovke a bicie, ktoré vyzerali sťa pekelný výjav, som očakával niečo úplne iné. Prvými odohratými skladbmi, ktoré boli miestami až vlezlo melodické, mi, veru, veľmi po strune nebrnkli. Moje zmätenie sa ešte o čosi prehĺbilo, keď kapela odpálila cover verziu skladby I Only Want To Be With You od Dusty Springfield. Ale veď nie každému sa musí všetko páčiť. Podstatné bolo, že publikum, ktoré malo možnosť privítať Volbeat v Chorzówe po prvý raz, reagovalo oduševnene a nadšene. I ja sám som sa nechal postupne strhnúť atmosférou, charizmatickou osobnosťou Michaela Poulsena a aj skladbami na konci setu, ktoré boli minimálne pre mňa o dosť zaujímavejšie a pútavejšie.

 

Pred ôsmou hodinou sa na obrazovkách zjavil konečne tank s logom očakávaných Guns N‘ Roses, ktorý spôsobil ošiaľ už len tým, že zamával na prítomných v animácii poľskou vlajkou. Nadšenie prítomných gradovalo spolu s premietanou animáciou. Publikum sa ešte viac rozjasalo, keď sa na pódiu objavil bubeník Frank Ferrer spolu s klávesákom Dizzym Reedom a pôvabnou mladučkou Melissou Reese. Ošiaľ vyvrcholil s príchodom hviezdnej zostavy Richard Fortus, Duff McKagan a, samozrejme, Slash a Axl Rose.

 

Od samotného úvodu v podobe piesne It’s So Easy kapela tlačila do publika energiu, tvrdú muziku a chémiu, ktorá fungovala na pódiu, a to ju kapele stonásobne vracalo. A bolo to cítiť každú sekundu viac než trojhodinového koncertu. Axl určite potešil predovšetkým domáce poľské srdcia pekným gestom, keď už pri štvrtej skladbe Welcome To The Jungle vstúpil do Slashovho „naznačovania“ intra tým, že si vypýtal z hľadiska transparent od fanúšikov, na ktorom bolo napísané „Welcome To The Poland Baby“. Obľúbený frontman ich ešte okorenil svojim výkrikom „You know where the fuck you are? You are in the Poland baby!“ a šou pokračovala.

 

Dokopy neuveriteľných tridsaťdva skladieb, ktoré kapela odohrala, spolu s neopísateľne prirodzenou pódiovou šou a vizuálnymi efektami vrátane pyrotechniky, sa stali azda pre každého prítomného nezabudnuteľným zážitkom. Pri pôvodnej verzii skladby Don’t Cry žiarili telefóny, keď Axl na svojom klavíri hral intro k November Rain, niektorí prítomní ani nedýchali. Nečudo, že publikum po rozlúčkovej vypaľovačke Nightrain burácalo tak oduševnene, že si vyslúžilo rovno päť prídavkov.

 

Bol som dosť prekvapený, že kapela takého formátu, ako sú Guns N‘ Roses, zaradila do svojho setlistu toľko coverov. Nehovorím len o povinných jazdách v podobe skladieb Knockin‘ On Heaven’s Door, Live And Let Die či témy z Krstného otca, ktorú Slash odohral po svojom virtuóznom sóle. Hovorím aj o skladbách od kapiel The Who, Soundgarden či prerábke piesne Wish You Were Here od Pink Floyd. V podaní GNR sa z nej stal gitarový duet a neopakovateľný zážitok plný tandemových sól Slasha a Richarda Fortusa. Medzi prídavkami sa objavila aj pieseň Whole Lotta Rosie od AC/DC. Musím však poznamenať, že som bol dosť šokovaný, ako sa s ňou Axl trápil, keďže so spomínanou kapelou odspieval niekoľko koncertov. Inak bol počas celého večera bezchybný rovnako ako všetci jeho kolegovia, i keď závratným výškam v This I Love už úplne nestačil s dychom.

 

S čistým svedomím môžem povedať, že táto kapitola z Not In This Lifetime Tour sa stala jedným z najväčších koncertných zážitkov, aké som mal doposiaľ možnosť zažiť. Skvelé výkony muzikantov, vizuálna zložka, čistý zvuk a atmosféra na štadióne zatienili všetky prípadné mínusy. Mám rád, keď skladba, ktorú poznám a mám ju rád, znie naživo tak, ako z platne. A tu to tak aj bolo. Teda až na pieseň Used To Love Her, ktorá znela o dosť tvrdšie a gitarovejšie než originál, ale to nebolo vôbec na škodu. Táto verzia bola o dosť energickejšie a strhla dav do tanca. Inak všetku improvizáciu a hranie sa s nástrojmi si kapela nechala na vyplnenie priestoru medzi skladbami a samostatne stojace sóla. Klobúk dole pred touto rockovou legendou a všetkými ostatnými, vďaka ktorým pondelkový večer 9. júla prebehol tak, ako prebehol.

 

Setlist: Intro, It's So Easy, Mr. Brownstone, Chinese Democracy, Welcome To The Jungle, Double Talkin' Jive, Better, Estranged, Live And Let Die, Slither, Rocket Queen, Shadow Of Your Love, You Could Be Mine, New Rose, This I Love, Civil War, Yesterdays, Coma, Slash Guitar Solo, Speak Softly Love (Love Theme From The Godfather), Sweet Child O' Mine, Wichita Lineman, Don't Cry, Used To Love Her, Wish You Were Here, November Rain, Black Hole Sun, Knockin' On Heaven's Door, Nightrain, Patience, Whole Lotta Rosie, Madagascar, The Seeker, Paradise City