Po deflorácii trhu náročnejšou trilógiou UNO! DOS! TRE! a následne mierne nadpriemernou fošničkou Revolution Radio nazelenalí punkeri Green Day vyslyšali volanie podzemia, spláchli svoje ambície a pomerne vycibrený zmysel pre rockový mainstream do hajzlu a vrátili sa k podstate klasického rocku, k dojeniu jednoduchých úderných melódií a korektnému drnčaniu troch akordov. Na ploche slabej polhoďky pásovo produkujú svoje rádoby prosté sonické objekty, ktoré sa hudobnou teóriou jednoznačne definujú ako „popíkovský punk´n´roll s presahom do sixties“. Využili svoje skúsenosti z projektu Foxboro Hot Tubs, úspech amerického idiota a obrátili svoju pozornosť na dobu, keď expandoval rock vo svojej najvernejšej a najjednoduchšej podobe a našli sa v štýle, ktorý si ctí rhythm-bluesový groove, postupy šesťdesiatkového rock´n´rollu, ale aj soulovú atmosféru, či hard-rockový feeling. V dobách amerického idiota by bolo nemysliteľné vydať takýto zelený matroš pod hlavičkou Green Day. Možno to niektorí chorí jedinci nazvú „pohodlnosť“, avšak je to len prirodzený vývoj. Fanúšikovskú základňu majú obrovskú, a tak drobné vybočenie je len akýsi drobný progres na ich šťastnej trinástke. Po posledných doskách s politickým podtónom je uplatnenie veselých a nekomplikovaných popevkov a nič neriešiacich postpubertálnych textov naozaj osviežujúce a dokonca pre staršie ročníky návratom do mladosti.


A ako to už na tých „obyčajných opusoch“, v tých „obyčajných trackoch“ o „obyčajných veciach“ býva, chvíľami u toho vyvstáva ľútosť, že človek nemá gumové krčné stavce, aby mohol pri tejto kôpke bizarne staromódnych rockových kecov a krátkotrvajúcich riffujúcich chuchvalcov, mnohoznačne sa preháňajúcich po špinavých pláňach šesťdesiatkového rocku, potriasať mozgovňou, alebo aspoň úžasom vyvracať buľvy dupkom do neprítomnosti. Fakt, žiarivá punk´n´rock´n´rollová retrovinka s určitými originálnymi chvíľkami, od tria, od ktorého by ste to vyslovene nečakali. Samozrejme, skladateľský rukopis a charakteristické vokálne frázovanie je neprehliadnuteľné, aj keď sa každá jedna skladbička odvíja od spontánnej tvorivej disponovanosti a podvedomej úcty k britskej beatovej či punkovej tradícii.

Primárne tu vyznieva inteligentná malichernosť, slobodné a nezávislé myslenie, ale aj angažovanosť a muzikantská fundovanosť, ktorá sa dá za tie roky od nich očakávať. Je to nová známosť, s ktorou som nadviazal kontakt počas večerného zamilovaného sms-kovania so svojou krásnou, možno ani nie priateľkou. Úspech sa určite dostaví, lebo je závislý od kvality a komunikatívnosti. „Father of All Motherfuckers“ je veľmi výrečná doska, hlavne vďaka súhre svojich členov a vyjasnenému konceptu. Nenachádza sa tu nič rušivé, iba témy, ktoré sa už obtreli o uši a špinavý sound, ktorého príjemné vibrácie klasický čierny vinyl len umocňuje. Sformovali autorský repertoár tak, že aj nie príliš zbehlý purista sa cíti ako pri albumoch z polovice objavných sixties, zatiaľ čo rockový fajnšmeker sa výborne baví – pri mäkkom zvuku, klasických aranžmánoch, dobovej atmosfére a výbornej uveriteľnej inštrumentácii.

spustiť videospustiť video

A tak tu máme na jednej strane rozjarený pilotný hit "Father of All..." s mierne skresleným vokálom, skvelými škopkami nadupaným rytmom, druhý nasadený, možno typický singel „Fire, Ready, Aim“ a dokonalo navrhnutú krehotinku „Oh Yeah!“ s kongeniálne použitým samplom zo starej rockovinky "Do You Wanna Touch Me" od rockovej babičky Joan Jett. Potom je tu aj strana druhá, ktorú reprezentuje hlavne absolútne pohodová a skvelo vystavaná pubertálna hitovica „I Was a Teenage Teenager“, ktorá by sa mohla objaviť aj v nových pokračovaniach o legende mladíckej polúcii ‚Stiflerovej mámě' a moderne znejúca „Junkies on a High“, ktorá, aj napriek svoje inakosti, skvelo dopĺňa štýlovú rozmanitosť tohto materiálu. Tomu už len z princípu pritakáva klasické číslo „Stab You in the Heart“ nepodobné obrovskému hitu Hippy Hippy Shake“ z roku´63 od liverpoolskej merseybeatovej štvorice The Swinging Blue Jeans. Album korunuje bezprízorná hulákačka „Graffitia“ plná potu, moču a iných telesných tekutín.

Tomuto albumu musí človek prepadnúť hneď na prvýkrát, lebo keď nie, viacnásobným počúvaním to skôr odradí, a tak keď nepatríte do prvej kategórie, neskúšajte to...

Moje hodnotenie:

Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka Green Day a ich albumová novinka