Kým prvý deň sme na Gothoom prišli svieži ako rybičky a nažhavení na festival, druhý deň sa vstávalo trochu horšie a tretí bol minimálne doobeda čistý zombie mód. S pribúdajúcim časom však v očakávaní večerného programu zázračne všetci vstávali z mŕtvych. Pred nami bol deň s najsilnejším line-upom celého festivalu.

 

V ranných hodinách festivalového času sme sa opäť dozvedeli aj nejaké novinky. Tentokrát ale nie práve najlepšie. Prvou bolo zrušenie vystúpenia Tortharry zo zdravotných dôvodov. Druhou, že organizátor Peťo Betko stratil hlas. V predchádzajúci deň ešte dal heroicky nočné vystúpenie Doomasu, ale nakoniec ho to už položilo. Tým sa, žiaľ, zrušilo celebrovanie svadby piatkových novomanželov na pódiu. Tento rok, veru, zdravotné problémy hudobníkov na festivale nešetrili.

 

Prvou kapelou dňa boli českí veteráni SIX DEGREES OF SEPARATION. Po nich nasledovali RAMCHAT. Túto slovenskú paganmetalovú bandu z Martina buď máte radi, alebo nie. Stretávam sa s rozdielnymi názormi na nich. Pravdou ale je, že napriek ,,skorej rannej hodine“ dokázali Ramchat vyduriť z postelí a spacákov kopec ľudí, ktorí ich prišli podporiť pod pódium. Tretími v poradí boli MATER MONSTIFERA. Tí prekvapili príjemným black metalom zjemneným o klávesy, ale keď porovnám ich vystúpenie napríklad s Purnamou, zdalo sa mi akési statické.


Naopak, poriadny bordel narobili BLOODPHEMY. Tí na pódium vybehli v maskáčoch sťa veteráni púštnej búrky a poriadne nás rozobrali. Nechýbala komunikácia s publikom tak, ako sa patrí. Títo Holanďania hrajú poctivý death metal starej školy. Na poslednom albume In Cold Blood spolupracovali s Michelom zo Sinistru. Po svojom sete sa chalani obliekli do civilu a šli rovno medzi ľudí. 

 

Druhá poobedná hodina patrila českým AWRIZIS. Tí pobavili, keď odohrali prvú skladbu a potom ohlásili, že to je všetko a rozlúčili sa. Samozrejme, hneď nám napadlo, že sa len išli prezliecť po zvukovke. Na rozdiel od toho sa vtipy ako ,,No Name je najlepšia slovenská kapela“ v slovenskum publiku neujali. To bude asi tým, že u nich táto kapela ešte pravidelne hráva.


Nasledovala dvojica kapiel ORKRIST a SILENT STREAM OF GODDLESS ELEGY. Kým jedna je legenda roku 2000 a príjemná spomienka na mladé metalové začiatky, druhá je stalé fungujúca kapela, ktorá je u našich susedov veľmi úspešná - až tak, že istý čas prenikla aj do komerčnej sféry. Orkrist hrajú melodický black/doom metal, miestami s prvkami stredovekej hudby na pozadí príbehov a mýtov, napríklad o Sitne. Ale aj tak najviac zabodovali s prerábkou hitu od kapely Team Prievan v peňaženke. SSOGE predviedli svoju folkmetalovú šou, počas ktorej nechýbala ani ich maska havrana. Obe kapely prilákali pod pódium množstvo ľudí a predviedli jednu z najlepších šou česko-slovenských kapiel na festivale.

 

S riadnym deathmetalovým old school nákladom aj s nádychom Škandinávie prišli nemeckí REVEL IN FLESH. Tí začali o pár minút skôr, keďže kvôli vypadnutej kapele nastalo určité časové vákuum. Poriadne nás nachystali na ďalšiu skupinu. Tou boli GORGASM, čo by sa (aj podľa názvu) dalo označiť ako čistý orgazmus všetkých brutal deathmetalistov. Na počudovanie, prišlo sa na nich pozrieť pomerne málo ľudí. Čakal som plný kotol, ale nič na tom nemení fakt, že to bol jeden z najväčších nákladov festivalu.


Ženská formácia NERVOSA patrí k tým, o ktorých sa v poslednom čase hovorí veľa. Kapela za poslednú dobu dosť narástla. Dievčatá na čele s charizmatickou Fernandou Lirou si pamätajú na časy, keď ešte hrávali v malých kluboch. Techniku si na pódium ponosili samé. Od prvého momentu to bola z ich strany veľmi energická šou. Brazílske divožienky to s davom prosto vedia. Mali jeden z najväčších kotlov festivalu a riadne to v ňom vrelo.  

 

Z odbornej verejnosti  sa síce ozvalo frflanie na ich výkon i celkovú tvorbu. Pravdou však zostáva, že tejto čisto ženskej kapele sa darí oslovovať množstvo fanúšikov. Dokážu s nimi na pódiu komunikovať, čo je hlavne zásluha večne škeriacej sa Fernandy. A povedzme si úprimne, keby predávala len kvalita, tak nám mainstreamové rádiá nehrajú to, čo hrajú. Po vystúpení nezabudli na fanúšikov. Fernanda hneď, ako odložila gitaru, zbehla dole, popodpisovala a pofotila sa s pár ľuďmi s tým, že sa ide prezliecť a príde ešte na chvílu medzi nich.

 

Pokiaľ je kvalita hudby to, čo vás najviac trápilo, NECROPHOBIC to určite napravili a doplnili o skvelú šou. Na začiatku sa mi zdalo, že ostali trochu v tieni Nervosy, ale ľudia postupne začali chodiť a pod pódiom sa to celkom slušne napĺňalo. Táto kapela oslavuje tento rok 30 rokov svojej existencie a jedným z dôvodov ich návštevy je aj ich pomerne nový album Mark Of The Necrogram.


Po deviatej sme už boli v očakávaní jednej z najväčších šou festivalu. Všetci pod pódiom v tichosti vyčkávali FLESHGOD APOCALYPSE. Dav začal jasať, až keď pompézne vybehli na pódium odetí v uniformách pripomínajúcich začiatok 19. storočia, okrem ich kráľovnej sopránu Veronici Bordaci s korunou a netopierím žezlom. Predviedli famóznu šou po vizuálnej stránke a z časti aj hudobnej. Ich hra je založená vo veľkej miere na klávesách Franceska Feriiniho a tiež tam významnú rolu zohráva aj Veronicin soprán. Môžete hádať, ktorá hudobná zložka úplne zanikala tak, že ju nebolo skoro vôbec počuť a v prípade vokálu to bolo miestami len také pišťanie. Do tohto momentu sa festival mohol pýšiť výborným zvukom, ale tu sa majster zvukár riadne uťal. Fanúšikovia si však aj tak naplno užili ich vystúpenie.

 

Pokiaľ ste mali zmiešané pocity kvôli zvuku, pri tejto kapele ste si chuť určite napravili. Francúzski brutal deathmetalisti BENIGHTED rozšrotovali a rozbili všetko, čo im stálo v ceste. Rovnakú odozvu dostali aj od publika. Minimálne v prvých radoch to bolo riadne divoké, pritom ste mali pocit úplne odľahčenej atmosféry. Jednoducho čistá radosť byť pod pódiom. Setom nás previedol vokalista Julien Trucham, ktorý pravidelne vyzýval publikum k spoločnému spevu, rozsvieteniu svetiel telefónov alebo len k robeniu bordelu. Na to nebolo treba ani zbytočne ľudí vyzývať. Napriek tomu, že za headlinera dňa boli označení Fleshgod Apocalypse, po tomto vystúpení to bol favorit dňa (apoň u mňa) jasný.

 

Predstavte si, že máte auto s precízne vyladeným motorom, už chýba len tá osoba, čo sadne za volant, zaradí jednotku a pridá plyn. Síce plyn pridáva, auto hučí, ale nehýbe sa. Takto nejako vyzeralo vystúpenie HARAKIRI FOR THE SKY.  Kapela síce super vyladená, ale vokalista si uletel niekde do diaľav a ktovie, aké palivo pri tom použil. Pobehoval po pódiu, váľal sa po zemi, ale skôr to vyznievalo komicky než efektne. Jeho hlasový prejav bol úplne mimo a na záver si kopol do odposluchu, zahodil mikrofón a porúčal sa.

 

Žiadna kapela si neodniesla z festivalu toľko negatívnych reakcií ako práve títo Rakušania. Snáď ich jesenný reparát dopadne v Bratislave lepšie. Po ich vystúpení hŕstka ľudí začala vykrikovať niečo na margo zvukára, ale tentokrát na rozdiel od FA za to naozaj nemohol. Navyše, celý fest bol zvuk naozaj dobrý. Záver festivalu pre tých, čo mali dosť síl, spríjemnili ABIGAIL.

 

Keďže pozitív 10. ročníka Gothoomu bolo ďaleko viac ako negatív, začnem práve negatívami. Čo by mohli do budúcna vylepšiť, je určite sociálne zázemie. Toaleliet a spŕch by pri tejto návštevnosti mohlo byť o niečo viac. Bolo by fajn zabezpečiť aj prístup k pitnej vode. Chápem, že festival žije aj z predaja nápojov, len človek občas potrebuje vypiť aj niečo bez alkoholu a bez nadmerného cukru. 

 

Na festivale vidieť veľký progres, ktorým si za svojich 10 rokov prešiel. Na desiatom ročníku sme mali mimoriadne silný line-up. S tým sa spájala aj vysoká učasť, bolo takmer vypredané. Na budúci rok budú mať čo robiť, aby zohnali rovnako kvalitnú zostavu. Organizácia, crew, ochranka super, všetci boli milí, ochotní, slušní, nekonfliktní. Jedlo bolo chutné, aj keď vždy sa dá ešte čo-to vylepšiť. Chválim výber klobás a piva a, samozrejme, vegánsky stánok, ktorý ma prestravoval celý festival. Zvuk u kapiel bol väčšinu času tiež výborný. Ideálna je aj lokalita festivalu Revištské Podzámčie - či už ide o blízkosť dialnice alebo najbližšieho mesta. 

 

Zostáva už len poďakovať za ďalší vydarený ročník a tešiť sa opäť o rok na jeho 11. pokračovanie, ktoré sa bude na rovnakom mieste konať 23. - 25. júla 2020.

 

Čítaj aj: Deň prvý, Deň druhý, Deň tretí