Druhý deň Gothoomu začal milým prekvapením. Hneď z rána (rozumej festivalového času, teda asi na obed) sme sa dozvedeli, že okrem zásnub z predchádzajúceho dňa, teda prísľubu svadby, pribudla jedna svatba skutočná. Andy alebo Frost, mikulášsky hôrny valibuk, uzavrel manželstvo spolu s priateľkou Majkou. Ako svedkov si vybrali manželov Betkovcov. Gratulujeme.

 

Na úvod sa na pódium postavili starí domáci harcovníci WAYD, pre mnohých prešovská legenda zo začiatku 90. rokov. Rovnako sú statusom na tom aj martinskí thrasheri EDITOR. Treťou kapelou boli pre zmenu nováčikovia na trhu, poľskí UERBEROS. Tí sa radili k smrtiacemu kovu.

 

Do melodickejších vôd, aj keď stále smrtiaceho kovu, sme sa pohli s kapelou PYOPOESY, pre mňa donedávna neznámou veličinou zloženou zo skúsených hudobníkov. Namiesto oficiálne uvádzaného vokalistu som tam ale zočil Jozefa Kováča z Bloody Redemption. Príjemne ma prekvapilo, ako dokáže rúbať svojím growlom. Toto som si u BR zatial nevšimol.

 

Do spárov brutálneho death metalu nás vohnala parta magorov z Grécka. Aténčania WOMB OF MAGGOTS predviedli rýchlu, južanským tempremetom prešpikovanú a aj o niečo kratšiu hru. V dôsledku hendikepu vokalistu Ioannisa Frantzisa Minardosa, ktorý, žiaľ, nemá jednu nohu, bolo ich vystúpenie statickejšie. 


Druhý deň som sa tešil špeciálne na dve kapely. Obe začínajú na písmeno B. Prvými sú, samozrejme, headlineri večera BELPHEGOR. A tí druhí, to sú naši BRUTE. Chalanom to kvôli počasiu minulý rok nevyšlo. Napriek tomu sa oplatilo na nich počkať. O hlave bandy Pištovi je známe, že je to veľký srdciar a vidno, že to na pódiu prenáša aj na zvyšok posádky. Jednoducho šľapú na 220%. V publiku to šalelo ako počas veľkej zahraničnej kapely. Myslím, že žiadna iná slovenská kapela nemala tento rok väčší kotol. A prvýkrát počas festivalu som mal zimomriavky. 

 

S kvalitnou slovenskou hudbou sa pokračovalo aj naďalej. V rýchlejších rytmoch s bandou CRANIOTOMY a v pomalších s DEPRESY. Po bordeli, akým nás zmasakrovali Brute, ostalo pre Craniotomy menej ľudí, ale aj tak predviedli riadnu šouku a ukázali, ako sa vysporiadať s tým, keď dôjde k náhlej poruche jedného z členov a bez toho, aby to malo vplyv na ich hru, pokračovali ďalej. Na Depresy ľudia opätovne zaplnili kotol.


Potom sa obloha zatiahla a hromy-blesky sprevádzali vystúpenie ANTIGAMY. Po tejto kapele prišli na rad ich známejši a temnejší krajania HATE. Opäť nastala poriadna satanášska šou s lebkami či warpaintami. Hate, teda nenávisť, na nás s minimálnou mimikou a pohybom chrlil Adam The First Sinner, jediný zakladajúci člen v súčasnej zostave kapely. Naopak, jeho kolegovia sa pohybovali a hádzali po nás pekelné pohľady počas celej šou. Hate si so sebou opäť priniesli nový album Auric Gates Of Veles.

 

Pre mnohých vyznávačov poriadneho škandinávskeho death metalu nastal vrchol večera, možno aj festivalu. Kladivo VOMITORY z pravej švédskej ocele riadne rozbesnilo divákov. Naposledy tejto kapele vyšiel nový album  Opus Mortis VIII. v roku 2011. O dva roky neskôr dokonca oznámili ukončenie činnosti, ale o ďalšie štyri sa opäť vrátili na scénu. Podľa všetkého sa však už asi novú hudbu tvoriť nechystajú. Ako to s nimi bude v budúcnosti, je zatiaľ neisté, takže bolo super vidieť naživo túto deathmetalovú veličinu s 30-ročnou tradíciou.


Ešte počas koncertu Hate a Vomitory sa vo verejnej časti festivalu objavila postavička nápadne pripomínajúca Zeda z Policajnej akadémie. Nešlo o nikoho iného ako o Serpentha z BELPHEGORU. Ten najskôr pomohol vyložiť kapelný merch do stánku, potom sa išiel poprechádzať medzi ľudí. Kapela si ako jeden z headlinerov festu so sebou priniesla aj riadne vybavenie. Nechýbali stojany z kostí a rôzne satanské pomôcky.

 

Oproti klubovému vystúpeniu im pribudla aj riadna ohňová šou. Trysky pred pódiom šľahali plamene do niekoľkometrovej výšky. Kapele nechýbali tradičné kostýmy a warpainty. Helmuth sa patrične rúhačsky ksichtil a nechýbala ani jeho veta: ,,Šetrite svojimi modlitbami, Boh tu nie je, Boh nie je na tejto šou.“ A, samozrejme, na záver sa rozlúčili skladbou Gasmask Terror.

 

Tesne po začiatku ich šou pribudol oznam v udalosti festivalu, že sa bude konať autogramiáda. A skutočne, posadali si do stánku s merchom a podpisovali fanúšikom, čo chceli, pofotili sa s nimi so svojimi klasickými grimasami a každému, kto prišiel, podali ruku a poďakovali za to, že prišiel a podporil ich.


V temných vodách sme pokračovali aj ďalej. Do Egypta sme na chvíľu zavítali s kapelou CRESCENT. Po nich nasledovali DOOMAS, kapela okolo organizátora Peťa Betka. Minulý rok im to pre počasie, žiaľ, nevydalo. Tento rok už nastúpili v plnej zostave bez náhradníkov. Pódium sa zatiahlo do červena, vyvalili sa kúdoly dymu a vystúpil tam démon. To bol úvod ich šou, ktorú odštartovali skladbou Portal. Nechýbali tiež skladby Liar, Forlorn či La Muerte. Išlo o klasický doomasovský výkon so živou komunikáciou s fanúšikmi. Nechýbalo ani tradičné Peťove hecovanie. Po ich sete doniesli na pódium tortu k 10. výročiu fungovania Gothoomu. Potom ešte nasledovala ďakovačka a náš večer sa chýlil pomaly ku koncu.

 

Ako uspávansku nám zahrali svoje príjemné atmosférické doommetalové tóny CLOUDS. Ich rady minulý rok posilnila huslistka Irina Movileanu, ktorá do kapely doniesla nový hudobný prvok.

 

Čítaj aj: Deň prvýDeň druhýDeň tretí