O pražskej kapele PIPES AND PINTS som sa dopočul iba pred nedávnom v súvislosti s vydaním ich novinky Second Chapter. Nenechajte sa však zmiasť názvom. Second Chapter je totiž už tretí radový album tejto formácie, ktorá má čím zaujať. Vo svojej celtic rock n' rollovej tvorbe kombinujú rockovú muziku s prvkami rôznych iných žánrov a vo svojich radoch majú na tento typ kapely aj jeden neobvyklý ľudový nástroj.

 

Na albume Second Chapter nájdete desať veľmi rozmanitých skladieb, ktoré spája predovšetkým charakteristický zvuk gájd a prenikavá farba spevákovho hlasu. Tá vyniká predovšetkým v spodných polohách, o čom sa môžete presvedčiť hlavne v skladbách Shadow On Your WallDark Into The Night.

 

Hudobne kapela kvalitný rockovo-punkový základ ochutila množstvom ďalších prvkov. Okrem spomínaných gájd, ktoré znejú vo všetkých skladbách, sa v Dark Into The Night objaví bendžo. To dodáva tejto piesni poriadny country podtón. Country cítiť ale napríklad aj z úvodnej A Million Times More. V tejto skladbe ako aj na mnohých ďalších miestach na albume však cítiť predovšetkým typický rockabilly smrad a istý nádych pirátskych melódií. Okrem A Million Times More sú najzreteľnejšie asi v Diamonds And Dreams.


Pirátsky nádych dodávajú skladbám možno aj skandované, respektíve pokrikované časti, ktorých je na albume ozaj neúrekom. Aby sme sa ale pohli od pirátov ďalej, spomenieme ešte typicky keltskú bojovú atmosféru v úvode Raise Our Flag, ktorú podporujú prechody bicích v úvode. Postupne ale skĺznu do disco rytmu, ktorý ma hlavne v refrénoch absolútne nebaví. Na druhej strane v refrénoch tejto skladby vyniká veľmi pekná basová linka. Teenagerský punk rock cítiť z First Of Defiance a ska rytmy znejú zas z gitár v slohách We Are The Scene. Táto skladba sa od ostatných celkovo líši akousi veselšou harmóniou.

 

Neviem, či je to náhoda alebo zámer, ale veľmi sa mi páči, že v úvode prvej A Million Times More a poslednej Wait For You znie veľmi podobná melódia gájd. Tá sa ale v prvom prípade rozvinie do energickej rockovej skladby, kým v druhom do pokojnejšej piesne, ktorá je veľmi príjemnou oddychovkou na záver.

 

Rád objavujem nové kapely a teším sa z každej kvalitnej dosky, ktorá vyjde. Je skvelé, keď sa v kapele stretnú ľudia, bez ktorých by to jednoducho nebolo ono. Bez gájd a s iným spevákom by boli Pipes And Pints možno len ďalšou rockovou kapelou. A možno nie. S nimi však tuctoví nikdy nebudú. Neviem si predstaviť k tejto hudbe inú farbu hlasu. A pochybujem, že ešte nájdem zaujímavejšiu kombináciu, než hudbu značne reznutú rockabilly, kde namiesto hammondu či trubiek znejú gajdy.


Moje hodnotenie:

Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 1Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 2Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 3Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 4Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 5Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 6Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 7Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 8Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 9Fungujú gajdy v rock n' rolle Pipes And Pints? (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video

Linky:

FB kapely