Na "miesto činu" sme prišli o 18:30 takmer hneď po otvorení trenčianskeho Klubu Lúč. Pripravuje sa tu zimná verzia Freedomfestu, podujatia, ktoré dáva priestor mladým kapelám. Našou úlohou je napísať reportáž a natočiť video. V priebehu hodiny bolo pripravené pódium, zapojená technika. Prichádzajú kapely so svojimi bedňákmi. Ako to už býva pri takýchto akciách, organizátori sa nevyhli malým problémom v komunikácii s prenajímateľom priestoru. Všetko sa nakoniec vyriešilo, techniky na pódiu postupne pribúda, bedňáci rozbaľujú nástroje.


Je pol deviatej večer a zábavu odpálila skupina GOD'S FINGER z Veľkých Kostolian. Divákov pod pódiom je pomenej, ale to je daň za to, že hrajú ako prví. Ako hovorí spevák, budú viac hrať ako rozprávať. A hrajú naozaj hutný rock. Kapela spieva výhradne po slovensky, angličtinu používať odmietajú. Po poslednej skladbe sme si speváka odchytili na krátky rozhovor, ktorý nájdete vo videu na konci článku.

TAKE SHELTER hneď prvou skladbou zvukovo zaplnili sálu. Ľudia sa na parket netlačia, ale je vidieť, že ich hudba zaujala. Spevák komunikuje s publikom a vyzýva ľudí, aby išli bližšie. Nakoniec sa predsa len pod pódiom začína tancovať. Dve hodiny od začiatku Freedomfestu je klub celkom zaplnený, kapela si to užíva. Bicie, gitarové sóla, spev, rytmus basy, tým všetkým zabáva skupina Take Shelter publikum. Ako predposledná v playliste prichádza pomalá skladba, no ani tu si však hudobníci neodpustili rýchlejšiu pasáž. Posledný song je opäť energická vypaľovačka. Take Shelter sa lúčia a my ich okamžite žiadame, aby nám odpovedali na zopár otázok.

Hodinu pred polnocou začínajú punkrockeri TÍ ONÍ so svojou akustickou show. Prvú skladbu Na toto som čakal uviedol spevák osobne. Na škodu celej akcie je podľa mňa nízka účasť divákov. Na parkete nikoho niet, celkovo je v klube niekoľko desiatok ľudí. Angličtinu skupiny Take Shelter vystriedala slovenčina v podaní zoskupenia Tí Oní. V playliste mala svoje miesto aj skladba Do roka a do dňa, ktorá dala aj názov ostatnému albumu tejto bánoveckej kapely. Aj ked sme na zimnej časti Freedomfestu, Tí Oní zahrali pieseň s názvom Náhodou, ktorá dýcha letnou atmosférou. Nasleduje posledná skladba a opäť rozhovor pre rocker.sk.

So skupinou PARTICLES z Dubnice nad Váhom prišla na pódium žena s hlbokým vokálom a diváci sa hneď od prvých tónov zdvihli zo stoličiek a zaplnili parket. Konečne sa na ňom hromadne tancuje. Jedna rýchla skladba strieda ďalšiu. Hlasná a rýchla kapela sprevadzaná výrazným hlasom a pohybmi speváčky pôsobia na pódiu veľmi dobre. Aj napriek avizovanému spomaleniu je nasledujúca skladba energická a parket žije. Rovnako tak sa bláznia aj členovia kapely. Po celkom statickom prejave skupiny Tí Oní je tejto kapely plné pódium. Speváčka uviedla diskorytmus, ale ak je toto disko, chcem byť nielen rocker, ale aj diskofil. Jednoducho paráda. Particles sú zaslúžene jedinou kapelou večera, od ktorej si publikum vyžiadalo prídavok. A po prídavku už nasleduje náš krátky rozhovor.

Záver

Akcia Freedomfest poskytla príjemný program na sobotný večer, škoda, že chuť organizátorov odprezentovať nové kapely nebola odmenená vyššou návštevnosťou divákov. Ako vidíte v našom videu (celá reportáž nižšie v článku), ale aj na fotkách, bolo sa na čo pozerať a ísť si vypočuť neznáme kapely nemusí hneď znamenať, že sa budete nudiť. Už teraz vás pozývam na letný Freedomfest. Sledujte rocker.sk a dozviete sa termín aj miesto konania.

spustiť videospustiť video