Šťastnejší ako šťastní. Takí odchádzali fanúšikovia nemeckej happymetalovej kapely FREEDOM CALL z ich bratislavského koncertu. Po tom, čo potešili svojich priaznivcov na východe našej krajiny, zavítali 1. apríla aj do hlavného mesta. Spoločnosť im robili kapely DRAGONY a RAVENCLAW.

 

S úderom siedmej hodiny to v Ateliéri Babylon so zvukmi intra zo seriálu Game Of Thrones odpálili melodickí powermetalisti z Rakúska. Dragony svoj žáner definujú ako glory metal a rozprávkové motívy princezien, drakov či jednorožcov bolo cítiť od prvého tónu. Občas ste mali chuť pozrieť sa nad seba, či nejaký drak naozaj nelieta ponad ešte nie veľmi početné, ale zato poriadne rozšantené publikum. Kapela sa na ich aktivitu rozhodne sťažovať nemohla. Celou tou pompéznosťou v hudbe trochu pripomínali Sabaton, no z nejakého magického sveta. Ich 40-minútový set, počas ktorého návštevníkom dopriali aj ochutnávku z EP Lords Of The Hunt, ktoré vyjde 7. apríla, ubehol ako voda. A keď ho v štýle Game Of Thrones začali, tak v tomto trende aj skončili.

 

Na rad prišli naši powermetalisti Ravenclaw, ktorí to na miesto konania mali z Košíc ďalej ako kolegovia Dragony z Viedne. Zdalo sa, že ich vystúpeniu sa prizeralo o niečo menej ľudí ako prvej kapele, no tiež sa nemohli sťažovať, že by ich ignorovali. Hovorí sa, že frontmana si vyberú v podstate fanúšikovia sami a nemusí to byť zákonite spevák. Tu si ľudia zvolili frontwoman, teda basgitaristku Tonku, ktorá na seba strhávala pozornosť za celú zostavu. Sekundoval jej Gabriel za klávesmi, ktorý je šoumen kapely. Aj so zvyškom formácie dopriali Bratislave prierez svojou diskografiou, v ktorej je posledným zárezom EP Presage.

 

Po ich odchode na pódiu stiahli plachty, ktoré do vtedy ukrývali „hradbu“ headlinerov. Hviezdy večera si zahalení v kapucniach sami naladili nástroje, aby bolo všetko podľa ich predstáv a potom odpálili tú najveselšiu metalovú párty. Už pri úvodnej Tears Of Babylon všetci skákali, spievali, výskali či tlieskali na čele so spevákom Chrisom, gitaristom Larsom, basgitaristom Ilkerom a bubeníkom Ramym. Táto zostava hrala ako pre tisíce, aj keď sa im pod pódiom bavili a skandovali asi necelé dve stovky. No toto nebol koncert o kvantite, ale o kvalite. A Freedom Call toho zárukou sú. Postupne slovenskému publiku servírovali pecky nielen z posledného albumu Master Of Light, kvôli ktorému sa vybrali na turné.  Pri Hammer Of The Gods z tohto albumu takmer triaslo Babylonom, čo bolo dôkazom toho, že album sa u fanúšikov už naplno ujal. Po postavení akustickej gitary pred Chrisa prišlo aj na rovnomennú (jedno S hore-dole) skladbu z Pána svetla, ktorá vyvolala vlnu nadšenia. Aj keď to v podstate takmer každá skladba.

 

Členovia kapely rozdávali úsmevy a členovia publika im ich jednoducho nemohli neopätovať. Gitaristi behali po pódiu a využívali aj „hradbu“ v zadnej časti pódia, na ktorej sa usadil Ramy s bicími. A spevák zase využíval pokrývky hlavy. Keď napochodoval na stage s vysokým cylindrom a hviezdičkovými okuliarmi, vyhlásil: „Do you know who I am?“ Každému bolo pri diabolskom smiechu jasné, že je to Mr. Evil. Ako set odsýpal, prišlo aj na predstavovanie kapely v zmysle pesničky šťastnejšej ako šťastnej (High Up) a permanentnej erekcie z nej. Po posolstve, že keby všetci počúvali metal, bol by na svete mier, si Chris nasadil pápežskú čiapku a naučil Slovákov upravenú verziu notoricky známej piesne Hallelujah s refrénom: „Hallelujah, happy metal, hallelujah, Freedom Call.“  Všetci sa rýchlo chytili a spievali spolu s ním. Ešte viac však spievali poslednú pecku „riadneho hracieho času“ Metal Is For Everyone, pretože každý veril, že metal je naozaj pre každého a všetci sme v ňom zjednotení.

 

Po nej, klasicky, celá formácia odišla, aby sa nechala prilákať a mohla odohrať ešte ďalšie štyri skladby. Prídavok začal romantickou The Circle Of Light, pri ktorej sa nad hlavami objavilo aj pár zapaľovačov, a skončil s Land Of Light. Freedom Call sa rozlúčili s posolstvom Metal is for everyone, s ktorým vlastne v intre aj začali, popodávali ruky všetkým, ktorí sa za nimi natiahli a takmer dvojhodinová šou bola zrazu minulosť. No spomienka na šťastnú metalovú párty na počesť Pána svetla ostane rezonovať  v mysliach návštevníkov ešte nejaký ten čas.

 

Setlist: Tears Of Babylon, United Alliance, Kings Rise And Fall, Union Of The Strong, Freedom Call, Hammer Of The Gods, Masters Of Light, Carry On, Mr. Evil, A Perfect Day, High Up, Hallelujah, Metal Is For Everyone, The Circle Of Life, Power & Glory, Warriors, Land Of Light