Trošku hudby, trošku matematiky a pár slov o krásnom Nórsku nájdete v dnešnom rozhovore s bratislavskou kapelou Fourierov rad.

Ahojte, Fourierov rad. Ako sa máte, ako bolo v Nórsku? Zbúrali ste to tam všetko svojím rock’n’rollom?

Teo: Máme sa vynikajúco, práve sme rozkoncertovaní, a čo je pre kapelu lepšie?
Semo: Pobyt v Nórsku bol jednou z najväčších skúseností jednak z hudobníckeho hľadiska, ale aj z hľadiska kultúrneho vyžitia. Napriek tomu, že množstvo obyvateľov patrí ku konzervatívne založeným ľuďom, máme pocit, že náš tvrdý rock’n’rollový žáner zožal úspech.

Koľko koncertov ste odohrali v Nórsku a ako ste sa dostali k tomuto hraniu na severe?

Andrej: Počtom dva. Cesty rock´n´rollu sú nevyspytateľné. Jedného dňa sa sledom obskúrnych okolností dostal do našej skúšobne nórsky organizátor. Hudba sa mu natoľko zapáčila, že sa rozhodol poctiť nás pozvaním na jeho festival. Takáto ponuka sa veruže neodmieta.


Stihli ste sa trochu „nadýchnuť“ nórskej hudobnej atmosféry? Máte z tejto krajiny nejakú obľúbenú kapelu?

Teo: Ja som skôr na fínske heavymetalové kapely, ale Andrej spáva obtočený v nórskej vlajke, takže on si to užil.
Semo: Občas sme si pri večernom posedení spoločne vypočuli známe nórske skupiny a porovnávali ich so známymi kapelami. Osobne som však až do tej doby nepoznal žiadnu známejšiu nórsku skupinu.
Andrej: Nórsko je krajina mnohých tvárí, známa predovšetkým svojou panenskou krajinou, bohatou kultúrou a vyspelým zmýšľaním obyvateľov. Má však aj svoju omnoho temnejšiu stránku, ktorá ma nikdy neprestane fascinovať. V časti krajiny, v ktorej sme boli, je naozaj veľký ročný úhrn zrážok. Keď sa do toho pripočíta málo hodín, kedy svieti slnko počas zimných dní, vytvorí to ideálne podmienky pre zádumčivú, až depresívnu náladu. Táto melanchólia je pre umelca veľmi význačná vo sfére prežívania a pociťovania každodennosti. Život tak nadobudne iný význam a človek vie dostať iný, než bežne pretláčaný pohľad na život. Mám na mysli introspekciu do jednotlivcovho vnútra. To sa, samozrejme, prenesie aj do hudobného života. Severská muzika má v sebe jedinečnosť, ktorá sa ťažko hľadá v inej oblasti sveta. Obľúbených kapiel mám z tejto krajiny veľmi veľa, menovať ich však nebudem. Inak je Nórsko veľmi veselá krajina a Nóri milujú blues, čo nám hralo do kariet. 

Predstavte rockerom vašu štvorčlennú zostavu. Kto je autorom muziky a textov?

Sme klasická štvorčlenná rocková skupina v zložení spev, gitara, bicie, basgitara ako množstvo známych kapiel. Spev u nás zastupuje Matej Žilák, zvaný Teo, gitarové frekvencie má na svedomí Adam Seman - Semo, Andrejovi Kapustovi vďačíme za zachovanie rytmiky a perkusných prvkov a v neposlednom rade vďačíme Oliverovi Mózovi za to, že naša kapela nestratila nízke frekvencie v zmysle basových tónov. Každý z nás má osobité hobby, povinnosti a hudobný vkus, čo nám však nebráni spoločne tvoriť, naopak, prispieva to k štýlovej pestrosti a diferencovanosti skladieb. Naše osobnosti sú fakt odlišné, ale v hudbe a skladaní sa to prejavuje zatiaľ len pozitívne. Skladanie muziky zatiaľ prebiehalo ako plod rôznych „jammovačiek“ alebo tak, že Adam ukázal Andrejovi gitarové riffy, ktorým obaja spoločne vytvárali kompozíciu s bicími. Postupom času však už všetci spoločne tvoríme a dotvárame existujúce skladby a tento proces bude prebiehať pravdepodobne až do času, kým sa kapela nedajbože rozpadne. Hlavnými textármi kapely sú Teo a Adam, hoc, opäť ako pri muzike, prikladajú k textom všetci ruku k dielu.


Kedy vznikla vaša kapela?

Semo: Nápad založenia kapely vznikol začiatkom leta v roku 2013 v zložení iba Andrej a ja, keď sme sa spolu stretli na oslave Andrejových 20-tych narodenín. Obaja sme hrali predtým na iných hudobných nástrojoch (obaja basgitara), tak sme sa chceli trochu zlepšiť v spoločnom hraní a hrávali sme iba ako duo. Takto to pokračovalo až do doby, kým sme nemali celý aktuálny repertoár skladieb a začali sme hľadať ďalších členov. V aktuálnom zložení hráme od konca leta minulého roku.
Andrej: Prešli sme si dlhou a bolestivou cestou personálnych problémov. Je naozaj ťažké nájsť zodpovedných a hlavne do hudby skutočne zažratých ľudí. Aj napriek našej personálnej odlišnosti sa to nakoniec po mnohých pádoch podarilo. Bola to dlhá, ťažká cesta z pekla. 

Názov „Fourierov rad“ symbolizuje, že vaša muzika je zložitá alebo komplikovaná?

Naša hudba určite nie je komplikovaná, ako by sa na prvý pohľad na matematický názov „Fourierov rad“ mohlo zdať, práve naopak, matematika používa jednoduché princípy, ktoré sú vycibrené do detailov, o čo máme záujem aj v našej tvorbe. Princíp Fourierovho radu je založený na rozklade ľubovoľnej periodickej funkcie do základnej ortogonálnej bázy vektorov (funkcií), ktorými sú sínus a kosínus. Ako však toto súvisí s hudbou a s nami? Zvukové signály a kmity rôznych mechanických sústav ako vlnenie gitarovej struny, kmity vzduchových vĺn v bubne, vlnenie činelu a pod. je možné popísať pomocou Fourierovho radu, resp. podobného matematického aparátu, čo je priama súvislosť s muzikou. Z matematického hľadiska, pokiaľ by sme chceli rozvinúť naše skladby do Fourierovho radu, stali by sme sa v istom zmysle všetci členmi Fourierovho radu ako matematického objektu, čo tiež je paralela s naším názvom. Taktiež Jean Baptiste Joseph Fourier bol známy výskumom Fourierovych radov a ich aplikáciou na problém vedenia tepla, čo súvisí s našou skúšobňou, nakoľko v nej v zime býva celkom chladno (smiech). 

Máte profil na Facebooku. Kde si môžu rockeri vypočuť vašu muziku?

Naše zatiaľ jediné oficiálne demo môžete nájsť na Youtube, prípadné môžete ochutnať raw nahrávky zo skúšobne v tomto mixe (https://soundcloud.com/teo-sk/fourierov-mix). Najlepšie však urobíte, ak prídete na náš koncert! Najbližšie 2. apríla do klubu British Rock Stars v Bratislave.

Andrej: S chalanmi sa však zhodneme v tom, že podstatnejšie aj pre poslucháčov by mali byť živé koncerty. Rock´n´roll má oveľa väčšiu energiu a účinok naživo. Pociťovať duchovnú a organickú stránku umenia a to, že je to výtvor často spontánneho ľudského konania. Každá chyba, ktorú hudobník počas živého vystúpenia urobí, je prejavom prítomnosti ľudskej prirodzenosti (a nedokonalosti v pozitívnom zmysle). Tento aspekt sa pomaly nahrádza syntetickým charakterom umenia, prevažne hudby. V mojich očiach je to jedna z vecí, ktorá pomaly zabíja rockovú muziku.

spustiť videospustiť video

Aké máte plány v roku 2015, čo pripravujete?

Teo: Chceme sa sústrediť na koncertné hranie, ale zároveň pripraviť aj ďalšie nahrávky aspoň v demo kvalite. Keď poriadne vybrúsime všetky naše stávajúce skladby, asi príde rad aj na niečo nové.
Oliver: Našou prioritou je dotiahnuť detaily do dokonalosti a stále posúvať hranice našich muzikantských možností. V skúšobni trávime veľa času, ktorý by sme chceli zúročiť v štúdiu a nahrať album. Či tak urobíme ešte tento rok, alebo sa budeme venovať live vystupovaniu, je zatiaľ otázne, no chystáme pár nových songov a niektoré hotové pripravujeme do podoby hodnej na zverejnenie, takže sa máte na čo tešiť. Nápady a inšpirácie stále prichádzajú a naša chuť hrať pretrváva :o) Čo sa týka koncertovania, túto oblasť nechávame tiež otvorenú. Plánujeme sa zúčastniť ešte niekoľkých akcií ale aj zopár samostatných koncertov v Bratislave ale aj mimo nej.


A čo vaše sny v muzike? O čom sníva Fourierov rad?

Oliver: Určite chceme hrať hudbu, ktorá sa bude páčiť predovšetkým nám. Samozrejme, radi by sme oslovili širšiu verejnosť a dosiahli ďalšie ciele, ktoré si postupom času vytýčime a pokúsime sa využiť každú jednu príležitosť. Nechceme sa však presadiť za cenu toho, že stratíme vlastnú tvár a osobnosť. V budúcnosti sa určite budeme snažiť vyhýbať situáciám, ktoré by mohli ohroziť či už kapelu ako celok, alebo každého člena jednotlivo. Zatiaľ sme však nerozmýšľali nad naším najvyšším konkrétnym cieľom, keďže sme stále mladá kapela, no chceme sa stále zlepšovať a dostávať sa do povedomia poslucháčov a ostatných hudobníkov. Povzbudení nezabudnuteľným zážitkom z Nórska a odhodlaním, pretavíme všetko, čo dokážeme do našej tvorby.
Andrej: Tvoriť, podľa našich predstáv, kvalitné umenie. Neupadnúť do stereotypu a nerozpadnúť sa po krátkej dobe.
Teo: A svetový mier.

Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk ? Teraz je tá príležitosť odovzdať posolstvo ;)

Rocková hudba nemá zámer byť komplikovaná, nemá byť tvorená pre peniaze či slávu. Jediné, čo robí rockovú hudbu dobrou, je to, že sa členovia kapely zídu s tým, že chcú, aby ich hudba šírila radosť a potešenie a investujú do toho dobrovoľne svoj čas, aby dokázali hrať spoločne pestro a presne ako jedna hudobná duša, čo každý pravý rocker z ich tvorby vycíti.