Len nedávno ku nám zavítali majstri symfonického metalu NIGHTWISH so svojou špeciálnou šou k dvadsiatemu výročiu kapely. O tom, ako vyzeral samotný večer, ste sa už mohli dočítať v našej reportáži. Pred koncertom sme však dostali príležitosť porozprávať sa so speváčkou Floor Jansen a vy si teraz môžete celý rozhovor pozrieť na našom YouTube kanáli.

 

Jej kariéra bola za posledných dvadsať rokov minimálne taká zaujímavá ako história kapely, ktorej je aktuálne súčasťou. V rozhovore nám prezradila, kedy počula prvé piesne od Nightwish, vysvetlila fanúšikom nielen to, ako skupina vyberala skladby na výročnú kompiláciu s názvom Decades, ale aj to, prečo veľmi nemajú v pláne koncertovať s orchestrom. Tiež prezradila pravdepodobný termín vydania novej nahrávky a porozprávala bližšie detaily o spolupráci s gitaristom Jornom Viggom Lofstadom, ktorej výsledok po dlhých desiatich rokoch konečne uzrel svetlo sveta v podobe čerstvého albumu s názvom Northward.

 

Vo videu sú automaticky vložené aj slovenské titulky, no ak sa vám hneď nezobrazia, spustíte ich kliknutím na prvú ikonku v pravom rohu. 

 

Krátky úryvok ponúkame aj v písanej forme, viac nájdete vo videu.

 

Ahoj, Floor, ako sa dnes cítiš?

Dobre. Veľmi dobre. Dlho som spala, som dobre oddýchnutá po dni voľna a pripravená na večer.

 

V rámci tohto Decades turné oslavujete dvadsiate výročie Nightwish. Keď sa spätne pozrieš do minulosti, pamätáš si na moment, kedy si vôbec prvýkrát počula niečo od Nightwish? Vedela by si povedať, aká skladba to bola?

Nie, nepamätám si to veru. Ale muselo to byť niekedy v roku 1999 alebo 2000, pretože už som mala kapelu s podobným štýlom a zaujímali ma všetky kapely, ktoré mali speváčku. Ale ak by som mala povedať, ktorá pesnička to bola, to si naozaj nepamätám. Pamätám si však, že vo všeobecnosti som bola prekvapená, keď som počula taký druh spevu a veľmi sa mi to páčilo.

 

Bola si už vtedy v After Forever?

Áno. Začala som v roku 1997 v After Forever.

 

Na oslavu tohto výročia vyšla v marci aj kompilácia vybraných piesní s názvom Decades. Mohla by si nám povedať, ako ste vybrali práve tieto skladby? Zohralo tam úlohu vydavateľstvo alebo to bolo na základe spoločného úsilia všetkých členov v kapele?

Boli to všetci v kapele s Tuomasom ako vedúcim, ktorý robil konečné rozhodnutia. Všetci sme prišli s nápadmi a jemu zostala tá najťažšia úloha vyberať. Pretože nie je také ťažké vybrať, ktoré piesne na kompilácii budú. Je ťažšie povedať, ktoré nie, pretože to je väčšina. Takže to bola vzrušujúca skladačka, ale dokončil to.

 

Rozmýšľali ste v kapele nad tým, že by ste nahrali nanovo niektoré zo starších skladieb s tebou alebo ste si to nechali hlavne na koncerty?

Hej, pretože keď oslavuješ svoju históriu, nezačneš tým, že ju prepíšeš. A to je hlavný dôvod. Minulosť je minulosťou a taká by sa mala oslavovať. Nechceš začínať s tým, že skúsme, či nám to teraz nepôjde lepšie. Aj keď tam boli rôzne speváčky, nemá to pre nás žiadny zmysel. Ale, samozrejme, naživo majú ľudia dosť príležitostí prísť a vypočuť si, ako to robíme.