Keď sa povie heavy metal, určite si nikto z nás nepredstaví klasickú gitaru a už vôbec nie flamenco rytmy. Ale verte či nie, tieto veci sa dajú naozaj majstrovsky spojiť v celok vyrážajúci dych.

 

BEN WOODS je jedným z najvyhľadávanejších flamenco gitaristov v Amerike. Hrá pre rôznych slávnych flamenco spevákov i tanečníkov. Jeho majstrovstvo sa ale najviac umocnilo tým, že je tvorcom unikátneho štýlu, v ktorom spojil flamenco a heavy metal, teda flametalu. Na jeho albumoch Flametallica/Flametal Priest či Ben Woods’s Heavy Mellow Volume 1&2 a Volume 3 nájdete hity od legiend ako Black Sabbath, Rainbow, Metallica, Judas Priest, Megadeth, Motörhead a mnoho iných.

 

THOMAS ZWIJSEN je taktiež známy svojimi úpravami známych popových, rockových a metalových skladieb pre klasickú gitaru. Tento virtuóz dokáže zahrať na gitare melódiu vokálov, akordy, basovú linku a aj bicie. Samozrejme, všetko naraz. Thomas doposiaľ vydal sólovo albumy Nylonized, Divide & Unite, EP Treasure Island a hlavne úspešnú sériu Nylon MaidenNylon Maiden II, ktorú tento rok obohatil o tretiu časť Nylon Maiden – Preserved In Time na dvoch CD. Na tejto zatiaľ trilógií nájdete všetky známe hity od ikonických Iron Maiden. V jeho tvorbe sa ale objavujú aj skladby od kapiel ako Queen, Kiss, a Judas Priest.

 

Thomas a Ben sa po roku vrátili so spoločným turné a brázdia so svojimi „španielkami“ Európu. Počas Master Guitar Tour 2016 máte možnosť počuť vyššie spomínané netradičné verzie známych metalových a rockových legiend na celkovo osemnástich koncertoch v Chorvátsku, Belgicku, Bulharsku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Holandsku, Turecku a Maďarsku.

 

Gitaristi sa zastavili aj na Slovensku. V Dolnom Kubíne mali totiž fotenie. To prebiehalo nielen v ateliéri, ale aj na Oravskom hrade. Chlapci sa svojím záujmom a obdivom k slovenským hradom a zámkom netaja. Už počas vlaňajšieho turné, kedy odohrali aj koncerty v Košiciach a Dolnom Kubíne, ich fascinoval Spišský hrad a plánujú sa vrátiť aj počas leta, aby si pozreli ďalšie z našich krásnych hradov.

 

Slovo dalo slovo a z návštevy v Dolnom Kubíne sa 19. októbra vykľul spontánny, bonusový unplugged koncert v miestnom hoteli. Koncert sa niesol v príjemnej rodinnej atmosfére. Po koncerte chlapci dokonca prezradili pár zaujímavostí nielen o prebiehajúcom turné. Pri otázke, či už stihli zažiť aj niečo vtipné, Thomas pohotovo vyrozprával príhodu, ako sa im počas cesty z Holandska do Rakúska pokazil tourbus. Preto sa museli vrátiť do Nemecka, kde im ho opravili a vybrali sa opäť na cestu. To by ešte nebolo nič neobvyklé. Autobus sa ale pokazil opäť, a tak sa vrátili do Nemecka ešte raz. Nie nadarmo sa hovorí do tretice všetko dobré, a tak tourbus tento raz dosiahol vytúženú Viedeň, i keď so značným oneskorením.

 

Koncert našťastie odohrať stihli. Ale aby toho nebolo málo, tam sa tourbus pokazil znovu. Na druhý deň sa preto, ako inak, museli vrátiť do Nemecka, kde sa už neprajné vozidlo opravovať ani nesnažili a rovno im ho vymenili. Myslím, že v danej chvíli by sa nikomu z nás tento zážitok nezdal vtipný. Oni sa ale nedali odradiť a berú to s humorom.

 

Páni prezradili aj dve horúce novinky, o ktorých vie zatiaľ len málo ľudí. Prvou z nich je, že hneď po skončení turné Thomas a Ben mieria priamo do gitarovej továrne Ortega v Španielsku, kde budú dolaďovať posledné detaily pred tým, ako prídu na svet dve úplne nové značky klasických gitár, každá z nich patriaca jednému z týchto úžasných gitaristov. Druhou zaujímavosťou je, že už budúci rok by malo uzrieť svetlo sveta prvé spoločné CD Bena a Thomasa.

 

O rok, niekedy okolo októbra, majstri klasických gitár opäť plánujú vyraziť na spoločné turné a zastaviť sa určite aj na Slovensku. 

 

Autorom fotografií je Ruun.