Trnavská šesťčlenná partička FISHARTCOLLECTION koncom minulého roka vydala v poradí svoje druhé EP s názvom Pretlak. Vrátane debutového albumu In Oil majú teda na konte tri počiny, ktoré stoja za pozornosť. Nechýbajú k nim ani videá vrátane toho najnovšieho ku skladbe Klavír. A keďže sa nám podarilo týchto hardcorových borcov odchytiť na pár slov, niečo nám ku všetkému prezradili, no nezabudli sa zmieniť ani o miniturné, na ktorom si ich máte šancu vychutnať hneď sedemkrát. Kde a kedy, to už prezradia sami.


EP Pretlak je v poradí vaším druhým, prvé vyšlo štyri roky dozadu a medzitým ešte jeden album. Plánujete už aj teraz album? Prípadne možno rozšíriť posledné EP na album?

Plány ešte nie sú žiadne, tak ďaleko zatiaľ nevidíme. Sme radi, že je Pretlak konečne vonku, čím sa skončila jedna etapa a práve sa venujeme tej druhej – jeho propagácii. Nejaké nové nápady sa postupne začínajú rodiť, ale či z toho bude nakoniec plnohodnotný album alebo zase iba EP, ukáže až čas. Skladby z nového EP-čka sa však určite na ďalšej nahrávke neobjavia, čiže k rozširovaniu na prípadný album zaručene nedôjde. Ide o samostatný kus v našej diskografii.

 

Čo bolo inšpiráciou pri týchto piatich skladbách, ale aj obale samotného EP, ktorý je tiež umeleckým dielom? A prečo práve názov Pretlak? Napokon, pri slove pretlak, pokiaľ nemá človek v rukách váš album, si hneď v hlave vybaví skôr ten paradajkový.

A presne o to nám išlo. O tú viacvýznamovosť slova pretlak. Keďže prvý album dostal názov In Oil, chceli sme zachovať akúsi líniu. Takže rybičky v paradajkovej omáčke sa ponúkli vlastne samé. Už to bolo potrebné iba skrátiť, čím celý koncept nabral nový rozmer – pretlak v nás samých, ktorý sa musí ventilovať. No a obal túto myšlienku vystihuje dokonale. Novšie skladby sú (v porovnaní s debutom) dravšie a priamočiarejšie. Sú to tie hladné pirane, ktoré sa dostali von z plechovice a inšpiráciou pre ne bol jednoducho svet okolo. Autorom titulnej grafiky je v Londýne pôsobiaci Ladislav Hubert (Hubert Fine Art). A aby bol efekt rajčinového pretlaku dokonalý, booklet je vytlačený na červenom papieri, ten je poskladaný do origami v tvare ryby a celé to je vložené aj s diskom červenej farby do plechovej konzervy.


Väčšinou máte všetky skladby v angličtine, tentokrát však nie. Znamená to zmenu a prechod do rodného jazyka alebo je to len dočasné? Prečo ste sa tak rozhodli?

Viac-menej to za nás rozhodol náš dvorný textár Ivan, ktorému písanie v rodnom jazyku prišlo tentokrát prirodzenejšie. Spočiatku sa nám síce krčili nosy, pretože si nikto z nás slovenské frázovanie nedokázal v našich riffoch predstaviť. Ale povedali sme si, že skúsime a uvidíme. O to milšie bolo v konečnom dôsledku prekvapenie, keď sme si uvedomili, že to pôsobí absolútne nenásilne a prirodzene. Konkretizovať však, v akej reči bude další materiál, by bolo v tomto momente predčasné.

 

Ku skladbe Klavír máte už aj klip, ktorý je ešte stále čerstvý. Je to také ,,home made“ video, ako sami uvádzate. Aká bola inšpirácia naň? Prečo práve home made?

Iný formát sme prakticky ani neriešili, inšpiráciou naň bol materiál zo živých vystúpení, ktorý sa nám v priebehu roka nakopil. Záznamov bolo celkom dosť, dokonca vo výbornej obrazovej kvalite a oživiť sme ho chceli ešte aj zábermi zo svadby nášho basáka Romana, kde bola úžasná atmosféra. Keď sme však mali poslať všetok materiál na spracovanie Radimovi z kapely The Fall Of Ghostface, hard disk s väčšinou záznamov zmizol. Preto sme boli nakoniec prekvapení, že sa mu podarilo z toho obmedzeného množstva záberov postrihať celkom súvislý celok. Svadba našťastie nezmizla.

spustiť videospustiť video

Presuňme sa od EP k turné. Avizovali ste miniturné nesúce názov Sounds like a tour 2016 s celkovým počtom sedem koncertov, ktoré odohráte u nás, ale aj v Čechách. Kde si vás naši čitatelia môžu prísť vypočuť?

Turné začne v sobotu 23. januára v bratislavskom klube British Rock Stars a ďalej bude pokračovať mestami 12. 2. Trnava/ArtKlub (tu prebehne aj krst EP), 13. 2. Brno/Melodka, 5. 3. Chleny/Zoltan Original Bar, 18. 3. Trutnov/Kabinet, 19. 3. Rychnov nad Kněžnou/U Vody, 23. 4. Praha/Rock Café.

 

Na čo sa v rámci turné môžeme tešiť? Ak teda nie je úplne všetko tajomstvom.

Môžete sa tešiť na živé prevedenie nášho Pretlaku. Taktiež sa dostane aj na skladby z prvého albumu In Oil a pribudlo nám aj zopár nových svetelných lúčov. Určite sa však treba tešiť aj na dve perfektné české kapely, ktoré na tomto turné hrajú spolu s nami - Edmond Wells (garage-crossover, Lázně Bělohrad) a Hell Paso (dirty bluesmetal, Praha). Treba ich rozhodne vidieť!

 

Je niečo, čo by ste radi odkázali svojim fanúšikom?

Rozširujte si obzory a objavujte, majte otvorenú myseľ, buďte tolerantní a vnímaví, pravidelne spite, dobre jedzte, počúvajte kvalitnú hudbu a nezabúdajte navštevovať koncerty. Aj menej známych, príp. úplne neznámych kapiel. Nikdy neviete, kedy vás ktorá milo prekvapí alebo zaujme. Ale naši fanúšikovia presne takíto sú, takže im môžem odkázať iba toľko, aby zostali, akí sú a že im veľmi ďakujeme za doterajšiu podporu.