Nedeľa býva na koncerty dosť nešťastne vybraný termín a často to vidieť aj na návštevnosti. Nedeľa 9. októbra však bola výnimkou. Dôvod bol jasný, našľapaný headliner. Tentokrát to bolo heavymetalové obludárium z Fínska. Áno, kapela LORDI k nám zavítala opäť po roku a ôsmych mesiacoch. Tento rok dokonca výnimočne dvakrát. Na druhé vystúpenie, ktoré bude v Košiciach, si ešte musíme počkať do 19. októbra. Prvé, ktoré bolo v bratislavskom MMC, však už máme za sebou a, samozrejme, sme si ho naplno užili. Spolu s nimi putujú na ich turné Monstour, ktoré je zamerané na podporu novému albumu Monstereophonic (Theaterror Vs. Demonarchy), kapely SHIRAZ LANE a SILVER DUST.

 

Akcia bola naplánovaná na 19:00, ale o tomto čase sa ešte len otvárali brány MMC a fronta siahala až na ulicu. Našťastie to rýchlo postupovalo a ešte pred začatím prvej kapely sme boli viac-menej všetci dnu. Tou boli krajania headlinera Fíni Shiraz Lane. Kapela nám predviedla pravý nefalšovaný glam rock so všetkým, čo s tým súvisí. Pri ich vystúpení mal človek pocit sladkej chuti v ústach, až tak, že sa vám začalo lepiť podnebie ako podrážky o podlahu v MMC. Bolo to také dôveryhodné, že pohlavie ich spevaváka sa mi za celý ich set nepodarilo identifikovať, až keď som sadol za počítač, zistil som, že Hannes Kett je pravdepodobne muž. Pocitovo kapela k celkovému koncertu akosi nepasovala, veď predsa o chvíľu mali vyjsť na pódium obludy. V každom prípade ich vystúpeniu sa nedá nič vyčítať, keby hrali ako predkapela Steel Panther. Ale je pekné gesto od headlinera, brať na turné mladšie neznáme kapely, aby sa predstavili vo svete.V úplne opačnom svetle sa predviedli Silver Dust, štvorica zo švajčiarska na čele s Lordom Campbellom (vokál, gitara), ostatní členovia, čo sa týka bizarnosti výberu umeleckých mien, rozhodne nezaostávali - Tiny Pistol (gitara), Kurghan (basa) Mr. Killjoy (bicie). Na pódium vyšli zladení steampunkovo v klobúkoch a dlhých kabátoch v štýle viktoriánskeho obdobia, presne tak isto ako projekcie, ktoré sprevádzali ich vystúpenie. Premietacie plátno bolo orámované v podobe otvorených dvier. Celé to evokovalo šialenú, ale veľmi chytľavú  zmes obdobia Anglicka 19. storočia v spojení s Fantómom Paríža a Benátskeho karnevalu. Po hudobnej stránke žánrovo predviedli niečo v štýle gothic/power rocku, veľmi vzdialene to pripomínalo aj tvorbu Therionu, pokiaľ si odmyslíte symfonickú časť. Čo sa týka inštrumentálneho výkonu, platí to, čo pri prvej kapele, ten podali výborný. Jedinou chybičkou bol mierne poddimenzovaný hlas speváka. Ich set bol nahustený množstvom dynamických skladieb, z ktorých jedna či dve odzneli vo francúžštine a ostatné v angličtine, popretkávaný príhovormi a živými vstupmi, napríklad gitarovo-organovým duetom speváka, počas ktorého mal podsvietenie strún na gitare na modro a na záver bolo bubenícke sólom Kurghana vyvrcholením v drumm show celej kapely. Nazvali to Deň zúčtovania alebo ako majú uvedené v setliste The Judgement Day, kde si každý člen postavil pred seba bubon a Lord Cambell dokonca vyrobený z veľkého plechového suda. Potom sa s nami rozlúčili s tým, že kto sa chce s nimi vyfotiť. nájde ich pod pódiom.


Konečne okolo desiatej prišli za búrlivého skandovania na pódium vo svojich maskách Mr. Lordi (spevák) a Ox (basák) ako pekelní démoni, Amen (gitara) a Mana (bicie) ako múmie a Hella ako pokazená bábika. Dvaja poslední spomenutí sú zároveň aj najmladšie prírastky do rodiny oblúd, obaja pribudli v roku 2012. Pódiu dominovali Mr. Lordi a Ox, ktorí so svojimi robustnými kostýmami zaberali väščšiu časť pódia. Občas bolo vidieť aj gitaristu Amena, keďže bol spolu s tými dvomi v popredí na pódiu, ale ostatní boli v úzadí. Obaja mali na sebe obuv s polmetrovými "šteklami", takže ich presúvanie sa po pódiu vyzeralo občas vtipne, keďže sa im v tom asi trochu ťažšie chodilo, aj keď už boli zrejme zvyknutí. Pri pohľade na Oxa sa mi na chvíľu splnil sen navštíviť pochod čertov cez fašiangy v rakúskom Innsbrucku, keďže jeho kostým navlas pripomínal tie, ktoré tam počas tohto sviatku uvidíte. Okrem prepracovaných kostýmov sú Lordi povestní skvelou šou spojenou aj s pyrotechnikou, tú sme, žiaľ, v MMC nezažili, keďže by tam hrozilo riziko požiaru, aj keď istý čas tam riadne smrdeli káble.

 

Ich šou spočívala v tom, že medzi skladbami tam vybehla jedna žena vždy v inom prevlečení - raz ako mníška alebo pápež, ktorý pripálil Mr. Lordimu o čelo kríž. Po jednej skladbe vybehla na pódium oblečená ako sestrička s nejakým netvorom na rukách, ktorý ju potom akože dohrýzol a, samozrejme, tiež samotným vystupovaním členov kapely počas skladieb, kde spevák v jednej skladbe držal v rukách odseknutú hlavu a  horiacu lebku, inokedy prišiel na pódium s niečím, čo vyzeralo ako ručný cirkulár a tesne pred koncom prišiel na pódium v spacej čapici a s vankúšom.

 

Set odštartovali skladbou He-Man, po každej alebo každej druhej nasledoval buď príhovor Mr. Lordiho, napríklad ,,Je tu, kurva, teplo !“. Po skladbe Hellbender vybehla na pódium mníška, ktorá vzápätí schytala od Oxa basgitarou po hlave a potom spustil svoju sólo basovú šou s disko podmazom zo samplov. Skladbu Bulldog odspieval spevák s vlčou kožou na pleciach. Po Icon Of Dominian prišiel na rad Mana so svojou bubeníckou šou. Nechýbala ani pesnička o láske Hug, ktorá bola uvedená Mr. Lordim opäť v slovenčine ,,Ďakujem, chcete viac pesniška o laske?". Hella sa so sólo klávesovou šou dostala k slovu po skladbe Snows And Children a Amen po Sandman. Predchádzalo tomu krátke predstavenie, kde tentokrát prišiel na pódium Indiana Jones s lampášom a otvoril hrobku, z ktorej vybehol Amen s gitarou a spustil svoje sólo.

 

Potom už nasledovala skladba, ktorá im priniesla víťazstvo v Eurovízii a zároveň ich dostala so povedomia fanúšikov Hard Rock Hallelujah. Asi nemusím hovoriť, že na túto skladbu reagovalo publikum najživšie.  Posledný trik z rukáva vytiahol spevák v skladbe Devil Is A Loser, keď rozprestrel na chrbte netopierie krídla. Po nej odišli do backstageu, aby sa následne nechali vyvolať na ešte dve skladby Who Is Your DaddyMonsterman. A potom už bol naozaj koniec. Môžeme len dúfať, že sa tu fínske obludy ukážu skôr ako o dva roky alebo si ich môžeme zopakovať ešte v Košiciach.