Na Slovensku kvalitných kapiel stále pribúda. Napriek tomu je človeku ľúto, keď nejaká z nich zrazu zmizne zo scény. To sa stalo pred pár rokmi aj v prípade kapely FICTIVE MARRY z Košíc. Fanúšikom ostalo iba pár skladieb na YouTube. Našťastie, nenechali tento kvalitný projekt pochovaný kdesi medzi troskami iných slovenských rockových formácií. Niektorí z členov oprášili zabehnutú značku a obľúbené skladby, prizvali nových ľudí a začali písať nové piesne. Fictive Marry rozdúchali na domácej scéne svoju niekdajšiu iskru v poriadny modernrockový oheň a už nejaký ten čas ich môžeme sledovať na rôznych akciách. My sme si celú kapelu odchytili na ich nedávnom koncerte v Ružomberku a trochu sme ich vyspovedali.

 

Začnem zhurta rovno tým, čo asi zaujíma každého. Prečo sa kapela Fictive Marry zrazu odmlčala a zmizla zo scény? Koľko vlastne tá prestávka trvala?

Marek: Pauza prišla asi okolo roku 2014. Prišla hlavne z toho dôvodu, že členovia si navzájom nerozumeli. Mali sme príliš rozdielne názory na to, ktorým smerom sa má kapela uberať. Jednoducho sme si ako partia nesadli. Nezhodli sme sa vlastne ani na tom, čo chceme hrať. Ja a Mirka sme sa chceli uberať k podobnej hudbe ako hrajú Escape The Fate a Falling In Reverse. Zvyšok kapely bol viac za taký starší rock. Pribúdali aj hádky a nakoniec bolo toho už toľko, že sme sa rozhodli dať si na týždeň-dva pauzu a boli z toho štyri roky.

 

To je celkom dlhá doba. Venovali sa niektorí z vás hudbe aj počas tých štyroch rokov?

Marek: S ostatnými som nebol nejak extra v kontakte. Ale ja som začal hrať akusticky. Dal som sa dokopy s kamošom Tomášom Sučikom a spolu sme sa prihlásili do súťaže Hlas Česko Slovenska. Mali sme tam celkom úspech a začali sme hrávať na rôznych akciách. Doteraz spolu hrávame akusticky. Počas pauzy som robil aj nejaké rockové skladby, ale tie som nehral nikde.

Mirka: Ja som vtedy tiež hrala s jednou kamoškou iba tak vo dvojke.

 

Kto teda napokon prišiel s nápadom dať Fictive Marry opäť dokopy?

Mirka: Bolo tak, že som si založila kapelu. Raz som Marekovi písala k meninám, zašli sme spolu na kávu a debata prišla aj na to, čo keby sme niekedy skúsili opäť dať dokopy Fictive Marry. Hovorila som mu, že by to mohlo byť super. Podľa mňa to odvtedy Marekovi dosť vŕtalo v hlave.

Marek: Písal som si s Reném. Dohodli sme sa, že nacvičia pieseň Donekonečna a ja si ju k nim prídem zaspievať na skúšku. Prišiel som teda na jednu skúšku, z jednej boli dve, potom tri, a tak ďalej... Oprášili sme viacero starých skladieb, dali im nový zvuk a začali sme tvoriť nové veci. Ale opäť sa tam vystriedali nejakí ľudia. Bubeník Viktor, ktorý tam vtedy bol, odišiel do zahraničia.

Lukáš: Áno. Mne Marek vlastne písal ešte počas toho, ako kapela cvičila s Viktorom, že dávajú opäť dokopy Fictive Marry a Viktor v septembri odchádza. Povedal mi, že chce, aby som tam s nimi hral. Bol som vtedy iba druhý týždeň v Nemecku. Išiel sa mi zmeniť život. Ale napokon mi ho zmenili oni. Súhlasil som. V septembri som sa vrátil. Ale aj tak to ešte chvíľu bolo také všelijaké, pretože sme nemali basáka. Vystriedali sa nám tam asi traja. Až sme raz mali hrať koncert, ale nemali sme žiadneho. Filip vtedy skúšal s inou kapelou v rovnakej skúšobni ako my. Mirka ho teda oslovila, či by s nami nezahral jeden koncert. Filipovi sa to, popravde, zozačiatku žánrovo vôbec nepáčilo, ale odohral s nami ten koncert, potom druhý, potom tretí a teraz v podstate vybavuje všetky koncerty on.

Marek: Presne tak. Nahrávame u neho, vozí nás na koncerty...


spustiť videospustiť video

Z toho, čo hovoríte, teda vyplýva, že z pôvodnej zostavy ste v kapele zostali iba dvaja. Správne?

Marek: Áno, dvaja. Ak hovoríme o úplne pôvodnej prvej zostave, tak iba ja. Mirka prišla do kapely po pár mesiacoch. Ale áno, my dvaja sme tí skalní.

 

Aké najväčšie rozdiely pociťujete, keď porovnáte fungovanie kapely vtedy a teraz?

Mirka: Lepšie vzťahy a zodpovednejší prístup.

Marek: Máme oveľa viac spoločných názorov a veľmi podobne vidíme aj smerovanie kapely. To, čo hráme teraz, nás, myslím, všetkých baví. A sme určite aj vyzretejší než vtedy.

Lukáš: Keď sa v kapele pohádame, vždy napokon nájdeme nejaké spoločné riešenie. A hlavne si hovoríme navzájom všetko na rovinu. Neriešime nič poza chrbty.

 

Bolo ťažké vrátiť sa na scénu po štyroch rokoch s inou zostavou pod rovnakým názvom? Čo sa za ten čas zmenilo?

Marek: O zmene názvu sme ani neuvažovali. Mne sa síce nepáči a možno by som ho rád aj zmenil. Je dokonca gramaticky nesprávny, pretože by tam malo byť len jedno R. Ale vrátiť sa na scénu ťažké nebolo. Všetkých nás to potešilo.

Lukáš: Ja som bol veľký fanúšik Fictive Marry. Chodil som na takmer všetky koncerty a bol v prvých radoch pod pódiom. Vtedy bolo mojím snom hrať v podobnej kapele. Vždy som chcel hrať buď s Fictive Marry, alebo s The Paranoid. A keď ma Marek oslovil, bolo to super. René bol vlastne tiež fanúšik Fictive Marry, takže sme boli taká štvorka, že keď sme prišli, tak fungovali staré veci ihneď a nové sa tvorili pomerne jednoducho.

Filip: To je všetko ten interný pohľad. Ale z externého hľadiska trošku bojujeme. Snažíme sa buď získať nazad starých fanúšikov, alebo nájsť nových. A oproti tej dobe chodí na koncerty aj oveľa menej ľudí.  A menej ľudí sa celkovo zaujímajú o tento štýl hudby.

Marek: Navyše aj my sami sme sa žánrovo trochu zmenili. Začínali sme ako poprocková kapela, potom sme prešli na rock pop a momentálne ideme stále do niečoho tvrdšieho, ale melodickejšieho. Voláme to modern rock. Zo starého playlistu hráme už len tri-štyri veci a aj tie sme trochu pomenili. Hráme ich hlavne z nostalgického hľadiska.

Lukáš: A aj preto, že tam musí byť nejaký koreň a prepojenie so starým Fictive Marry. Veľa ľudí si staršie skladby žiada a mnohí z nich si ich na koncertoch spievajú.

 

Kedy a kde ste hrali prvý koncert po vašom návrate?

Filip: V decembri 2017 v Colloesseu.

Lukáš: Hrali sme s kapelou Christmas. A mal tam ešte stand-up comedy Marián Psár zo Silných Rečí.

René: Takže doma v Košiciach.

 

Pamätáte si ešte vaše posledné vystúpenie pred pauzou?

Mirka: Jedno z posledných vystúpení bolo určite na festivale Rock pod Kameňom.

Marek: Úplne posledné bolo asi to na akcii Fun Rádio Dohoda v Košiciach.

 

A kde sa na vás fanúšikovia môžu tešiť najbližšie?

Filip: Najbližšie je potvrdená Rocková Beermovka v novembri v Sabinove.  

Marek: Máme novú vec Labyrinty bláznov, ktorú sme hrali po prvý raz teraz v Púchove a v Ružomberku. Teraz budeme mať mesiac na to, aby sme docvičili playlist a možno skúsim napísať aj niečo nové.

Lukáš: Ale plánujeme aj ďalšie koncerty s Luisville Story. Ihneď sme si sadli ako kapely aj ako ľudia.

Marek: Uvažujeme aj nad turné, ktoré by prebiehalo na jar. Ešte však nevieme s kým. Nechceme, aby sme boli žánrovo príliš vzdialení.

spustiť videospustiť video

Mali ste nejaký koncertný zážitok, ktorý by ste označili za najhorší?

Filip: Myslím si, že najhorší koncertný zážitok sme zažili na Nestville Open Feste. Dosť tam pršalo, ale najhorší zážitok to bol aj technicky. V polovici koncertu nám všetko poodchádzalo.

Lukáš: Ale to nám odišlo naozaj všetko. Fakt. V každej piesni niečo. Filip praskol strunu. Mne odišiel sampler, pokazila sa mi redukcia na slúchadlách a aj dvojšľapka. Mirke odišla gitara, pretože sa jej vybila baterka a Marekovi odišiel hlas.

 

A najlepši?

Mirka: Super atmosféra bola napríklad na Mecheche.

Lukáš: Podľa mňa to bol koncert v rámci turné s kapelou The Paranoid v Trnave. Prvý raz sme išli tak ďaleko na západ. Nečakali sme, že nás tam bude niekto poznať. Ale ľudia sa počas koncertu bavili pod pódiom a po koncerte sa dokonca s nami chceli fotiť.

 

Marek, ty si spomínal novú skladbu, ktorá mala živú premiéru. Chystáte sa ju aj nahrať a natočiť klip?

Marek: Máme vlastne dve úplne nové veci. Nástroje jednej z nich sú už nahraté na demo. A na jednu z nich určite chceme natočiť aj klip.

 

Máte už pomerne dosť skladieb. Určite je ich dosť na štúdiový album. Prečo ste doposiaľ žiadny nevydali?

Marek: Ak mám hovoriť za seba, CD nemá zmysel. Všetko sa dá dnes stiahnuť cez internet a každý počúva Spotify alebo Deezer. Práve tam plánujeme dať v blízkej dobe všetky svoje veci. My sme od začiatku šli cestou nahrať singel a natočiť klip. Ja osobne by som si už CD ani nemal kde prehrať. Na druhej strane sa nás po každom koncerte aspoň jeden človek opýta, či máme CD. Vždy ich odkazujeme na internet, kde je všetko. Nehovoríme ale, že sme úplne proti nahratiu albumu. Keby sa našiel nejaký sponzor... Dobré by to bolo hlavne z hľadiska, že by mali všetky skladby kompaktný zvuk. Teraz je počuť iný zvuk v každej z nich, pretože sme skúšali rôzne štúdiá.

Lúkáš: Zatiaľ album nechceme. Jednak je to nákladné a je to aj risk. Možno by sme tie CD predali, ale kapele nášho formátu sa môže stať aj to, že jej štyristo kusov CD ostane stáť na poličke.

 

Aké sú plány kapely Fictive Marry do budúcnosti?

Marek: Nahrať spomínané dve nové skladby. Natočiť klip. Jarné turné. Komunikujeme už s organizátormi festivalov, takže to chceme dotiahnuť. Chceme hrať, nahrávať a získavať si ľudí.

 

Čo pokladáte za váš doposiaľ najväčší úspech?

Mirka: Asi to, že sme sa dali opäť dokopy a celkom to frčí. Vieme si nájsť čas, stretnúť sa a mať skúšky. Aj toto je podľa mňa veľmi dôležité.

Marek: V Púchove sa na nás bol pozrieť Paľo Chodelka. Pochválil nás. Vraj sa mu to páčilo. Aj tieto veci potešia.

Lukáš: Taktiež sa na nás bol v Bystrici pozrieť Roland Grapow. A boli sme v semifinále Rockovej Maturity a vo finále Slovenskej hudobnej ligy.

Marek: Najväčším úspechom je ale to, keď po koncerte príde človek, ktorý nás nepoznal, a povie, že sa mu naša hudba páči.

 

Chceli by ste zanechať svojim fanúšikom aj nejaký odkaz?

Marek: Budeme radi, keď to nebudú iba fanúšikovia na Facebooku, ale prídu podporiť kapelu aj naživo na koncerty. Ďakujeme každému, kto príde.

spustiť videospustiť video