24. februára 2016 odštartovalo aktuálne svetové turné metalovej legendy, britských IRON MAIDEN. Ako býva zvykom, na presuny techniky aj seba medzi jednotlivými zastávkami používajú Ed Force One, pravdepodobne druhé najznámejšie lietadlo na zemi. To prvé používa prezident USA a má tiež svoje pomenovanie, ktoré pravdepodobne skopíroval od IM?

 

Čo k  histórii Eddieho lietadla? Prvýkrát IM použili „vlastné“ lietadlo pri turné Somewhere Back In Time v rokoch 2008/09. Pre svoje potreby vtedy upravili Boeing 757 a s jeho pomocou mohli navštíviť aj krajiny, ktoré boli dovtedy považované za logisticky nedosiahnuteľné. Zaujímavosťou je, že po skončení turné sa majiteľ, letecká spoločnosť Astraeus, rozhodol ponechať špeciálny Iron Maiden dizajn na trupe lietadla aj počas klasickej komerčnej prevádzky.

 

Aktuálne The Book Of Souls World Tour 2016 je podporené ďalším Jumbom, modelom Boeing 747-400. Je to bežné komerčné dopravné lietadlo spoločnosti Air France, aktuálne registrované v Air Atlanta Icelandic. Ale čo je dôležitejšie, jeho originálny Iron Maiden dizajn a rekonfiguráciu kabíny mu dodali začiatkom tohto roka počas piatich týždňov v spoločnosti Volga-Dnepr Gulf so sídlom v Spojených Arabských Emirátoch.

 

Tento víkend Iron Maiden vystupovali na festivale Rock In Vienna, a to je jedinečná príležitosť na obzretie si EdForce 1 zblízka. A je to aj príležitosť jediná, nakoľko na žilinský koncert pricestujú mládenci už pozemskou cestou, presuny budú automobilmi.

 

Pôvodný zámer bol „ísť si vyfotiť“ pristávanie Eddieho tímu. Až na letisku, v budove Parkovacieho domu č.4, sme sa dozvedeli, že je plánovaná okolo 17.00 návšteva lietadla pre akreditovaných press návštevníkov. Nezostalo iné, len urýchlene sa pokúsiť vybaviť si možnosť účasti na tejto obhliadke. Za to patrí vďaka letisku Swechat – Vienna International Aitport, jeho oddeleniu VISITAIR Centre. Danke, Stefanie :)