V našich domácnostiach práve nastáva čas pokoja, oddychovania a napchávania sa vianočnými dobrotami. A tiež čas konečne si zaspomínať aj na minulý víkend, keď sme sa vypravili do Dolného Kubína na Sodomafest, ktorý sa každoročne, už šiestykrát po sebe, koná v tomto čase. Tento rok to pripadlo na sobotu 17. decembra. Miestom činu zvolili organizátori tentokrát Klub 77.

 

Akcia bola naplánovaná na 18:00. Keď ste však boli dochvíľni, tak ste si dobré dve hodiny posedeli a vypočuli si skoro hodinový soundcheck Mikuláščanov DARKTIMES. Trocha netradične jedni z headlinerov začínali ako prví. Na druhej strane už prvá kapela mala pod pódiom obecenstvo v hojnom počte. Začali asi okolo ôsmej svojou tradičnou šou, ktorá ulahodila uchu aj oku nadšenca čierneho kovu. Vystúpeniu nechýbali sviece na provizórnom temnom oltári, úvodná šou ani warpainty členov kapely v kombinácii biela-čierna-krv. Po zvukovej stránke treba povedať, že dlhá zvuková skúška priniesla svoje ovocie. A ťažko im niečo vyčítať. Zo skladieb sme počuli napríklad Nyx, jednu z ich najlepších skladieb Darkbringer a, samozrejme, nechýbal ani cover od Gorgoroth Awakening. U tejto kapely vidno, že dlhodobo udržuje svoj vysoký štandard. Chcelo by to síce už nový album, ktorého sa snáď čoskoro dočkáme, ale dôkazom, že táto kapela patrí k špičke na slovenskej blackmetalovej scéne, je aj fakt, že si ich Batushka zavolali na svoj januárový koncert v Košiciach. 

 

Po krátkej pauze a zvukovej skúške prišli na rad IZURUS, trojica z poľského Bielsko-Biała. Začiatok mali síce nesmelý a oproti kapele pred nimi mali značnú nevýhodu neznámej kapely. Na vokáloch bolo cítiť, že spevák potrebuje pár skladieb na rozcvičenie. Ale ich vystúpenie sa s každou ďalšou piesňou zlepšovalo, a tak isto im aj postupne pribúdali fanúšikovia pod pódiom.

 

Zhruba o pol jedenástej prišla na rad druhá mikulášska kapela FEEL A CURSE. Pokiaľ ste očakávali, že výkon Darktimes už v ten večer nikto nedobehne, tak ste sa riadne mýlili. FAC predviedli vyrovnanú a minimálne rovnako dobrú šou ako ich súkmeňovci. Príchodom Nar Akh, ktorý je zároveň gitaristom Darktimes a set Izurusu využil na odlíčenie a sústredenie sa na set s FAC na poste vokalistu, je cítiť podstatnú zmenu k lepšiemu aj po inštrumentálnej stránke. Hlasovo mu sekunduje už len bubeník Andrej. A Jozzo hrá naplno na gitare. Kapela má zrejme viac priestoru venovať sa jednotlivým nástrojom a je to citeľné aj na pódiu, kde pôsobia podstatne komplexnejšie a zohratejšie. Tým nechcem povedať, že by pred tým hrali zle. Ale progres u nich vidieť je. Po vokálnej stránke je cítiť, že nám deathmetalisti mierne stemneli. Zo skladieb sme od nich počuli Shadows In Mind, Memories Stay, ale aj Lies, ktorou sa Nar Akh uviedol do kapely ešte na jar tohto roku.

 

Tento večer vystúpili aj kapely EMBRIONAL a SEZARBIL, ale tie sme už, žiaľ, kvôli pokročilému času nevideli.

 

Pozitívami celej akcie boli kapely samotné. K nim, samozrejme, patrí aj fanklub, a tak nechýbali ani členovia LMDM a hlavne metalisti z okolia, ktorí vytvorili výbornú atmosféru. Nechýbal ani poriadny kotol a aj nejaké to pogo. Za nedostatok by som považoval obrovský, dvojhodinový časový sklz. Myslím, že ho neocenia ani ľudia, ktorí museli čakať dve hodiny na začiatok a ani kapelám určite nevyhovuje hrať po polnoci. Druhým nedostatkom, a to nie je problém len tohto klubu, je odvetrávanie a fajčenie na koncertoch. Odhliadnúc od týchto vecí to bola výborná akcia a už sa tešíme na ďalší ročník Sodomafestu.


Za fotky ďakujeme Martine Vargovej.