V našich končinách nie je veľa kapiel alebo interpretov, o ktorých by vznikol film. O to viac prekvapí, keď vznikne dokument o skupine, ktorá nie je mainstreamová. Niekedy sa len vďaka toľko preklínanému Facebooku dostanete k nezvyčajnému a úprimnému filmu, ako je Motorband - Restart.

  

MOTORBAND bola svojho času kapela, ktorá mala našliapnuté nielen do československej špičky. Vynikajúce obsadenie, pracovitosť, vysoké ciele a zmluva s nemeckým vydavateľstvom otvárali dvere smerom na západ, kam sa dovtedy, ale ani odvtedy nepodarilo preraziť nikomu.

  

Priestor v dokumente dostali bývalí aj súčasní členovia Motorbandu, ľudia z hudobnej brandže či rôzni respondenti. Film je emotívnou výpoveďou o dobe pred revolúciou, o tom, čo všetko museli muzikanti zažívať a s akými problémami boli nútení bojovať. Ukazuje nezlomnú vieru vo vlastné schopnosti, osobné aj profesionálne zlyhania a neskutočné odhodlanie a túžbu po uznaní.

  

Hlavný protagonista a osobnosť, ktorá Motorband niekoľkokrát oživila, gitarista, perfekcionista a svojím spôsobom blázon Libor „Máča“ Matejčík nás sprevádza históriou kapely od jej vzniku v roku 1986 cez personálne zmeny a rozpady až po súčasnosť. Divák sa dozvie o kvalite Teplickej liahne, ktorá v osemdesiatych rokoch dala československému metalu nepredstaviteľné množstvo kvalitných muzikantov.

 

Mnoho ľudí si na Motorband nespomína, respektíve len veľmi matne a už vôbec nie na hudobníkov, ktorí v ňom hrali alebo v akých kapelách účinkovali potom (Kamil Střihavka, Tomáš Krulich, Tomáš Jarolím, Daniel Hafstein, bratia Hurčíkovci, Kabát, Kreyson, ABBand). A naopak, kto a z akých skupín potom do Motorbandu prišli (Karel Adam, Jan Jiříček, Klaudius Kryšpín, Ivo Batoušek, Luděk Struhař,Vitacit, Titanic, Stomboli, Pražský výběr).

 

Že sláva neprichádza zadarmo, dokument len potvrdzuje. Hovorí sa v ňom doslova o drile, bez ktorého by úspech nebol. O totálnom zápale Libora, o jeho vízii smerovania, ako má kapela vyzerať, ako sa treba hýbať, ako majú vyzerať kostýmy, pódiová prezentácia... Najsilnejšou časťou filmu je rozprávanie o emigrácii. Je to priamy úder na emócie. Aj po tridsiatich rokoch nie sú jazvy na duši zahojené. Niekoľkokrát si počas filmu človek musí uvedomiť, ako náhody a nehody ovplyvňujú život.

 

Aj keď minutáž dokumentu zľahka prekročí dve hodiny, film nenudí ani jedinú sekundu. Je tak konkrétny a precízny, že dokonale mapuje nielen život kapely, ale dáva pravdivý obraz o dobe pred a porevolučnej. Kto zaznamenané obdobie zažil, tomu ho film pripomenie a mladým realisticky ukáže, ako sa vtedy fungovalo. To je mimoriadna nadstavba dokumentu Motorband - Restart. Navyše, český filmový režisér a kameraman, držiteľ troch Českých levov, F. A. Brabec odporučil film Motorband – Restart na Českého leva.


spustiť videospustiť video