Otázka dňa znie: „Ako veľmi škodí melodický groove/death metal zdraviu?“ Odpoveď znie: „Ako nič iné.“ Ťažko sa to dá odoprieť. Stará polorozpadnutá garáž, ktorej steny sú obložené vajcovými kartónmi pre lepší sound, zapnuté kombá a rozostavená sada škopkov, to je pomyselná skúšobňa diablovho šoféra, reagujúceho aj na staršiu prezývku Deathride. Tú si museli zmeniť kvôli množstve kapiel s rovnakým názvom, a tak prijali súčasný názov odvolávajúc sa na zvony talianskych čarodejníc, ktoré ich používali pri odpudzovaní zlých síl.

A tak z tej rozdrbanej garážovej chajdy DEVILDRIVER vypustili do sveta beštiu chrliacu okolo seba kruté agresívne riffy a nasratý vokál. Tak vyznieva prvá etapa obchodovania s démonmi. A fakt potešila a aj zaujala... líder Dez Fafara... áno ten Dežko, ktorý „je(b)mne čvirikal“ v COAL CHAMBER...je taký fotrík nu-metalu... teraz ale bručí v DEVILDRIVER a svojou novou doskou melodických deatherov potešil, neveriacich okoloidúcich zmietol z chodníka, arogantných elitárov div že nepretiahol hrdzavou reťazou a zgroovaných headbangerov priam idylicky nadchol. Inštrumentálna agresia z tohoto tečie ako jedovaté sliny zo skrivenej papule covidového démona a brutálne vokály skoro až vraždia ako dlhé zahnuté drápy predných končatín práve vypustenej, totálne nasratej chlpatej beštie, skladajúcej sa z desiatich smrtiacich kúskov očakávaného razenia, čím už sa prezentovali aj na predchádzajúcich doskách, teda mixom amerického groove metalu a melodického smrteľného kovu s drobnými schválnosťami z gotiky či metalovej moderny.Pomaly rozbiehajúci sa úvodník Keep Away From Me nezaprie silný vplyv melodického smrťáku, a to predovšetkým heroickým vyznením hlavnej hudobnej témy a dramatickým refrénom, a to sa nedá poukázať na identický sound a farebnosť vokálu. Druhá téma Vengeance Is Clear je trochu inde a svojou zaujímavou rytmickou náladou sa bude určite fascinovať ako tie vycerené tesáky zgroovovaného démona. Skákajúce škopky s basovou linkou nesú dopredu krutý riff a keď sa pridá Fafarov pekelný vokál, je priam nemožné nepustiť riedke hovno do roztrhaných riflí.  

spustiť videospustiť video

Ale tretia pecka Nest Of Vipers poukazuje na súčasný stav amerického groove metalu a tvorí k prvej skladbe kontrast svojou krutou a rýchlou náladou, zložitejšou výstavbou a skoro až blackovým revom. Po nej šoféri diabla vložili kompozíciu „Iona“, ktorou dokonalo zmazali tento protipól ich tvorby a skladba má veľmi zmierlivý, skoro až heavymetalový riff. Textovo sa Dežko snaží zbaviť svojich démonov a zjavne sa mu to skvelo darí.

spustiť videospustiť video

Pre pomyselné, ale skôr len tušené odľahčenie, je tu Wishing, ktorého zaujímavý úvod pokračuje striedaním netradične zaujímavého čistého vokálu prehnaného cez nejaký efekt s tradičným Dežkovým revom. Naozaj veľmi zaujímavá rozvinutá štruktúra s vynikajúcim dopadom na receptora. DEVIL DRIVER, povestný svojimi extrémne rýchlymi tempami, prekvapuje receptorov aj pomalšími pasážami, ako v dokonalej duetovej You Give Me a Reason to Drink s hosťujúcim synčekom Fafarom ml., čo vzápätí napravuje v krutej kratučkej thrashovinke Witches. Nevýraznú, až obyčajnú titulnú Dealing with Demons strieda thrashoidná ťažká kompozícia The Damned Don't Cry, ktorá poteší a zaujme. Posledná skladba, skoro až epická Scars Me Forever len dokazuje, ako dokážu pracovať s časom a rozprávať ideové témy bez najmenšieho náznaku zaváhania, dokonca v istých úsekoch by sme slovíčko „rozprávať“ mohli nahradiť „spievať“, pretože Dez nás oblažuje nielen deathovým revom či blackovým škrekom, ale aj nasrdeným vokálom, z ktorého cítiť úžasnú farebnosť. Ide do najjemnejších citových odtieňov, aj keď brutálny rev prevažuje skoro až na sto percent.

spustiť videospustiť video

DEVILDRIVER - smrtiaca tlupa zo Santa Barbary, preukazuje, že melodický groove/death stále žije a v ich rukách sa z neho stáva okúzľujúci hudobný štýl, ktorého farby, vokál a rýchlosť sa prelínajú v akomsi novom, netušenom priestore. Už sa všetci tešíme na pokračovanie v podobe dosky Dealing With Demons Vol.II.

 

Žáner: Groove/Melodický Death metal

Dátum vydania: 2. október 2020

Vydavateľstvo: Napalm Records

Minutáž albumu: 39 min 27 sek

Pôvod: USA

 

Skladby:

01. Keep Away From Me
02. Vengeance Is Clear
03. Nest Of Vipers
04. Iona
05. Wishing
06. You Give Me A Reason To Drink
07. Witches
08. Dealing With Demons
09. The Damned Don't Cry
10. Scars Me Forever

 

Zostava:         

Dez Fafara – vokál

Mike Spreitzer – gitara

Neil Tiemann – gitara

Diego Ibarra – basgitara

Austin D’Amond – bicie

Moje hodnotenie:

DevilDriver obchoduje s démonmi - 1DevilDriver obchoduje s démonmi - 2DevilDriver obchoduje s démonmi - 3DevilDriver obchoduje s démonmi - 4DevilDriver obchoduje s démonmi - 5DevilDriver obchoduje s démonmi - 6DevilDriver obchoduje s démonmi - 7DevilDriver obchoduje s démonmi - 8DevilDriver obchoduje s démonmi - 9DevilDriver obchoduje s démonmi - 10