DETOX OF A PONY sú kapela alebo lepšie povedané duo pochádzajúce zo Starej Ľubovne, ktoré vzniklo iba začiatkom tohto roka, ale napriek tomu sa im už podarilo svojou originálnosťou zožať niekoľko nie zrovna malých úspechov. Konkrétnejšie ide o basgitaristu a speváka v jednej osobe Juraja Beňačku a bubeníka Matúša Folvarčíka. No a že si chalani vystačia aj sami dvaja dokázali napríklad i na TopFeste. Niečo viac o tom, ako napríklad vznikol názov kapely, samotná kapela, kam smerujú a ešte niekoľko ďalších perličiek sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

 

Ako vznikol názov kapely?

Názov vznikol spontánne, v podstate tak ako celý projekt.

 

Kedy sa zrodila kapela Detox Of A Pony a aký je jej motív?

Juraj: Kapela oficiálne začala fungovať, keď ma myseľ neklame od januára 2016. Motívom je kontrast niečoho čistého a niečoho skazeného. Ako napríklad poník na detoxe po preflámovanej noci.

Matúš: Zo začiatku to bolo skôr hranie typu ,,Zavreli nám bar a domov sa nám nechce, tak si poďme zahrať do skúšobne.“

 

Ste dvaja. Prečo práve bicie a basa?

Matúš: Dvaja sme preto, lebo je to netypické a chceme dokázať, že i vo dvojici sa dá spraviť poriadny koncert.

Juraj: Je to najlepšie z hľadiska zvuku, takáto kombinácia, teda aspoň podľa nás.Čím ste sa inšpirovali?

Juraj: Tak v podstate najviac nás inšpirujú ľudia a ich pozitívna spätná väzba. To bol aj dôvod, že po pár vydarených akciách sme si začali veriť, zúčastnili sme sa Rockovej Maturity a postúpili výberom poroty z 2. miesta, za čo im, samozrejme, veľmi ďakujeme.

 

Ako vznikajú texty a kto ich píše?

Juraj: Texty píšeme rôzne, napríklad spolupracujeme s hudobníkmi ako Martin Beňačka alebo Millas Groove a podosadzujeme tam potom ešte naše myšlienkym, aby to sedelo. Prevažne píšeme texty na poslednú chvíľu.

Matúš: Večer pred ich nahraním, keď nám stislo a museli sme do štúdia prísť aj s textom.

 

Zúčastnili ste sa aj nejakej inej hudobnej sútaže na Slovensku?

Za krátky čas ich bolo pár a zatiaľ, musím poklopať, veľmi úspešné. Vyhrali sme Demovnicu Rádia FM, Mosakoparáda – súťaž videoklipov 3. miesto a postúpili sme z 2. miesta v Rockovej Maturite do ďalších bojov, taktiež náš singel bol hraný z viacerých rockových rádií, čo je super. A to, že sme hrali na TopFeste, to je taký krásny klinec.

spustiť videospustiť video

Čím by ste chceli prispieť do hudobnej sféry?

Matúš: Ako už bolo spomenuté, textami chceme u ľudí vyvolať to, aby sa nad nimi zamysleli a nie len napísať nezmyselný text bez myšlienky. Čo sa hudby týka, tak prispieť riffmi, ktoré tu ešte neboli a chceme byť originálni a svojskí, proste iní ako ostatní.

Juraj: Teda na slovenské pomery. Také zo života, ľudia chodia po akcii a pýtajú sa, kde sme mali gitaristu skrytého atď., a to nás baví, že to nie je tak úplne klasická záležitosť.

 

Aký je váš hudobný vzor pre tvorbu?

Tých vzorov je strašne veľa, to by sme tu boli do zajtra.

 

Aké máte plány do budúcnosti?

Po odohraní nášho prvého tour donahrávať naše EP-čko, nový klip, tvoriť nové songy a hlavne veľa koncertovať a baviť sa.