Slovenská kapela DEREŠ, ktorej korene siahajú do polovice 80. rokov, vydáva svoj debutový album Na Panské na vinylovej platni. Tridsať rokov trvalo, kým sa albumu podarilo dostať na svetlo sveta a teraz si ho môžu vychutnať aj milovníci LP platní.
 

Napriek veľkému hitu Na pánske, ktorý koloval v televíznom programe Triangel a ktorý následne oslovil celé generácie metalistov, rockerov a všetkých priaznivcov tvrdej muziky, sa nepodarilo skupine Dereš vydať regulárny album. Pritom k nemu nemali ďaleko. Ich popularita dosahovala vysokú úroveň, muzikanti mali mnoho nápadov, ale život mienil inak. 

Po mnohých rošádach z rôznych dôvodov, niekoľkých pauzách a smrti Vlada Šešeru sa Dereš rozpadol. Vydanie albumu ale zostalo medzitým visieť vo vzduchu. Spomienky na dávne časy rozprúdili opäť chuť do hrania. Návrat na scénu prebiehal spočiatku v skúšobni, ale z nej čoskoro aktualizovaná zostava Dereša prenikla na motorkárske zrazy a festivaly. Organizátori si ich vybrali ako predskokanov k zahraničným koncertom skupín Slade, Sweet či Suzi Quatro. Ďalším impulzom sa stal projekt Bratislavský nárez, ktorý zanalyzoval bratislavskú rockovú scénu 80. rokov. Napokon v roku 2016 sa dala dohromady kolekcia dvanástich nových a jedenástich archívnych nahrávok, ktoré pochádzajú z obdobia medzi rokmi 1988-2009. 
 


Dvojalbum Na Panské rozpútal spomienky dobových účastníkov aj zvedavosť mladej generácie rockerov. Pre nich sa muzikanti rozhodli rozvinúť myšlienku vydať výber z dvoch CD na jednej platni. Vinylová verzia Na Panské vychádza 22. apríla, presne na Record Store Day 2017 - celosvetovej hudobnej akcii, do ktorej bude zapojená aj jediná predajňa zo Slovenska na Zámočníckej ulici v Bratislave. Tam si budú môcť fanúšikovia vinylovú platňu kúpiť. Kapela Dereš bude osobne prítomná v celej zostave Vojto Bohuš (spev), Ivan Horváth (gitara, vokály), Aty Béreš (basová gitara), Martin Uherčík (bicie) a Lukáš Horváth (gitara, klávesy) a platne podpíše všetkým záujemcom.

„Po vydaní CD na jeseň sa vyskytol dopyt po jeho vinylovej verzii. Bol síce pomerne malý, ale opakoval sa. Tak sme urobili pokus s predobjednávkou a ten dopyt bol už celkom zaujímavý. Tak sme sa na to dali. Vinylový náklad som nechcel dávať do štandardnej CD distribúcie a v predstihu som sa dohodol s predajcom vinylov na distribúcii a logistike. Lisovňa dodala náklad v predstihu, hoci sme ho očakávali až začiatkom leta, a predajca nás navigoval na Record Store Day, čo je ideálny čas na uvedenie albumu,“ hovorí Martin Uherčík o príprave vinylu. 

Kapela Dereš oznámila aj pokračovanie koncertnej činnosti. Účasť zatiaľ potvrdili na podujatí PáRock v bratislavskej Mlynskej doline či festivaloch Topfest a Dobrý festival v Prešove. 


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Music Press Promotion