Ostravská ČEZ Aréna hostila 27. 10. 2015 hardrockový pojem pojmov - DEEP PURPLE. Predstavili sa tu v rámci aktuálneho turné „Now What?! World Tour“, s ktorým cestujú po svete už od februára 2013. Bodku za touto takmer trojročnou šnúrou dajú 3. decembra doma, v londýnskej O2 Arene. Londýnske finále bude 161.(!) koncert tejto tour.

 

Príchod a parkovanie pri ČEZ Aréne je takmer pri každej väčšej akcii, ak nejdete príliš neskoro, bez problémov. Všade dostatok ochotného personálu aj parkovacích miest.

 

Začiatok akcie bol naplánovaný na 19:00. Keď napíšem, že sa začalo presne (toto slovo si zapamätajte), nevystihne to tú presnosť. Neviem, či mali v zákulisí atómové hodiny, ale predkapela spustila nie na minútu, ale na sekundu presne. Pred hlavnou hviezdou večera prišli na pódium mladíci z Nemecka, THE WHISKEY FOUNDATION, ktorí nahradili pôvodne plánovaných RIVAL SONS (na tých som sa výnimočne tešil, škoda). Chalani hrajú zmes classic rocku, hard rocku, blues a boogie. Využívajú pri tom nielen Hammondy, ale aj fúkaciu harmoniku. Také príjemné retro. Opäť sa vrátim ku slovu presnosť. Po odohratej polhodine presne o 19:30 skončili.

 

Po tradičnej prestavbe pódia sa dve minúty pred dvadsiatou spustilo intro Mars The Bringer Of War, aby presne o 20:00 rozozvučali ČEZ Arénu prvé tóny úvodnej skladby Après Vous. Už trinásť rokov nezmenená zostava Deep Purple (Ian Pace – bicie, Ian Gillan – spev, Roger Glover – basgitara, Steve Morse – gitara, Don Airey – klávesy), hrala bez jedinej chybičky podporená výborným zvukom. Hit striedal hit, ale ako to už u takýchto megaúspešných kapiel býva, vždy je problém zostaviť zodpovedajúci koncertný setlist vyhovujúci každému. Výber je široký a nikdy sa nedá ulahodiť všetkým (ja by som k úplnej extáze potreboval Child In Time a Perfect Stranger). Často bývajú ľudia nespokojní, no tento koncert nemal hluché miesto. Veľa skladieb Deep Purple v živom podaní býva odlišných od štúdiových nahrávok, hlavne vďaka ekvilibristickým výkonom inštrumentalistov. V tomto smere boli najviac vyťažení Steve a Don. Ian si mohol od mikrofónu odbiehať do zákulisia, aby sa vždy vrátil a s plnou silou odspieval svoje party. Klobúk dolu, vzhľadom k jeho veku (už 70 rokov!), neskutočná hlasová kondícia. Počas koncertu zazneli aj dve novinky. Jedna nepomenovaná inštrumentálka a druhá s názvom Get On Hip Boots. Obe by sa mali objaviť na chystanej budúcoročnej novinke. Individuálne sóla, bežná vata koncertov, sa v podaní „párplov“ za žiadnu vatu považovať nemôžu. Excelentné výkony famóznych muzikantov sa vďaka sólam dali vychutnať ešte intenzívnejšie. Neboli to žiadne suché exhibície vyštudovaných umelcov. Títo majstri svojho remesla (nástroja) dávajú do každého riffu, tónu, úderu či ťahu srdce. To sa nedá oklamať a fanúšik to okamžite vycíti. Ako prvý sa predviedol Steve. Člen posledného zoskupenia G3 dokázal, že so Satrianim a Vaiom nebrázdi svet náhodou. Po niekoľkých skladbách prišiel rad na Iana, ktorý, ako má vo zvyku, začal za svetla a keď sa zhaslo, pokračoval vo svojom sóle pomocou svietiacich, farby meniacich, paličiek. Najväčší úspech so svojím sólom zožal, v Čechách už tradične, Don. Ten počas sóla opäť plynulo prešiel do skladby Vltava, z cyklu Má vlast od svojho obľúbeného Bedřicha Smetanu. Pre mňa osobne vrchol koncertu a zimomriavky po celom tele aj vďaka frenetickým a nadšeným reakciám publika. Medzi prídavkami si svoje sóličko strihol aj Roger.                                                                                                                                                                                                                                                 


spustiť videospustiť video

Z posledného štúdiového albumu Now What?! zazneli počas koncertu štyri kúsky, z Fireball tri a z ostatných albumov bolo zaradené po jednej, dvoch skladbách. Zadná projekcia bola využívaná hlavne na detailné zábery na členov kapely a na geometrické a psychedelické obrazce. Aj tu sa potvrdilo, že menej býva viac a že ku kvalitnému koncertnému zážitku stačia muzikanti.

 

Po Smoke On The Water (počas nej boli na obrazovke „neočakávané“ zábery dymu, vody a ohňa) a po hodine a dvadsiatich piatich minútach neskutočných zážitkov prišiel čas na prvý odchod z pódia, vytlieskavanie, skandovanie a prídavky. Tie začala hippícka skorohymna Hush, ktorá je síce cover, ale väčšina ľudí ju pozná práve od Deep Purple. Na záver odznela Black Night. Celý koncert trval PRESNE hodinu a trištvrte.  

spustiť videospustiť video

Aj keď občas počúvam alebo čítam názory, že aktuálne turné je pre Deep Purple posledným (nič také oficiálne nepovedali, na rozdiel od ich mnohých hudobných kolegov, ktorí pravidelne ohlasujú posledné turné a napriek tomu koncertujú ďalej), myslím si, že inak ako na cestách ani žiť nevedia a že spolu s vydaním nového albumu sa dočkáme aj ďalšieho turné. To už snáď Slovensko neobíde.

 

SETLIST:

INTRO

APRÈS VOUS

DEMON'S EYE

HARD LOVIN' MAN

STRANGE KIND OF WOMAN

VINCENT PRICE

INSTRUMENTAL (NEPOMENOVANÁ NOVINKA)

UNCOMMON MAN

THE WELL – DRESSED GUITAR

THE MULE

GET ON HIP BOOTS

SILVER TONGUE

HELL TO PAY

KEYBORD SOLO

THE BATTLE RAGES ON

SPACE TRUCKIN'

SMOKE ON THE WATER

HUSH

BASS SOLO

BLACK NIGHT