V posledných mesiacoch Ružomberok čoraz väčšmi ožíva hudbou. A to hlavne poriadne tvrdou hudbou. Dalo by sa už tvrdiť, že vďaka labelom Slovak Metal Army a Immortal Souls Production, rovnako ako vďaka klubu Nové Korzo, sa pomaličky toto mesto na Liptove stáva Mekkou (nielen) slovenského undergroundu. Tento fakt určite veľmi teší priaznivcov metalovej muziky hlavne na strednom Slovensku, ale pevne veríme, že aj tých ostatných.

 

Všetky tieto slová dva razy krvavočervenou farbou podčiarkla ďalšia skvelá akcia, ktorá sa v Novom Korze konala v sobotu, 7. októbra. Večer nabitý deathmetalovou a navyše kvalitnou slovenskou muzikou hostil rovno štyri kapely z rôznych kútov našej malebnej krajiny. Banskobystrických SEVENPAINFUL striedali ostrieľaní Prešovčania PERVERSITY. Po nich prišla na rad zostava zo Šale DOGMA INC. a večer zakončili čoraz populárnejší Vranovčania BRUTE. Na pódiu i pod ním to v sobotu v Ružomberku skutočne žilo.

 

Koncert teda odštartovala mladá ambiciózna kapela Seven Painful, ktorá prednedávnom vydala svoj debutový album Entrophy Of Souls. Väčšina koncertu sa teda niesla práve v znamení skladieb z toho albumu. Frontman kapely navyše oduševnene takmer vždy vysvetlil, o čom jednotlivé skladby pojednávajú a pridal i iné myšlienky. Miestami to už síce trochu začínalo znieť ako filozoficko-motivačná prednáška, no celé to, našťastie, udržal v únosných medziach. Navyše celú atmosféru okrem hudby odľahčilo pár vtipných momentov. Či už tých chcených, alebo aj tých nechcených. Za všetky spomeniem aspoň ten, keď spevák sám sebe musel vynadať za to, že skladbu The Maze uviedol skôr, než bola na rade a uvedomil si to, až keď na rade skutočne bola. 

 

Práve toto bol zlomový moment, kedy si spevák očividne získal publikum a od spomínanej skladby The Maze sa dovtedy apatické publikum pomaličky začínalo prebúdzať. Najviac ľudí pod pódium ale pritiahli až dve cover verzie, ktorými Seven Painful v tento večer zakončili svoje vystúpenie. Ako prvú spustili skladbu War Eternal od švédskych velikánov Arch Enemy. Bolo zaujímavé, a vôbec nie zlé, vypočuť si skladbu v mužskom prevedení. Aj keď gitarista svoj part zvládal fenomenálne a stíhal toho skutočne veľa, každý fanúšik Arch Enemy určite postrehol silnú absenciu druhej gitary v tejto skladbe. Naproti tomu v druhej cover verzii Fear Of The Dark od legendárnych Iron Maiden druhá, ba ani tretia gitara nechýbala vôbec. Tu to však už bolo o dosť horšie so spevom. Inak sa však spevák držal celý koncert na slušnej úrovni. Jeho spodné polohy pri growle boli úctyhodné, ale vysoké screamované časti zneli tak trochu silene a „utrápene“. V každom prípade tejto kapele držím palce. Hlavne preto, že napriek tomu, že sa v textoch dosť zaoberajú vikingskou tematikou, majú veľmi netradičný a originálny zvuk.

 

Po odchode Seven Painful prišli na rad na Slovensku už viac-menej legendárni Perversity. Dalo by sa povedať, že i keď kapela z hľadiska poradia nebola headlinerom večera, pritiahla do Ružomberka asi najviac svojich fanúšikov. Dá sa tak súdiť jednak podľa toho, že na koncerte bolo zaodených v merchi tejto kapely asi najviac prítomných, a jednak preto, že od prvého tónu, ktorý vylúdila elektrická gitara, stálo celé Nové Korzo na nohách. Skvelá hudba z dielne kapely Perversity a silný hlas speváka rezonovali až za hranice klubu. Doslova. Nie som si úplne istý, či to bol fakt, alebo to spôsobili burácajúca atmosféra počas vystúpenia kapely a to, že spevák bol trochu skúpejší na slovo. V každom prípade mám pocit, že Perversity pobudli na pódiu citeľne kratšie než ich predchodcovia a dekáda skladieb ušla ako voda. Netreba asi hovoriť, že to bola veru škoda. Zároveň to prispelo aj k tomu, že sa skladby, hlavne kvôli zvuku v klube, trochu zlievali.

 

Smútok z rýchleho odchodu kapely Perversity z pódia, našťastie, čoskoro pominul. Vystúpila naň totiž ďalšia formácia. Dogma Inc. začala svoje vystúpenie elektronicky znejúcim introm v absolútnej tme. Hneď potom začala z pódia sršať neskutočná energia a silný zvuk. V Novom Korze sa strhol opäť pod pódiom neviazaný headbanging, i keď možno nie až v takom merítku ako pri predchádzajúcej kapele. Všetci členovia zostavy predviedli skvelú šou a odviedli úctyhodné výkony. Veľmi energický a charizmatický spevák navyše podškrtol svoj výkon takými momentmi ako zostúpenie medzi svojich fanúšikov, kde sa s nimi zabával pri headbangingu. Toto, ako aj výkony ostatných hudobníkov a celková dramaturgia vystpúpenia, vytvorili atmosféru tak husto nabitú zábavou, uvoľnenosťou, ale zároveň aj rešpektom a uznaním, že by sa dala krájať.

 

Rovnako ako Perversity, páni, chvalabohu, vsadili čisto na svoje skladby, ktoré pochádzali predovšetkým z albumu Blacksun Flowers a dalo by sa povedať, že svojím štýlom hudby sa táto kapela najviac odlíšila od zvyšných troch vystupujúcich. Možno aj to je dôvod, prečo zažiarili o trochu jasnejšie než ostatní a pre mňa sa stali zlatým klincom tohto death metalom nabitého večera. Jediným mínusom bol príliš silný zvuk spevákovej gitary, ktorý v niektorých skladbách až neprirodzene prehlušoval a zatieňoval svojich kolegov, čo bola dosť škoda.

 

Na podobných akciách prichádza posledná kapela, takpovediac, na vydýchanie. Ale v Ružomberku sa vždy varí v kotle až do úplného konca. Až do posledného dychu. A pri kapela Brute sa inak ani nedá. Pri nich sa totiž žiadneho výdychu nedočkáte. Ak túto čoraz populárnejšiu kapelu poznáte, tak určite viete, že odkedy páni vyjdú na pódium, búšia „nenávistne“ do svojich nástrojov, až kým z neho nezídu. Spevákov brutálny hlas navyše privádza človeku husiu kožu. A inak tomu nebolo ani v Ružomberku. Hudba tejto kapely rezonovala až v špiku kostí. Oldschoolový death metal znel skutočne surovo, svetlá besne blikali, drvivá väčšina prítomných bola na nohách a dávala zabrať krčnej chrbtici.

 

I to svedčí o tom, že Brute si vedia získať publikum a nájsť si všade stále nových a nových fanúšikov. Nie nadarmo teda pristúpili k veľmi potešujúcemu kroku. Potešujúcemu hlavne pre všetkých, ktorí hudbu tejto kapely obľubujú. Ich albumu Henchmen, ktorý vyšiel v marci 2017, sa dostane veľkej pocty a onedlho vyjde aj na vinyle. Všetkých nadšených zberateľov a podporovateľov domácej tvorby, teda čaká (ne)malý sviatok a mali by si čo najrýchlejšie zabezpečiť svoju limitovanú edíciu.

 

Napriek biednejšiemu zvuku, ktorý akcie v tomto klube, bohužiaľ, sprevádza, sa všetci prítomní (či už na pódiu, alebo pod ním) cítili očividne skvelo a boli totálne uvoľnení. Koncert začal načas a väčšine prítomných vyhovovalo aj to, že predpokladaný záver sa značne posunul. V Novom Korze sa za zvukov death metalu bavilo skutočne až do noci. Nedá sa teda konštatovať inak. Opäť raz skvele odvedená práca a nemenej skvelá akcia. Už teraz sa môžeme tešiť na množstvo ďalších výborných koncertov (nielen) v klube Nové Korzo v Ružomberku. Takže, vidíme sa pod pódiom.


Použité zdroje:
Foto: Michal Ufnár