90. roky v Českej republike - to je obdobie, na ktoré sa jednoducho nedá zabudnúť. Táto éra skrýva mnoho zaprášených nahrávok, ktoré si zberatelia nemohli zaobstarať na CD, pretože na tomto formáte v tej dobe nevyšli. Už tento mesiac si ale svoju zbierku môžete doplniť, a to konkrétne pražskou kapelou MASTURBACE. Tá v rokoch 1993 a 1994 vydala tretie a štvrté demo, ale oficiálne hovoríme o prvom a druhom deme, pretože dobu pred nimi možno zhodnotiť ako poznávaciu. V 90. rokoch hudobne veľmi aktívna a už pekne veľa rokov hibernujúca MASTURBACE tak tento rok symbolicky ožíva prostredníctvom nahrávky The Way Through The Labyrinth 1993-94, ktorá znovu približuje demá The Way Of Loneliness (1993) a The Labyrinth Of The Round Square (1994). Nahrávka prichádza s novou grafikou od výtvarníka Maťa Mišíka (na obale je logo a maskot kapely z 90. rokov - Perverzný lišaj) a s remastrovaným zvukom zo štúdia Hostivař, kde okrem iného boli svojho času obe nahrávky vyprodukované.

Do 90. rokov plných MASTURBACE nás teda vráti časopis Pařát, zakúpením ktorého sa dostanete aj k spomínanému CD, ale to nie je všetko. Časopis Vám na svojich stránkach ponúkne rozhovor s gitaristom kapely Matějom Lipským alias Agosom.

96. číslo Pařátu s CD MASTURBACE (8 strán booklet, v ňom mnoho dobových fotiek a informácií) vyjde 23. októbra. Až potom zistíte, čo sa ukrýva pod nápisom CENSORED na obale albumu :-)