Viete si predstaviť metal core, death, technický death a thrash metal na jednom pódiu? Musí to byť riadny chaos. Alebo ani nie. Presne takýto zážitok nám bol dopriaty 21. augusta na koncerte CONVERGE, HAVOK, GORGUTS a REVOCATION. Ako to celé dopadlo?

 

Po koncerte Architects, ktorý bol v poradí tretí vypredaný koncert v MMC behom dvoch týždňov, som mal celkom obavy, že opäť nás čaká večer v napratanom klube. Prázdno rozhodne nebolo, ale aspoň sa dalo pohnúť a hlavne dýchať. Večer odštartovali deathmetalisti Revocation, služobne najmladšia kapela z večerného výberu. Títo Američania si pekne to našliapli a rozbehli v rýchlom tempe. Na prvú predkapelu veľmi slušný výkon.

 

Po nich prišli Gorguts. Tí boli, naopak, služobne najstaršia kapela večera. Naposledy sme ich mali možnosť vidieť na koncerte minulý rok v apríli o poschodie nižšie v Randali. Už vtedy to bol riadny zážitok. Technika vrazená do smrtiaceho kovu, nebránia sa ani progresívnym či temnejším zákutiam, a to všetko s úsmevom na tvári a neskutočnou srdečnosťou, čo z nich žiari. Je to jednoducho niečo, čo músíte vidieť zas a zas. Tento raz to bolo ešte aj s o stupeň lepším zvukom ako naposledy, takže hudobná lahôdka pre náročných.

 

Havok vybehli na pódium tak, až ste mali pocit, že majú záchvaty epilepsie spojené s elekrošokmi. Lietali na pódiu ako rozmazané čmuhy a do toho valili brutálne rýchly thrash. Hudba z úplne iného súdka ako predchádzajúca kapela. Ale skôr, ako ste sa stihli spamätať, ste sa ocitli v pite s ostatnými a blbli ste ,,o sto šesť", poprípade ste si zabehli pár kolečiek v circle pite. Kapele v marci tohto roku vyšiel nový album Conformicide, takže ich hlavná úloha spočívala hlavne v predstavení tejto novinky.

 

Ani sme sa nenazdali a fínale bolo tu. Converge sa považujú za priekopníkov vo svojom žánri. Svoju cestu započali ešte niekedy na začiatku devädesiatych rokov a že sú na pódiu ako ryba vo vode hneď všetkým predviedli. Ich skladby sú často obohacované o rôzne atmosférické vsuvky a bol som zvedavý, ako to zvládnu, či budú svoje vystúpenie prehusťovať samplami alebo sa spoľahnú čisto na svoje sily. Myslím, že výsledok viac ako prekonal očakávania. Ich vokalista Jacob Bannon popri zúrivom štekaní, ktoré neraz prechádzalo až do zúfalého vytia, predvádzal neskutočné choreografické prvky a do toho pobehoval po pódiu rýchlosťou blesku. Samozrejme, zvyšní členovia tiež nepostávali na mieste. Zo skladieb sme mali možnosť počuť I Can Tell You About Pain, Under Durress či All We Love We Leave Behind. Celá šou sa natiahla až do pol dvanástej a nebyť toho, že bol pondelok, nikto by asi neprotestoval, keby trvala aj dlhšie. Jednoducho skvelý zážitok a výborný štart týždňa.