Svet, kde učenie nie je mučenie

Potešenie pre každého, hlavne milovníka metalu. Je vraj vedecky dokázané, že ľudia, ktorí počúvajú metal, sú inteligentnejší. Možným vysvetlením prečo, by mohol byť aj často pomerne náučný obsah textov mnohých kapiel, čo vás rozhodne prinúti zamyslieť sa. Viete si predstaviť, že by sa v priebehu bežného vyučovacieho procesu učivo vysvetľovalo na základe textov skladieb? Nebolo by učenie hneď zábavnejšie? Mnohým deckám by určite vyhovovalo, keby sa nemuseli doslova bifliť fakty, ktoré im vo väčšine prípadov budú v živote na tri veci. A učiteľom by sa jednoznačne lepšie nútilo žiakov niečo natlačiť do hláv bez toho, aby tie kaleráby nutné na ukončenie vzdelania boli peklo. Čo keby sa teda k tomu postavili inak? Predstavte si metalovú školu!

Tip redakcie: Nová aj rokmi preverená hudba rôznych žánrov a pesničky a rozprávky pre deti na CD, DVD a Blu-ray.

Pondelok, prvá hodina – dejepis. Ako inak, so SABATON. Nikto iný by na tento post nebol vhodnejší ako oni. Napokon práve pri týchto švédskych sympatických tvrďasoch sa určite nejeden z nás naučil o vojnách viac než kedy počas hodín v škole. Nebolo by príjemnejšie niečo v štýle, že učiteľ by položil otázku: Vylodenie v Normandii? a odpoveďou by mu bolo – Primo Victoria? Alebo keby sa spýtal na bitku o Stalingrad, žiak by mohol citovať zo skladby Stalingrad. A takto by sa dalo pokračovať ďalej či už v prípade 1. svetovej vojny, 2. svetovej vojny, ale aj pri bitkách vo Švédsku.

Druhá hodina – oddychová výtvarná výchova s KISS. Vezmeme farby na tvár a inšpirujeme sa maľovkami na tvárach legendárnych rockerov. Prípadne sa podľa nich naučíme kresliť portréty. Výborný spôsob ako v deckách prebudiť záujem o umenie, ba možno dokonca urobiť maliarov i z tých, ktorým to s ceruzkou a farbami veľmi nejde. Na maľovaní si tváre nie je veľmi čo pokaziť. Keby bolo, nerobilo by to toľko hudobníkov.

Tretia hodina – chémia. Fuj, chémia. Samé vzorce, laboratórne práce a pokusy, ktoré niektorí učitelia radšej so žiakmi ani nerobia, aby náhodou nevyhodili školu do vzduchu. Ale napríklad za pomoci AC/DC sa dá vysvetliť niečo o dynamite. Veď – ‚Cause I’m T.N.T. I’m dynamite! Alebo ak je treba povedať pár slov k reakciám, dobre poslúžia Rush so skladbou s príslušným názvom Chemistry.

Štvrtá hodina – mytológia. Niečo, čo je súčasťou dejepisu, ale napriek tomu by sa dalo od neho oddeliť ako samostatná hodina. Pre väčšinu detí smrteľná nuda, pred ktorou sa nedá nikde ukryť, pre metalistov diamantová baňa tém na texty. Práve vďaka legendám o bájnych severských bohoch ako sú Loki, Thor, Odin a mnohí iní majú o čom spievať kapely ako Amon Amarth či Manowar. Treba však viac než len severské mýty. O Robinovi Hoodovi, bájnom zbojníkovi zo Sherwoodskeho lesa, môžu poučiť napríklad EDGUY.

Piata hodina – geografia. Kto ju vysvetlí lepšie ako HORKÝŽE SLÍŽE a ich SN, TO, MI, LM, BA? Stačí len zavesiť na tabuľu mapu, postaviť k nej žiaka, hoci aj štvorkára, a on začne ukazovať mestá. A učiteľ by mohol byť spokojný, že aj takého prinútil naučiť sa niečo.

Šiesta hodina – náboženstvo. Niečo, čo možno nie je každému po vôli a je ťažké k nemu vybrať príslušných interpretov. Určite sú však použiteľní napríklad takí AVENGED SEVENFOLD. Napokon aj samotný názov kapely je podľa biblie – sedemnásobne pomstený. Na začiatok dobre padne modlitba Dear God, the only thing I ask of you… (Drahý Bože, jediné, čo od teba žiadam…). V tomto by ste jednoznačne mohli využiť skladbu Dear God. Alebo na pár slov o neveriacich by možno dobre poslúžila God Hates Us, zatiaľ čo cestu do záhuby by mohli vysvetliť AC/DC s Highway To Hell či Hells Bells.

Utorok, prvá hodina – nemčina. Jednými milovaná, inými nenávidená, ale úprimne, všetci vieme, že skôr to druhé. No dá sa trochu spríjemniť. Možno niektorí už tušia, kam toto smeruje… Pokiaľ ste si mysleli, že k Rammstein, mali ste pravdu. A zrejme netreba vysvetľovať prečo, to každému musí byť nad slnko, ba aj atmosféru jasnejšie.

Druhá hodina – angličtina. Pokračovať v jazykoch po sebe v jeden deň je poriadny zabijak. Niektorí to možno nezažili, ale tí, ktorí hej, vedia, že to nie je nič príjemné. No opäť môže byť príjemnejšia. Napríklad s METALINDOU a Jánom Ámosom Ďžínovým, kde sa dá krásne rozšíriť anglická slovná zásoba a zároveň sa pobaviť.

Tretia hodina – slovenčina. Nie, nie, s jazykmi sme ešte stále neskončili. Aká by to bola škola bez slovenčiny? Diktáty, ktoré sú nutným zlom v osnovách každého školského zariadenia. A kopa literatúry. Hromada väčšia než horiaca hora pneumatík v Springfielde u Simpsonovcov. Robí nám vždy najväčšie vrásky, ale nemusela by, keby… Keby sa ako pomôcka použili napríklad IRON MAIDEN s ich Rime Of The Ancient Mariner a vysvetlili tak básnickú skladbu Samuela Taylora Coleridga. Kto by nevedel, samotní Iron Maiden majú aj názov kapely ako z učebnice. Inšpirovali sa filmovou adaptáciou Muža v železnej maske, ktorej knižnú verziu napísal Alexandre Dumas, autor Troch mušketierov. Iron Maiden podľa toho bolo zariadenie na mučenie kriminálnikov a žiadne železné dievča, ako by ste si mohli myslieť. A druhým zdrojom informácií k literatúre by mohol byť CABO s celým albumom Bijú hodiny, pretože prostredníctvom neho sa dajú pochopiť exiloví básnici a tí, ktorí patrili do katolíckej moderny.

Štvrtá hodina – fyzika. Potrebujete sa niečo dozvedieť o čiernej diere? Prečo nesiahnuť po Stratovarius a ich Event Horizon? A zvyšok doplnia AYREON v The Theory Of Everything, ale aj v ďalších svojich skladbách. Potom by ani táto veda nemusela byť až takým hrozným utrpením.

Piata hodina – hudobná výchova. Zrejme netreba spomínať, že tu by sa dalo využiť úplne všetko. Nech vám napadne čokoľvek, je to dobrý príklad na hudobnú.

Streda, prvá hodina – matematika. Ďalšie nutné zlo v každom rozvrhu. Pochopiť ju je pre niektorých jedincov hotové umenie. Pre tých máme malú radu – skúste to s TOOL a skladbou Lateralus. Takty v refréne sú 9/8, 8/8, 7/8. Nič? 987. Šesnáste číslo vo Fibonacciho postupnosti. Najskôr si to neuvedomila ani samotná kapela. Keď však na to prišli, využili to a začiatok postupnosti 1, 1, 2, 3, 5, 8 umiestnili do prestávok v spevákovom speve. No nie je hneď matika zábavnejšia?

Druhá hodina – latinčina. Nie je povinná nikde, ale keby bola, mohli by ste sa ju učiť s POWERWOLF. Tí často používajú v textoch latinské časti. Napríklad skladba Lupus Daemonis je v latine úplne celá. Ale tento vraj mŕtvy jazyk z času na čas používajú aj iné kapely. Postrehnúť sa dá i u Avenged Sevenfold v pesničke Requiem.

Tretia hodina – sexuálna výchova. Čítate správne. A prečo? Pretože STEEL PANTHER sú jasným príkladom toho, ako sa dá naučiť. Zoberte si napríklad skladbu Turn Out The Lights. ….I am gonna fuck you doggy style, The way chihuaua’s do… Alebo The Shocker?

Štvrtá hodina – psychológia a filozofia. Tiež nie zrovna predmety, ktoré sa bežne vyučujú, ale keby áno, potom by museli v osnovách obsahovať na rozbor texty od Slipknot či Five Fingers Death Punch. Alebo aj Linkin Park. Človek sa len musí hlbšie zamyslieť nad významom jednotlivých textov a zistí, že majú v sebe hodnotné informácie z týchto dvoch sfér.

Týmto by sa vyučovanie pokojne mohlo skončiť. Nepodarilo sa však pokryť všetky predmety. Pokiaľ by vám tento malý detail prekážal, pokojne do komentárov pripíšte svoje nápady, či už k spomenutým predmetom alebo tým, ktoré neboli zmienené – napríklad biológia či telesná.  

No zatiaľ, čo poviete? Chceli by ste sa učiť v takejto škole?

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER