Znovu sa k nám chystajú orientálni Orphaned Land

Každý správny deathmetalista s dobrým prehľadom má dávno zmapovaný nielen klasický death, ktorý nájdete všade, ale aj ten špeciálny. Do tej kategórie patria napríklad aj Izrealčania ORPHANED LAND. Tí k nám tento rok v marci zavítajú už tretíkrát.

 

Prvýkrát sme si mohli Orphaned Land vychutnať, keď prišli predstaviť album All Is One, ktorý vydali v roku 2013. Potom sa o tri roky neskôr vrátili v rámci turné usporiadaného na oslavu 25. výročia vzniku kapely. A teraz 8. marca prídu opäť do bratislavského Randalu, aby nám ukázali čerstvú novinku Unsung Prophets & Dead Messiahs a s ďalšími kapelami poskytli poriadny multikultúrny večer.

 

Kapela je legendou vo svojom odbore a poslucháčov láka na kombináciu orientálnej, arabskej a blízkovýchodnej hudby, ktorú kombinuje s rockom a metalom. Ale u nich to nikdy nebolo len o hudbe. Na svojich vystúpeniach ponúkajú aj zážitok s duchovným rozmerom, pretože prostredníctvom nich šíria posolstvo mieru vo svete, presadzujú myšlienku spájania ľudí bez rozdielu rasy a mažú hranice medzi náboženstvami, čo je hlavne doménou lídra Kobiho Farhiho. Ten si rozhodne dokáže získať každého v dave pod pódiom a urobiť tak z koncertu nezabudnuteľný zážitok.

 

Zaujímavosťou o tejto zostave je, že práve pre propagáciu zmienených cieľov tento rok došlo k vytvoreniu petície, aby Orphaned Land opäť navrhli na Novelovú cenu za mier. Už sa pod ňu podpísalo množstvo ľudí.

Ale keďže veľké mená nikdy nechodia sami, nie je tomu tak ani v tomto prípade. OL budú mať až štyri podporujúce kapely, a to LUNARSEA, SUBTERREAN MASQUERADE, DIRTY SHIRT a našich domácich MOFOKILLER.

 

Lunarsea je melodic deathmetalová kapela pochádzajúca z Talianska, ktorá vznikla v roku 2003. Na turné Orphaned Land sú špeciálnym hosťom jeho európskej vetvy a ich tvorba vychádza z gothenburskej metalovej scény.

 

Subterrean Masquerade je mixom rôznych krajín, keďže jej členovia pochádzajú z USA, Nórska aj Izrela. Ich šnúra s OL je pre nich oslavou 20. výročia od vzniku kapely. No a tvorbu majú pomerne exotickú. V ich hudbe sa stretávajú prvky progresívneho metalu a rocku s prvkymi doom metalu, psychedelického, experimentálneho rocku a blízkovýchodnej hudby.

 

Subterrean Masquerade pôvodne nemali stálu zostavu členov, pretože vznikli ako projekt, kde sa stretávali rôzni hosťujúci hudobníci spolu s tými sezónnymi. Časom sa u nej ale sformoval stály line up. Medzi inými s touto skupinou spolupracuje napríklad aj bubeník Orphaned Land Matan Shmuely a ich spevákom je Kjetil Nordhus, ktorý okrem iného rovnakú pozíciu zastáva aj v Tristanii.

 

Dirty Shirt sú Rumuni, ktorí na domácej pôde patria medzi najváženejšie a najoriginálnejšie rockové kapely, vďaka čomu vyhrali množstvo cien. Ich hudba je zmesou rocku a metalu, na čom by nebolo nič zvláštne, keby do tejto kombinácie neprimiešali aj niečo z ich tradičnej folkovej hudby.

 

Čo by to bol za support, keby sa v ňom neobjavila aspoň jedna slovenská skupina? A tu si vytiahli divokú kartu Mofokiller, ktorí už s predskakovaním legendám majú skúsenosti, lebo v roku 2015 robili v Bratislave predvoj Faith No More. Okrem toho už na mnohých miestach u nás absolvovali množstvo koncertov a prebrázdili i mnoho letných festivalov. Zatiaľ majú na konte jeden album a jedno EP, ale v súčasnosti už pracujú na druhej nahrávke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *