Záver februára v temnom znamení deathmetalovej legendy

Je mnoho deathmetalových kapiel, ale len niektoré sa môžu pýšiť statusom legendy. NILE, ktorí sa do bratislavského Randalu vrátia 27. februára spolu s poriadnym grindcorom TERRORIZER a thrashovicou EXARSIS, si tento tittul zaslúžia.

 

Nile pochádzajú z Južnej Karolíny a hrajú technický death metal. Vznikli v roku 1993, kedy ako fénix povstali z popola kapely Morriah, ktorá fungovala v osemdesiatych rokoch a pôsobil v nej Karl Sanders, vokalista a gitarista Nile. V súčasnosti sa z pôvodných členov Karl Sanders (vokály, gitara), Chief Spires (vokály, basgitara) a Pete Hammoura (bicie) v zostave nachádza už len Karl Sanders, ktorého dopĺňajú George Kollias (bicie), Brad Parris (vokály, basgitara) a Brian Kingsland (vokály, gitara).

 

Názov kapely dokonale prislúcha tematike – Nile, v angličtine pomenovanie pre rieku Níl, ktorá preteká Egyptom – , ktorú táto skupina rozoberá v textoch, keďže sa zaujímajú o staroveký Egypt, mytológiu, históriu, náboženstvo a staroveké umenie Blízkeho východu, ale opierajú sa aj o tvorbu hororového spisovateľa H.P. Lovecrafta.

 

Skupina má zatiaľ na konte osem štúdiových albumov. Z tých zatiaľ posledný vyšiel v roku 2015 pod názvom What Should Not Be Unearthed a v súčasnosti sú na turné What Should Not Be Unearth Tour 2018, pričom práve prebieha jeho tretia časť, v rámci ktorej sa zastavia aj u nás.

Spoločnosť tejto legende budú robiť grindcoreoví Terrorizer, ktorých tiež technicky vzaté môžeme priradiť do vyššej ligy, keďže práve členovia tejto kapely sa počas prestávky od roku 1989 do roku 2005 rozpŕchli do skupín, ako sú Morbid Angel (David Vincent, Pete Sandoval), Napalm Death (Jesse Pintado) a Nausea (Oscar Garcia, Alfred ,,Garvey“ Estrada). Potom sa opäť dali dokopy v roku 2005, ale po roku sa znova rozpadli a definitívny návrat prišiel až v roku 2009. Odvtedy opäť fungujú na scéne naplno. Aktuálne Terrorizer tvorí trojica Pete Sandoval (bicie), Lee Harrison (gitara) a Sam Molina (vokály, basgitara).

 

Napriek tomu, že kapela zatiaľ vydala iba tri albumy, a to World Downfall v roku 1989, Darker Days Ahead v roku 2006 a Hordes Of Zombies v roku 2012, do kroniky metalu sú zapísaní veľkými písmenami. Je tomu tak hlavne kvôli debutovej nahrávke World Downfall, ktorá budúci rok oslávi tridsiate výročie od vydania a je považovaná za klasiku raného grindcoreu.

No, ale aby to nebolo všetko len o amerických velikánoch, zostavu večera doplnia aj Európania, konkrétne thrashmetaloví Gréci Exarsis. Skupina vznikla v roku 2009, ale napriek nie až takej dlhej existencii sa v nej nachádza už len jeden z pôvodných členov, a to basgitarista Chris Poulos. Zvyšok aktuálnej zostavy kapely sa popridával hlavne v roku 2013 a jeden v roku 2015. Okrem Chrisa tu teda máme Achilleasa Kamzolasa za bicími, Kostisa Foukarakisa s gitarou, rovnako s gitarou Antonisa Lambrakisa a za mikrofónom Nicka J. Tragakisa.

 

Napriek tomu, že z týchto troch zostáv sú Exarsis najmladší, nie sú to žiadne ,,béčka“. Už majú na konte pár úspechov a ich skladby sa objavili aj na niekoľkých kompiláciách, konkrétne na Manifesto Music Movement Part 2, Thrash Or Be Thrashed a na Greek Defenders Of The Faith: A Tribute To Judas Priest, kde prispeli svojím coverom All Guns Blazing.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *