Pavúčia sieť má svoju melódiu!

Ak si sa niekedy zamýšľal nad tým, ako by mohla znieť pavúčia sieť, máme odpoveď! Výskumníci z laboratória a umelec Tomás Saraceno sa spojili, aby vytvorili jedinečné zvukové štruktúry založené na fyzickom zjave pavúčích sietí.

„Pavúk žije v prostredí vibrujúcich strún,“ hovorí inžinier Markus Buehler z výskumného tímu. „Nevidia dobre, zameriavajú sa na svet pomocou vibrácií, ktoré majú odlišné frekvencie.“

Pôvodný projekt Saracena a výskumníkov začal v roku 2019, ale teraz sa posunuli výrazne vpred. Čo ak porozumieme týmto vibráciám a použijeme ich na to, aby sme mohli hovoriť s pavúkmi?

„Teraz sa pokúšame vytvoriť syntetické signály, ktoré sú základom reči jazyka pavúkov. Ak ich vystavíme určitým vzorcom rytmov a vibrácií, môžeme s nimi začať komunikovať? To sú skutočne vzrušujúce nápady!“ pokračuje Buehler.

A takto nejako znie pavúčia sieť.

Argentínsky umelec Tomás Saraceno sa zaujíma o umenie, sociálne vedy a filozofiu života. Spája tieto svety, jeho pohyblivé sochy, projekty komunít predpokladajú, že vynájdu nové, udržateľné spôsoby obývania a vnímania životného prostredia. Študoval architektúru na univerzite v Buenos Aires. Neskôr sa presťahoval do Európy a ďalej sa vzdelával.  

Saracenov záujem o pavúkov a ich snovanie sietí viedli k vybudovaniu stránky Arachnophillia.net a aplikácie Arachnomancy. Skrz tieto platformy Saraceno pozýva ľudí z celej planéty, aby lepšie pochopili život týchto tvorov a mapovaním druhov predišli vyhynutiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *