Zakladateľ The Doors Ray Manzarek odišiel do rockového neba

Raymond Daniel Manzarek (pôvodným menom Manczarek) zomrel v pondelok 20. mája vo veku 74 rokov na rakovinu žlčových ciest, pre médiá to potvrdil jeho manažér Tom Vitorino.

Klavirista Manzarek v lete roku 1965 spolu s Jimom Morrison založili dnes už legendárnu rockovú skupinu The Doors. Po čase sa k dvojici pridali gitarista Robby Krieger a bubeník John Densmore.

The Doors sú známi svojimi hitmi Light My Fire, The End, People Are Strange alebo Break On Through to the Other Side.

Dva roky po Morrisonovej smrti sa skupina rozpadla a Manzarek začal tvoriť sólovo. Hral v skupine Nite City spolu s Iggy Popom, prekážala mu však spevákova záľuba v drogách.

Počas svoje sólovej kariéry vydal album „The Whole Thing Started with Rock ‘n’ Roll and Now it’s Out of Control“, no ten sa netešil veľkej obľube.

„Na tejto planéte neexistoval žiaden iný klavirista, ktorý by dokázal viac podporovať texty Jima Morrisona. Cítil som, akoby sme s Rayom boli jedna myseľ. Môj hudobný brat mi bude chýbať,“ vyjadril sa bubeník Densmore.

„Som neskutočne smutný, že nás opustil môj priateľ a spoluhráč Ray Manzarek. Som nesmierne rád, že som mal tú česť hrať s ním skladby The Doors posledných desať rokov. Ray bol obrovskou súčasťou môjho života a vždy mi bude chýbať,“ povedal Krieger.

Ray si svoj boj s rakovinou nechával pre seba a držal ho v tajnosti aj pred svojimi fanúšikmi. Zomrel na klinike RoMed Clinic v nemeckom meste Rosenheim.

Ray Manzarek sa narodil 12. februára 1939 v Chicagu, kde začal navštevovať hodiny klavíru. V rokoch 1962 až 1965 bol študentom filmovej školy na University of California v Los Angeles, kde sa stretol s Morrisonom a krátko na to boli The Doors na svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *