Zabiť svojho priateľa? Radšej si mal ísť do Fugy!

V bratislavskej Fuge sa 9. apríla uskutočnil nenápadný koncert. Nenápadný nielen v zmysle nenápadnej propagácie, ale aj v zmysle nenápadného vplyvu na sluchovú sústavu.

 

THE JELLY BELLY, indie kapela z imaginárneho  Východného pobrežia, reálne z východného kúta Slovenska, z Košíc. Toto bol predskokan večera. Netreba zhodnotiť ich hudobný výkon z odbornej stránky, skôr z tej emotívnej. Dostali ma. Chcem sa presťahovať aj ja na Východné pobrežie, každé ráno si dať piňa coladu a oddychovať v závesnej sieti. Psychedelický rock z ich produkcie vyvolával jemné chvenie vnútorných orgánov. Pokiaľ môžete, vypočujte si ich nahrávky. Je to príjemná zmes indie rocku s jemným poohliadnutím sa za deväťdesiatymi rokmi.

 

Ale vrchol večera bol ešte len pred dverami Fugy. Talianske duo a ich temný rock v surovej – moderne povedané v RAW forme. KILL YOUR BOYFRIEND. Nielen názov kapely, ale aj názvy jednotlivých songov zachytávajú temnotu a zúfalstvo, povinné pre daný žáner. Martin? Charles? Frank? A všetci majú zomrieť? Nemusia! Sú to len názvy jednotlivých trackov z prvotného albumu The King Is Dead.

 

Po šiestich rokoch existencie nasledovalo EP Ghosts, ktoré už mieri viac do mennej anonymity. Miesto Karola „umiera“ Muž č. 1, Frank je zamenený mužom č.2 a podobne. Štyri skladby, temnota a záchvevy depresie. Hudba tejto formácie preniká do špiku kostí a rozochveje aj najskrytejšie žilky vašich orgánov.  Chalani síce uvádzajú ako svoje vzory 9IN či Joy Division, ale priznávam, z môjho pohľadu išlo o mix The Mission a Sisters Of Mercy, osolený náznakom The Cure. A ako chutil tento „mišmaš“? Fajnovo. Aj ich pódiová prezentácia pôsobí na skryté temné zákutia duše poslucháča. V hĺbke sa objavujú tóny, svetlá, tiene, zvuky. Absolútne temno, tak ako sa patrí na daný žáner.

 

Ešte pár slov k usporiadateľskej agentúre – IceCreamDisco. Táto agentúra sa ako jedna z mála u nás zameriava na fanúšikov kvalitnej indie muziky zo strednej Európy. S pomocou projektu Welcome! víri život na našej indie scéne a vábi fanúšikov do klubov. WELCOME! je podporný projekt koncertnej služby Tootoot, ktorý ponúka zahraničným kapelám a promotérom PR podporu a priestor na prezentáciu. Cieľom je pomôcť zahraničným indie kapelám, interpretom a promotérom s propagáciou ich tvorby a koncertu slovenskému publiku. WELCOME! chce pomôcť rozprúdiť život na slovenskej hudobnej klubovej scéne, priniesť viac hudobných poslucháčov do klubov a motivovať tak zahraničné kapely zaradiť Slovensko na mapu svojich turné. 

 

Držme palce, aby sa tento projekt vydaril a aby na koncerty chodilo viac ľudí, ako bolo na tejto „killovačke“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *