Za dobrotu na žobrotu (alebo dohra Terchovského Budzogáňu)

Určite ešte máte v čerstvej pamäti skvelý festival v krásnom hornatom prostredí. Na Terchovský Budzogáň tento rok pritiahli ľudí fínski LORDI, ale predovšetkým obľúbený KABÁT. Tých istých ľudí ale odohnalo počasie, ktoré tento rok Budzogáňu neprialo. Kvôli silnému dažďu a búrke musel organizátor prvý festivalový deň napokon predčasne ukončiť.

 

Rozhorčení ľudia beznádejne v daždi čakali, čo sa bude diať. Lejak však neustával a bleskov pribúdalo. Je pravda, že v areáli sa nehralo už od šiestej a ľudia naďalej prichádzali a vstupenky sa naďalej pri bráne predávali. Je pravda, že poslednú informáciu o zmene programu dostali ľudia okolo siedmej hodiny a tá ešte o zrušení nič nehovorila. Na druhej strane je pravda aj to, že niektorí návštevníci to riešili dosť svojsky. Ľudia z predaja boli napadnutí a musela byť privolaná polícia. Každý by mal taktiež uznať, že bezpečnosť kapiel, divákov i štábu bola prvoradá. Mnohí ľudia sa ohrádzajú nepostačujúcim zabezpečením areálu voči takýmto poveternostným podmienkam. Aj tí majú síce sčasti pravdu, no pri búrke, ktorá sa strhla nad Terchovo, by žiadne stany a prístrešky nezmohli vonkoncom nič.

 

V tejto časti by ešte stále možno bolo ako-tak pochopiteľné, že ľudia, ktorí mali v pláne festival navštíviť iba v piatok (najmä kvôli spomínanej kapele Kabát), žiadajú náhradu. Nakoniec, právo na to majú. Ich iniciatíva zašla ale tak ďaleko, že viac než 150 z nich neváhalo podať na festival žalobu, pretože nedostali späť peniaze, ktoré dali za piatkové vstupné. Pre nezainteresovaných a lepšiu predstavu to bolo 20 až 25 €. Či je to veľa alebo málo, posúdi každý sám. Zoberme do úvahy ale aj nasledovné.

 

Asi sa nemýlime, keď spomenieme, že každý festival má vyhradené právo na zmenu programu. Tým viac v takejto akútnej situácii. No určite sa nemýlime v tom, že máloktorý festival by spravil to, čo spravil pre svojich fanúšikov Terchovský Budzogáň. Prvým krokom bolo poskytnúť voľný vstup na sobotný program aj s piatkovými vstupenkami. Človek – tvor nevďačný – tento čin vo veľkej miere skritizoval uštipačnými poznámkami typu: „Chceli sme vidieť Kabát a nie Lordov. Sobotu si nechajte.“ A vtedy to prišlo.

 

Organizátori oznámili tretí festivalový deň, počas ktorého zahrali všetky kapely (s výnimkou Slobodnej Európy), ktoré svoj program v piatok nestihli predviesť. Áno, vrátane očakávanej hviezdy – Kabátu. Samozrejme, všetky zakúpené vstupenky platili aj na nedeľu a nič nebolo treba doplácať. Koľkí z organizátorov by niečo také vo veľmi krátkom čase dokázali a boli ochotní vybaviť? Ťažko povedať. Niektorým ale nestačí ani toľkoto snahy a potrebujú celú vec hnať pred súd. Bola teda snaha organizátorov márna? Preplnený amfiteáter v nedeľu večer hovoril opak. Nuž ktovie. Terchovský Budzogáň, držíme vám palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *