Wheel a Madebythefire nasadili v Prahe hudobnú latku pekne vysoko

Britsko-fínsky Wheel registrujem, ak nepočítam dve EP, od vydania ich debutu Moving Backwards a vidieť ich naživo ako sa hovorí priamo pod oknami vždy poteší. Tak ako to bola moja premiéra vidieť Wheel naživo, tak to bola aj ich premiéra živého koncertu v Českej Republike.

Tentoraz som sa snažil prísť do pražského Chapeau Rouge načas, aby som stihol aj predkapelu Madebythefire a som rád, že som bol dochviíny. Trojica z Plzne začala svoj set niečo krátko po 19:00 a okamžite si získala moje sympatie, dovtedy som o tejto kapele nepočul. Úderné, priamočiare, miestami melancholické inštrumentálne skladby ma neskutočne bavili. Nerád kapely prirovnávam, ale v tvorbe Madebythefire sa miešali prvky Rage Against The Machine s melancholickými úletmi ala rýchlejšia Katatonia. Hudobné výkony troch pánov boli na vysokej úrovni, a ani neviem, koho by som najviac vyzdvihol, každý jeden ovláda svoj nástroj na 100%. Teším sa na ďalší koncert, dovtedy si Madebythefire poriadne napočúvam.

Klub sa naplnil a na jeho menšiu kapacitu mám pocit, že bolo vypredané, odhadom nás tam bolo asi 150.

Po krátkej prestávke sa pódium sfarbilo do modra a premiérová pražská show Wheel mohla začať. Štvorica hudobníkov do toho šlapla hneď od začiatku naplno, progresívne tóny a očividné ovplyvnenie velikánmi TOOL znelo klubom a publikum, kde okrem češtiny nebola núdza o slovenčinu alebo ruštinu, si to užívalo.

Wheel zahral široký výber z ich dlhohrajúceho debutu Moving Backwards a taktiež pár skladieb z prvých dvoch EP The Path a The Divine. Aj na tak malý priestor, akým je Chapeau Rouge, dokázala britsko-fínska štvorka spojiť silné hudobné skladby ako napríklad Vultures so skvelou svetelnou show, ktorá celému koncertu dodávala tu pravú Wheel atmosféru. O hudobných výkonoch len krátko, nakoľko kapela hrá ako namazaný stroj, bicie a basa sú jeden orgán, ktorý dodáva gitaristom a spevu pevný základ.

Na záver mi ostáva len konštatovať, že Wheel, ktorý má na konte len dve EP a jeden debutový album, pôsobí na pódiu ako kapela, ktorá má za sebou nejeden rok hrania. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť Wheel naživo, je to naozaj zážitok a hlavne, vychutnajte si ich rýchlo v klube, lebo čoskoro sa môže stať, že ak nebudete v prvej rade, uvidíte ich len pekne na diaľku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *